İç mekan hava kalitesi nasıl sağlanır ?

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
İç mekan hava kalitesi nasıl sağlanır ?
Evinizde düşük hava kalitesi sağlığınız ve ruh haliniz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.Düşük kaliteli hava, dışarıdan gelen kirlilik, zayıf yapı malzemeleri ve ayrıca ısıtma ve cihazlardan kaynaklanan emisyonlar gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Kötü iç hava kalitesi astım, yorgunluk ve akciğer hastalığına neden olabilir. Hava kirliliği sadece açık havada olmaz.Hava kirlenmesi evin, ofisin veya diğer binaların içinde de olur.Evde düşük hava kalitesi, kötü sağlık sağlar.İç ortamdaki havanın kalitesinin düşük olması, ev tozu, uçucu kimyasallar, temizleyiciler tarafından kullanılan ısınma veya kokulara bağlı olabilir. Yeni mobilyalar, halılar, duvardaki boyalar, kirli ayakkabılar, iç mekan hava kirliliğinin geleneksel nedenlerinden sadece birkaçı.Zamanımızın çoğunu içeride geçirdiğimizi düşündüğünüzde, bu büyük bir problem.Kötü hava kalitesi astım, bronşit ve kanser gibi çeşitli akciğer hastalıklarına neden olur . Çocuklar ve yaşlılar, kontamine havadan en çok etkilenenlerdir.iç mekan havalandırma.jpgÇeşitli doğal prosedürler kullanılarak hava kalitesini arıtmak önemlidir. Bu teknikleri uygulamadan önce, iç mekan kirliliğinin ne kadar kötü olduğunu kontrol etmelisiniz! Havalandırma, içeriye taze hava girmesini sağlamanın en etkili yoludur.Hava akışı durgun havayı temizler ve iç kısmı tazeler.Sağlıklı bir hava akımı için tüm pencereleri ve kapıları açmak önemlidir.Bir hava temizleyici takmak, iç mekanı taze ve temiz tutmak için de sağlıklı bir seçenektir.Evin içinde sigara içilmesi, iç mekan hava kirliliğinin en önemli nedenidir. Tütün dumanı çok zehirlidir ve iç kısımları kirletir.Ayrıca, duman solunum sistemi için de tehlikelidir. Sigara içmekten uzak duramıyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirin ve sadece dışarıda sigara içmeyi deneyin.Toz birikmesi, kötü kaliteli iç mekan havasının temel sebebidir. Bu ayrıca kanepe, perde, yatak ve minder kumaşlarına giren toz akarlarına yol açar.Toz akarları tahrişe ve alerjiye neden olur. Esansiyel yağlar kötü kokuyu azaltır ve evinizi güzelleştirir. Lavanta, biberiye, çam gibi yağlar, evi tazeleyen rahatlatıcı kokulara sahiptir.Birçok uçucu yağ, evde anti-fungal ve anti-bakteriyel özellikler kazandırır.Koku sadece evi değil, aynı zamanda rahatlatıcı bir atmosferde dinlenmenizi sağlar.İç mekan bitkileri evinizin en iyi arkadaşıdır. Bitkiler kirli havayı filtreler ve içeride oksijeni ve taze bırakır. Dahası, iç mekanlara da güzellikler katıyorlar. İç mekan bitkilerinin bakımı kolaydır ve daha az bakım gerektirir.Havadaki tüm toksinleri ve zararlı kimyasalları soluyarak iç iklimi serinletirler.


Evin içindeki yüksek nem, kalıpların oluşumuna yol açar.Havadaki nem ve nem içeriği çok önemlidir ve elverişli bir ortama yol açar.Ancak fazla nem küfe neden olabilir. Evinizin normal neme sahip olduğundan emin olun.Klimalar ve soğutucular, evdeki hava akışını arttırmak için harika ekipmanlardır. Çevreyi yatıştırıcı ve yaşanabilir hale getiriyorlar. Klima lar evin içindeki havayı kurutur . Düzenli olarak klimanızın filtrelerini kontrol edin ve temizleyin.Toz partiküllerini ve polenleri filtrelerden arındırmak, evin içindeki temiz havanın serbest akışını sağlar.Ferforje veya plastikten yapılmış mobilyalar evdeki toksinleri serbest bırakmaya devam ediyor.Güçlü yapıştırıcı kullanılarak sabitlenen mobilyalar da kontaminasyonun ana nedenidir.Hafif ve zararlı kimyasallarla imal edilmeyen mobilyalar seçin.Mobilyaları güzelleştirmek için kullanılan boyalar da sağlığınıza zararlıdır.

İnsanlar, doğada oldukça toksik olan rastgele temizlik maddeleri kullanırlar. Sentetik temizleyiciler, amonyak ve ağartıcı gibi ağır kimyasallardan yapılmıştır.Doğada toksiktirler ve zararlı gazlar yayarlar.Güvenlik sertifikası olanorganik temizleyicileri kullanmak her zaman güvenlidir. Bazı oda spreyleri de sağlığa zararlıdır bazıları da petrol bazlıdir. .


Hava akımı, iyi iç hava kalitesi için çok önemlidir. Evinizdeki hava akışının sağlanması durgun havayı temizler ve iç havayı tazeler. Kapı pencere açarak evimizin havalandırılmasını sağlıyoruz.Tabii ki, kalabalık bir şehirde yaşıyorsanız, dışarıdaki hava çok tatsız ve potansiyel olarak zehirli olabilir. Bu durumda, trafik seviyelerinin en düşük olduğu zaman, akıllıca, sabahın erken saatlerinde veya akşamın geç saatlerini seçin.


Kilmalar yazın serinlemeke kışın ısınmak için en iyi seçenektir. Hemen hemen tüm klimalar, kirleri ve polenleri temizleyerek havayı temizleyen bir filtre içerir.Evinizdeki tüm filtreler gibi, bu filtreleri düzenli olarak üreticinin talimatlarına göre temizlemek çok önemlidir .Toz akarları kötü hava kalitesinin önde gelen nedenidir. Burnunuzu ve boğazınızı tahriş eder, yorgun ve uyuşuk hissetmenizi sağlar. Evinizde tuz lambası kullanın . Bu negatif iyonlar, alerjiye neden olan pozitif yüklü parçacıklara ve kirletici maddelere karşı savaşmaya yardımcı olacaktır . Astımlı kişiler , tuz lambalarının semptomlarını azaltmalarına yardımcı olduğunu bildirmiştir .Uçucu yağları kullanmak, evinizde kötü hava kalitesi ile ilişkili kötü kokuları azaltmanın bir yoludur.Uçucu yağlarınızı dikkatli bir şekilde seçmek ve doğru miktarlarda kullanmak güvenli kullanım için önemlidir.Birçok mobilya parçası , fabrika tabanından çıktıktan sonra, toksinleri atmosfere salmaya devam eden yapıştırıcılarla yapılır .Bu yavaş yavaş toksin salınımı, kötü hava kalitesine önemli ölçüde katkıda bulunabilir. Bu yavaş zehirlenmeyi önlemek için mobilyalarınızı dikkatli bir şekilde seçin.


Tuz lambaları , tuzun doğal higroskopik özellikleri sayesinde mükemmel doğal hava temizleyicileridir . Higroskopik, su moleküllerini çevreleyen havadan çekme eylemini tanımlar; Tuz kristalleri, havadaki tahriş edici maddeleri, patojenleri ve alerjenleri, su buharını ve toksinleri ortamdan çekerek ve etkisiz hale getirerek azaltır.Himalaya pembe tuz lambasını evinize veya ofisinize, çoğu zaman soluduğunuz havanın kalitesini artırmak için harcadığınız yere yakın bir yere koyun: belki de kanepenizin, masanızın ya da yatağınızın yakınında.Uçucu yağlar, listemizi tamamlamak için son doğal hava temizleyicileridir. Tarçın, kekik, biberiye, kekik, greyfurt limon, karanfil, çay ağacı gibi esansiyel yağlar ile virüs, mantar, bakteri ve küfü önleyebilirsiniz.


Aşırı nem, toz birikmesi, sigara içmek ve boya, deterjan ve sentetik lif gibi kimyasal ürünlerin kullanımı, iç mekan hava kirliliğinin en yaygın nedenleri arasındadır. Yaşam alanlarınızdan olabildiğince çok bu kaynağı elinizden çıkarmaya çalışın ve her zaman kimyasal madde yüklü ev eşyalarına doğal alternatifler arayışında olun.Doğal ışık için mum yakmayı seviyorsanız, petroldeki yan ürünleri serbest bırakan parafin mumlarından kaçının. Bunun yerine balmumu mumlarını tercih edin. Balmumu temizler ve toksik bileşikleri ve diğer kirletici maddeleri nötralize etmek için iyonize edici havanın faydasını sunar.Doğal olarak iç mekan hava kalitesini iyileştirmek, birden fazla yolla faydalıdır. Nefes aldığınız havanın kalitesini arttırmak için yapabileceğiniz her şey, kendinizi daha iyi hissetmenize, daha kolay nefes almanıza ve iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olacaktır.
 
Sevimli cadı

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Benim ev ana cadde üzeri ayrıca otoban geçiyor .Bütün toz kir egzoz dumanı evimde sabahın erken saatlerinde yada gece yatarken evi havalandrıyorum . Bu saatlerde daha az kirlilik oluyor.
 

Benzer İçerikler

Uzman SühaN
Cevaplar
0
Görüntüleme
2K
Uzman SühaN
Uzman SühaN
M
Cevaplar
0
Görüntüleme
777
Misafir
M
SadmiN
Cevaplar
0
Görüntüleme
1K
SadmiN
SadmiN
Üst