1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  İblis lanetlenmeden önce meleklerin hocası mıydı?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Evet, meleklerin hocası ve reisi idi. İslam âlimleri buyuruyor ki: Allahü teâlânın emri ile, bütün melekler, Adem aleyhisselama doğru secde etti. Meleklerin hocası olan İblis, emri dinlemedi, secde etmedi. İmam-ı Salebi hazretlerinin, İbni Abbas hazretlerinden rivayet ettiğine göre; İblis, meleklerle beraber idi. Ateşten yaratılan cinler taifesinden idi. Melekler ise, nurdan yaratıldı. İblis’in önceki adı Azazil idi. Cennetin bekçilerindendi. Dünya seması meleklerinin reisi idi. Dünya, semasının ve yerin sultanıydı. Meleklerden ilimde üstün idi. Gök ile yeryüzü arasını idare ediyordu, bunun için kendini büyük gördü. Bu hâli onu Allah’a isyana sürükledi. Allahü teâlâ da onu, rahmetinden uzaklaştırdı. (Camiul Ahkam)

  İbni Abbas hazretleri buyuruyor ki:
  (İblis, Cennet bekçilerinden idi, dünya semasının işlerini idare ediyordu.) [Beyheki]

  Said bin Müseyyib buyuruyor ki:
  (İblis, Meleklerin reisi, hocası idi.) [İbni Cerir, İ. Süyuti]


  Ahmed Rıfai hazretleri Talebeleri ile sohbet ederken insanların kendini beğenmesi ile ilgili bir soruya verdiği cevapta buyurdu ki: İlminin fazla, amelinin çok olması ile gurura kapılan kimse, marifet sahibi değildir. Çünkü şeytan da pek fazla bilgiye sahipti. Yanlış mantık yürüterek, ateşin topraktan daha üstün olduğunu iddia etti. Hâlbuki meleklere hocalık yapıyordu. Sonunda kendi nefsinin üstün olduğunu söyleyip kibirlendi. Böylece Allahü teâlânın gazabına uğradı ve lânete müstahak oldu. Ebedî olarak rahmet dergâhından kovuldu. (Evliyalar ansiklopedisi)
  < Konu Resmi..>  Meleklerin reisi iblis idi. (Rehber ansiklopedisi)

  Sual: Kur’anda, İblise değil, meleklere secde emri verildiği bildiriliyor. Şeytana böyle bir emir verilmediği halde, neden şeytan cezalandırılıp lanetlendi?
  CEVAP
  Hâşâ, Allahü teâlânın, yanlış, lüzumsuz bir şey yapması, haber vermeden, suçsuz bir mahlukunu cezalandırması, yani zulmetmesi, elbette mümkün değildir! İblis, Meleklerle beraber yaşıyordu, onların hocası idi. Allahü teala, içinde, İblis’in de bulunduğu melekler topluluğuna emir verdi. O toplulukta, İblis olmasa idi, verilen emirden sorumlu olmazdı. Âyet-i kerimelerde, (Fakat İblis secde etmedi) buyurulduğuna göre, İblis de, secde emri verilenlerden idi. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:

  (Meleklere, “Adem’e secde edin” demiştik. İblis hariç, hepsi secde etmişti. O, cinlerden idi. Rabbinin emrinin dışına çıktı. Şimdi siz, beni bırakıp da, İblis’i ve onun avenelerini dost mu ediniyorsunuz? Halbuki onlar, sizin düşmanınızdır. [Şeytanın yolundan gidenleri dost edinerek, Cenneti verip Cehennemi almak] zalimler için, ne kötü bir değiş tokuştur.) [Kehf 50]

  Şeytanın, secde ile emrolunduğunu bildiren, iki hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Ademoğlu, secde âyetini okuyup da, secde edince, şeytan ağlayarak uzaklaşır. Sonra şöyle der: Yazık bana, ademoğlu secdeyle emrolundu ve secde ettiği için Cennete kavuştu. Ben de secdeyle emrolundum, ama isyan ettiğim için, Cehenneme müstahak oldum.) [Müslim]

  (Kibirden sakının. Kibir, şeytanı secde etmemeye sevk etti.) [İ. Asakir]

  Sual: İblis, Hazret-i Âdem'e secde etmediği için niye lanetlendi? Şeytanın Hazret-i Âdem'e secde etmeyişi ile, Allah’a isyanın ne alakası var? Hem Allah’a isyan etmiş olsa bile, isyan lanetliğe, küfre sebep olur mu? Niye Allah kendisine değil de, Hazret-i Âdem’e secde edilmesini emretmiştir?
  CEVAP
  Secdenin, Âdem aleyhisselam için değil, Allah için yapılması istendi. Yani Hazret-i Âdem istikametinde Allah’a yapılması emredildi. Biz de, Kâbe istikametinde Allah için secde ediyoruz. Kâbe’ye secde etmiyoruz. Meleklerle birlikte İblis’e, Âdem aleyhisselam istikametinde Allah’a secde edilmesi emredildi. İblis ise, bu emri yanlış kabul ederek, secde etmedi. Yani İblis, secde emrini yerine getirmediğinden değil, Allah’ın emrini yanlış kabul ettiği için lanetlik oldu.

  Namaz kılmayan, oruç tutmayan kimse, Allah’a isyan halinde olmakla beraber ona kâfir denmez. Ama namazı, orucu lüzumsuz görürse kâfir olur.

  İşte şeytan da Allah’ın emrini uygun görmeyip, (Ben ateşten o ise, topraktan yaratıldı. Ateşten yaratılan bir varlığın, topraktan yaratılan bir varlığı kıble edinmesi yanlıştır) diyerek secde etmedi ve ebedi lanetliklerden oldu.

  Melek ve şeytan
  Sual: Her insanın yanında bir melek ve bir şeytan var mıdır? Bir de, İslam Ahlakı kitabında (Şeytanım Müslüman oldu) hadisi geçiyor. Şeytanım Müslüman oldu ne demektir?
  CEVAP
  Her insanın yanında bir şeytan olduğu gibi, herkesin yanında bir de melek vardır. Şeytan, insanın kalbine kötü düşünceler, vesveseler getirir. Melek ise, insana iyi düşünceler ilham eder. Üç hadis-i şerif meali:
  (Melekten gelen ilham, İslamiyet’e uygun olur. Şeytandan gelen vesvese, İslamiyet’ten ayrılmaya sebep olur.) [Tirmizi]

  (Allahü teâlâ, benim yanımdaki şeytanın vesveselerinden beni muhafaza etti.) [Berika]

  (Allahü teâlâ, bana ihsan etti. Şeytanım Müslüman oldu.) [Berika]

  Buradaki Müslüman oldu demek, teslim oldu, bana zarar veremedi demektir. Zaten kelime olarak Müslüman, teslim olan, kayıtsız şartsız boyun eğen demektir.

  Şeytan niye kâfirdir?
  Sual: Şeytan, Allah'ı tanıyor. Cenneti ve Cehennemi gördü. Günah işleyenlerin Cehennemde ceza göreceğini biliyor. Bunun için insanlara vesvese veriyor. Günaha ve küfre teşvik ediyor. Küfre girenlerin Cehennemde cezalanacağını biliyor ki, durmadan vesvese veriyor. Şeytan, bir Müslümanın inanması gereken her şeye inanıyor. Sadece Allah'ın bir emrini yapmadı. Müslüman da Allah'ın çok emrini yapmıyor. Şeytan bir günahtan dolayı niye ebedî cehennemliktir?
  CEVAP
  Şeytan günahtan dolayı değil, küfürden dolayı ebedî cehennemlik oldu. Allah'ın emrini yapmadığından değil, beğenmediğinden dolayı, yani Allah'ın, ateşten yaratılan bir kulunun, topraktan yaratılan bir kula secde etme emrinin yanlış olduğunu söylediği için küfre girmiş ve küfrüne pişman olmamıştır. Şimdi bir Müslüman, hiç içki içmese de, (Sarhoş etmeyecek kadar az içki içmek günah olmaz) dese küfre girmiş, kâfir olmuş olur. Çünkü dinin emrini beğenmemiş olur. Şeytan da, Allahü teâlânın emrini beğenmediği için kâfir olmuştur. Onun için dinimizin herhangi bir emrini beğenmemekten çok sakınmalıdır.


   
İblis lanetlenmeden önce meleklerin hocası mıydı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Coğrafya hocası!

  Coğrafya hocası!

  coğrafya hocası bizm okulda bi erkk coqrafya hocası wardı (Allh'tan bizm dersimize hc qirmedi!) işde dha lise 1 ilk ders bizm yan sınıfta adm baqırark birşeyler anlatıyo.. biz sandk kızdı hani.. sonra bir baktk sııftan paldır kültür sesler qeldi tabi bizm de ilk ders.. dersteki hocamz dayanamadı sınıftn cıktı baktı.. bir de ne qörelm sınıftaki kızlar koşarak sınıftan cıkıyo.. erkkler hocanın...
 2. Öyle Bir Geçer Zamanki'nin İnci Hocası Öğrencisine Aşık

  Öyle Bir Geçer Zamanki'nin İnci Hocası Öğrencisine Aşık

  öyle bir geçer zamanki inci hoca gerçek adı öyle bir geçer zamanki inci hoca kim kaç yaşında gecer necati gerçek adı öyle bir geçer zamanki, mete, inci hoca, helvacı, necati aşkı, hakkında detaylı bilgiler arkadaşlar Bir dizi aşkı daha melekler...Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisinde rol alan Yeliz Kuvacı’nın, öğrencilerinden birini oynayan Serkan Badur’la aşk yaşadığı söyleniyor. Çiftin,...
 3. Önce İFtarmı, Namaz mı?

  Önce İFtarmı, Namaz mı?

  iftar, namaz, iftar hakkında bilgi, namazmı önce kılınmalı iftarmı önce olmalı, daha fazla bilgi için yazımıza buyrun arkadaşlar. Önce iftar mı edelim, namaz mı kılalım? Bazen şöyle sorular gelebiliyor: “Oruç tutulan akşamlarda öncelikle iftar yemeğini mi yemeli? Yoksa akşam namazını mı kılmalı?” Akşam vaktinin girdiği kesin olarak biliniyorsa, önce hurma, su gibi birşey ile oruç...
 4. Tablo asmadan önce okuyun meleklerim

  Tablo asmadan önce okuyun meleklerim

  Tablo asmak için öneriler Tablo nasıl asılır Evimde iki tane tablo saat var. Tabloları çok severim. Salonda da tablo asmak için yerim var assam iyi olur. Tablo ve duvar dekorasyonu yapmadan önce Tablo asmadan önce bilinmesi gerekenlere bir göz atalım. Şu veya bu sebeple alınmış, hediye gelmiş resimleri, posterleri değerlendirme zamanı geldi. Üstelik bir örnek çerçeve yaptırma ya da her...
 5. Melekler Bebeğiniz Karnınızda Hareket Etmeye Başladı mı Öyleyse Buraya

  Melekler Bebeğiniz Karnınızda Hareket Etmeye Başladı mı Öyleyse Buraya

  anne karnında bebeğin hareketleri,anne karnında bebeğin hareketli olması, Cici anneler bebeğiniz artık karnınızda hareket etmeye başladı mı sizin için kim bilir ne kadar güzel bir duygudur.Artık yavaş yavaş annesini tekmeliyor dur sizi duyuyor ve hissediyordur anne bak ben buradayım diyordur size dimi? Bebeğinizin hareket etmesi onun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir şimdi konumuza bir...

Sayfayı Paylaş