Hz. Zekeriya'nın duaları

SoNGüL.

Aktif Üye
Üye
Hz. Zekeriya'nın duaları
HZ. ZEKERİYA'NIN DUALARI

Kuran'ın üç ayrı suresinde Hz. Zekeriya'nın dualarından bahsedilir. Yaşı ilerlemişolan Hz. Zekeriya, kendi ardından kavmi içinde imanı ayakta tutması için Allah'tan bir varis istemiştir. Kendisi çocuk sahibi olmak için oldukça yaşlı, karısı ise kısır olduğu için varisi yoktur ve Allah'a duada bulunmuştur:

Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl. (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın. (Enbiya Suresi, 89)

Ayette Hz. Zekeriya'nın Allah'a gizlice seslendiği bildirilmektedir. Bu, samimiyetin en büyük göstergelerinden biridir. Nitekim Allah, Kendisine bu tür bir samimiyet içinde çağrıda bulunan Hz. Zekeriya'nın duasını kabul etmiştir:

Onun duasına icabet ettik, kendisine Yahyayı armağan ettik, eşini de doğurmaya elverişli kıldık. Gerçekten onlar hayırlarda yarışırlardı, umarak ve korkarak Bize dua ederlerdi. Bize derin saygı gösterirlerdi. (Enbiya Suresi, 90)

(Allah buyurdu:) Ey Zekeriya, şüphesiz Biz seni, adı Yahya olan bir çocukla müjdelemekteyiz; Biz bundan önce ona hiçbir adaşkılmamışız. (Meryem Suresi,

O mihrapta namaz kılarken, melekler ona seslendi: Allah, sana Yahyayı müjdeler. O, Allahtan olan bir kelimeyi (İsayı) doğrulayan, efendi, iffetli ve salihlerden bir peygamberdir. (Al-i İmran Suresi, 39)

Ayetlerin devamında bildirildiğine göre, Hz. Zekeriya Allah'ın duasına karşılık ileri yaşına rağmen kendisine bir erkek evlat bağışlamasına şaşırır. Kendisine müjdeyi ileten melek ise O'na Allah'ın kudretini hatırlatır:

Dedi ki: "Rabbim, karım kısır (bir kadın) iken, benim nasıl oğlum olabilir? Ben de yaşlılığın son basamağındayım." (Ona gelen melek:) "İşte böyle" dedi. "Rabbin dedi ki: - Bu Benim için kolaydır, daha önce sen hiçbir şey değil iken, seni yaratmıştım." (Meryem Suresi, 8-9)

Önceki bölümlerde Allah'ın samimi kullarının dualarına onlar için en hayırlı olacak şekilde icabet ettiğini belirtmiştik. Ve Allah'ın içten çağrıda bulunan inananların tek dostu ve yardımcısı olduğunu da bildirmiştik. Allah, çocuk sahibi olması imkansız gibi görünen Hz. Zekeriya'ya da, samimi duasına icabet ederek salih bir oğul armağan etmiştir

Tesbihatı Günde 7000 kere : RABBİ HEBLİ MİN LEDÜNKE ZÜRRİYETEN TAYYİBETEN İNNEKE SEMİUDDUA

Dünyada herşey duayla arkadaşlar,bizde birbirimize vesile olalım,Allahım evlat hasreti çeken herkesi o güzel duyguyu yaşatsın inşaallah..Rabbim herkese en kısa zamanda hayırlı evlat nasip etsin inşallah...

Moderatör tarafında düzenlendi:
eline emeğine sağlık songülcüm inşallah rabbim tez zamanda isteyen herkese sağlıklı sıhatlı hayırlı evlatlar nasıp eder hayırlısı ile hamişlerde kolay doğum sağlıkla bebeklerını kucaklarına almayı nasip etsin :)

songüll canım demiştik bu duayı okuyupta hamile kalanların listesini yaparsın inşallah diye.cok şükür inanarak okudum hemde o kadar cok okudumki iş yerinde evde oturduğum yerde yürürken hep dilimdeydi rabbimde kabul etti şükürler olsun ve bir bebek nasip etti hamileyim senden de rabbim razı olsun songülcüm sağ salim bebeğine kavuşursun vesile oldun bana duayla..ilk beni yazabilirsin listeye:utan:

kuzum benimmm hayırlı uğurlu olsun rabbim sağlıkla kucağına almayıda nasip etsin inşallahh darısı da tüm isteyen arkadaşlara olsun. çok çok sevindim inan okudukça gözlerim doldu inşallahhh isteyen herkese nasippp etsin rabbimm

Geri