İç dekorasyon da renklerin etkileri

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
İç dekorasyon da renklerin etkileri
Gerçek hayatta renk yoktur. Sadece beyin ve gözlerimiz tarafından kaydedilen elektromanyetik dalgaların etkisi. Oysa çok önemli bir rol oynamaktadır. Renk duygu ve ruh hali yaratır .Tasarımcıların ve ev sahiplerinin belirli bir alanda uygun bir atmosfer yaratmak için bu özellikleri akıllıca kullanmaları gerekir. Renk bir ışık unsurudur. Farklı renkler, heyecan, tutku, huzur veya gizlilik gibi çeşitli duygularla iletişim kurarak evinizde farklı ruh hali yaratır. İç tasarımda renk teorisini anlamak, aradığınız doğru ruh halini yaratabilirsiniz. Her insan renklerden farklı şekillerde etkilenir.Yaş, ırk, kültür ve yaşam deneyimleri gibi birçok faktör bunları etkileyebilir.

Ev dekorunda renklerle algı yönetimi

Kırmızının evdeki psikolojik etkileri

Kırmızı yangın, tutku, tehlike ve mukavemet rengidir. Bu cesur renk uyarır ve heyecanlandırır. Sıcak ve çekici olabilir ve enerjik hissetmenize neden olabilir. Evde aşırı uyarıcı olabileceğinden çok fazla kırmızı kullanmaktan kaçının.


kırmızı ev dekorasyonu.jpg

Turuncu renk


Bu eğlenceli, enerjik renk çocuk odası, yemek odası, ofis ve hatta oturma odası için idealdir. Cesareti ve konukseverliği sembolize eder. Aynı zamanda enerjik, maceraperest ve dostça hissetmenizi sağlar.

turuncu ev dekoru.jpgSarı renk

İç tasarımdaki renk psikolojisine göre sarı, sıcaklık, bilgelik, refah, sempati ve korkaklık rengidir. Sarı renkte bir oda neşeli, samimi ve havadar görünebilir. Çok fazla teşvik edici olabileceğinden fazla miktarda kullanmaktan kaçının.

sarı ev dekoru.jpgMavi


Mavi, iç tasarım teorisinde önemli bir renktir ve insan zihnini derinden etkiler. Mavinin yatak odaları için mükemmel renk olmasının bir nedeni vardır. Huzur ve huzur hissi uyandırır ve çok rahatlatıcı bir renk olabilir. Banyolarda, huzurlu bir atmosfer gibi bir spa oluşturmak için kullanılabilir. Bu serin, sakin ve ayrılmış renk, formaliteyi de temsil edebilir. Beyaz veya daha açık renklerle eşleştirildiğinde en iyisidir.
mavi ev dekoru.jpg


Mavi rengi ev dekorunda nasıl kullanmalıyız?Yeşil


Yeşil, bildiğimiz gibi, doğanın rengi. Ayrıca umut, şans ve bolluğu sembolize eder. Bu, diğer pek çok renkle karışımı serin bir dost renktir. Beyazla harika görünüyor ve oturma odaları, yatak odası ve ofislerde kullanılabilir.yeşil ev dekoru.jpg
Mor


Mor diğer renklerle çok iyi uyum sağlar. Zümrüt yeşili gibi diğer mücevher tonlarıyla veya bej, sarı veya bebek pembesi gibi hafif, tamamlayıcı renk tonlarıyla bile eşleyebilirsiniz. Kız çocuğu odaların da ideal bir renk. Morun evde psikolojik etkileri, mekana haysiyetli ve dramatik bir görünüm vermeye çalışır.mor ev dkoru.jpg


Mor Ev Dekorasyon Örnekleri


Siyah


Siyah kötülük, yas ve ölümle ilişkilidir. Ancak, aynı zamanda bilgeliğin rengidir. Siyah, iç tasarım teorisinde, her zaman küçük miktarlarda, zıt renkler, tamamlayıcı renkler kullanılır. Doğru kullanıldığında, bir odaya derinlemesine ve zamansız zerafet katabilir.


siyah ev dekoru.jpg


Beyaz


Beyaz küçük alanların büyük görünmesine yardımcı olabilir. Ayrıca odalar daha canlı, taze görünebilir.beyaz ev dekoru.jpgGri


Gevşeme ve huzur hissi verir. Ev ofisleri veya banyolar gibi alanlarda gri kullanın.

gri ev dekoru.jpg


Gri koltuklara dekorasyon önerileri
Her zaman dikkate alınmayan bir alan, iç tasarımın bilinçaltınız üzerindeki filolojik etkisidir. İster inanın ister inanmayın, evinizin nasıl görüneceğine karar verirken yaptığınız seçimler, duygularınız ve algılarınız üzerinde belgelenmiş bir etkiye sahiptir.Evinizin iç tasarımını kavramsallaştırmaya başlarken, renkleri mekanda yaratmak istediğiniz tonla uyuşan şekillerde kullandığınızdan emin olun.İnsanlar kişiliklerini yansıtan renklerle rahat hissetmek eğilimindeler. Örneğin, cesur, tutkulu bir kişi kırmızı veya turuncu renkli odada daha mutlu olabilir. Bununla birlikte, utangaç bir kişi kırmızı bir odada rahat hissetmeyebilir, ancak yumuşak mavi veya açık yeşil tonlarında odalarda daha iyi hissedebilir. Umarım bu kılavuz, boya renklerinizi kolayca seçmenize yardımcı olur. İyi şanslar!
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Ev dekorasyonunda kullandığınız renkler kişiliğinizin yansımasıdır.Bulunduğunuz mekanın rengi ruh halini ve düşüncelerinizi etkileyebilir.Her rengin psikolojik bir değere sahip olduğunu unutmayın. Bazı renklerin sizi nasıl hissettirdiğini düşünün; Huzurdan öfke duygularına kadar her türlü duyguyu etkileyebilirler. Mekanınızda huzuru ve uyumu sağlamak için renk seçimini iyi yapın.Renkler üç temel yoldan hareket eder: aktif, pasif ve nötr. Her odanın renklerini kişisel arzularınıza, zevkinize ve odanın amacına kolayca uydurabilirsiniz.Kişilerin kişiliklerini yansıtan renklerle rahat hissetme eğilimleri olduğu açıktır. Renk canlandırıcı, yatıştırıcı, yaratıcılığa ilham verme ve hatta iştahı uyarma gücü taşır. Mekanınızda rahat, eğlenceli ve güvenli gibi belirli ruh hali ve duygular oluşturan renkleri kullanın.
 
Melis ank

Melis ank

Aktif Üye
Üye
Bende renklerin etkisine inanlardanım . Bazı renkler beni gerçekten çok agresifleştirip huzursuz ediyor. bazı renklerde huzur veriyor. Özellikle lila rengini çok severim. Yatak odasında da lila rengini kullanmayıda uygun buluyorum.Pozitif enerji veriyor.
 

Benzer İçerikler

THESECRET
Cevaplar
3
Görüntüleme
1K
THESECRET
THESECRET
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
637
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
7K
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Ayşegül AYRANCI
Ayşegül AYRANCI
Üst