1. Monera

  Monera Forum Okuru

  İç ve dış mekan süs bitkileri bulabileceğiniz yerler..

  Konu, 'Ev Dekorasyon Önerileri' kısmında Monera tarafından paylaşıldı.

  vsb çiçekçilik kaktüs satan yerler dış mekan çiçekleri yalova çiçek seraları çiçek seraları Büyük Çamlıca Fidanlığı

  1965 yılında İstanbul Çamlıca'da 6 bin metrekare arazinin üzerine kurulan Büyük Çamlıca Fidanlığı, kurumsallaşmak yolunda ilerleyen bir aile şirketi. Başında Şükrü Babal, Kadir Gümüş, Metin Gümüş var. En büyüğü Yalova'da, diğeri Alemdağ'da olmak üzere iki şubesi bulunuyor. En önem verdikleri konu, satış sonrası hizmet. Satılan bitki hakkında bir şikâyet varsa, en geç iki gün içinde yerinde hizmet sunuluyor. Çamlıca'da 500 metrekarelik bir serada salon bitkileri satışı yapılıyor. Ancak işlerinin çoğunluğunu dış mekân bitkileri, yani bahçe, yol ağaçları, palmiye, soğanlık bitkiler ve mevsim çiçekleri oluşturuyor. Jüri üyelerimizden Hüseyin Kemal Çağın "Bine yakın bitki türü bulunuyor," derken, Halit Togay mevsimlik çiçeklerin çok kaliteli olduğu görüşünde. Fem Güçlütürk de Büyük Çamlıca Fidanlığı'nı beğenen isimlerden.
  Tel: (0216) 328 31 22

  Veliağagil Süs Bitkileri (VSB)

  Merkezi Yalova'da olan ve 1961 yılında çiçek soğanı üretimiyle işe başlayan VSB, daha sonra süs bitkileri sektörüne el attı. 1984 yılında üç çeşit bitkiyle yola devam eden firma, 1994 yılında 62 bin metrekare alana yayılan iklim kontrollü seralarında 80'in üzerinde bitki yetiştirmeye başladı. Hüseyin Kemal Çağın, İstanbul, Yalova, Adana ve Antalya'daki seralarında çok çeşitli bitki bulunabilen VSB'yle ilgili şunları söylüyor: "Buralarda 240 bin fidan, ağaç, süs çalıları üretimi yapılıyor. Bir milyon 750 bin de saksılı bitki yetiştiriliyor. Çiçek dükkânlarına, marketlere, özel kuruluşlara servis veriyor. Ayrıca Hollanda, İtalya, Amerika, İsviçre, İngiltere, Almanya, Kostarika, Güney Kore gibi ülkelerle ithalat ve ihracat çalışmaları sürdürdükleri için çok zengin çeşitleri var." Hüseyin Emiroğlu ve Raşit Zeki Eltez de VSB'yi başarılı bulan jüri üyelerimizden.
  Tel: (0216) 425 87 30

  Cem Botanik

  Çiçek Bahçesi adıyla, 1974 yılında, Suadiye'de kuruldu. Muzaffer Şirin ve oğlu Cem Şirin, o zamanlar 50 metrekarelik küçük bir serayla işe başlamıştı. Şimdi Cem Botanik, Kavacık'taki 25 dönümlük arazide hizmet vermeye devam ediyor. Peysaj proje tasarım ve uygulama, periyodik bakım, bitki kiralama gibi hizmetlerin yanı sıra 1995'ten beri bitki hastanesi ve oteli de var. 500 çeşidin üzerinde saksı bitkisi portföyü bulunuyor. Bu aralar feng shui'ye meraklı müşterileri artmış. Buna göre bitki alanlara da yardımcı oluyorlar. Jüri üyelerimiz Hüseyin Kemal Çağın "Farklı bitki türleriyle dikkate değer bir sera firması. Diğerleri gibi, peyzaj mimarisiyle ilgili olup, aynı zamanda fidanlıkta üretim de yapılıyor," diyor. Cem Botanik'e oy veren diğer isim ise Fem Güçlütürk.
  Tel: (0216) 479 19 80

  Palmiye Merkezi

  Muğla, Köyceğiz'de yer alan Palmiye Merkezi, 1993 yılında isminden de anlaşılacağı gibi palmiye ağırlıklı bir sera olarak kuruldu. 2005'te merkeze botanik bahçesi eklendi. Artık palmiyeler, merkezin oldukça küçük bir bölümünü oluşturuyor. Tropik bitkiler, 300 milyon yıldır dünya üzerinde olan fosil bitkiler, köktüsler, su ve sulak alan bitkileri, soğanlı bitkiler, egzotik meyveler, çalı ve ağaç grupları yer alıyor. Türkiye'de çok az bulunan bitkiler yetiştiriliyor. Bunların arasında önde gideni, cennet kuşu çiçeği türleri. Koleksiyon seraları dahil olmak üzere, tüm sera ve bahçelerde binden fazla bitki türü ve alt türü bulunuyor. Jüri üyelerimiz Gülnar Önay ve Esen Evran, Palmiye Merkezi'ni öneriyorlar.
  Tel: (0252) 262 28 92

  Kaktüs Cenneti

  1975'te Denizli'de kurulan Kaktüs Cenneti, 2004'te Zeki Kırkım tarafından Milas'a taşınmış. "Bu bana dedemden kalmış bir meslek. Milas'ın iklim şartları kaktüs yetiştirmeye daha uygun olduğu için serayı buraya taşıdım," diyor. Sadece kaktüs satılıyor. Ama kaktüs deyip geçmeyin; çünkü tahmin ettiğinizden çok çeşidi var. Öyle ki "Kaktüsler doğada en çok çeşidi olan ailedir," diyor Kırkım. Işık ya da suyun azaldığı koşullarda bile yaşamayı başarabilen kaktüs, çok yavaş büyüyen bir bitki. Bu nedenle yetiştiriciliği de oldukça zahmetli ve masraflı. Jüri üyelerimiz Gülnar Önay ve Esen Evran, Kaktüs Cenneti'ni beğendiklerini dile getiriyorlar.
  Tel: (0252) 374 54 62

  Taner Angay Kaktüs Serası

  1980-87 yılları arasında amatör olarak kaktüsle ilgilenen Taner Angay, 1987'den sonra üretim yapmaya başlayıp, hobisini mesleği haline dönüştürmüş. Antalya'daki 1750 metrekarelik serasında hepsi tohumdan üretilmiş 3 bin 800 tür bulunan Angay, tohumların Amerika ve Almanya'dan geldiğini söylüyor. Büyük şehirlere toptan ve perakende satış yapan Angay, kaktüs koleksiyonerleri için özel bir hizmetleri olduğunu anlatıyor: "Koleksiyoncular bize eposta ile liste gönderiyor. Biz onlara kargoyla istedikleri kaktüsü ulaştırıyoruz." Jüri üyelerimiz Esen Evran ve Gülnar Önay, Taner Angay'ın serasını çok başarılı bulduklarını söylüyorlar.
  Tel: (0532) 715 31 30

  Ada Plant Fidanlık

  2005'te kurulan Ada Plant'in merkezi Ankara'da, fidanlık üretim yeri ise Sakarya'da. Zekeriya Yıldırım, İrfan Karaoğlu, Nesrin Otuzoğlu, Yasin Otuzoğlu ve Hollandalı bir firma olan Ton van den Oever'in ortaklığıyla kurulan Ada Plant'in ürettiği bitkilerin yüzde 80'ini aşılı yapraklı dış mekân bitkileri, yüzde 20'sini ise yine dış mekân için çalı grupları oluşturuyor. Hüseyin Kemal Çağın peyzaj tasarım danışmanlık ve fidan temini konularında hizmet de verildiğini belirtiyor: "Bu fidanlıklarda zengin türlerin yanı sıra Hollandalı ortağımızın geliştirdiği özel türler de satışa sunuluyor."
  Tel: (0264) 373 75 43

  Demir Arboretum

  İstanbul Üsküdar'da 20 yılı aşkın süredir hizmet veren Demir Arboretum, bitki satışı, üretimi ve peyzaj uygulamaları konularında faaliyet gösteriyor. 25 bin metrekarelik sergi alanı bulunan firmada, yaklaşık 1500 çeşit ağaç, ağaççık ve süs çalıları gibi bitkiler var. Bitkilerin büyük bir kısmı İtalya ve Hollanda'dan ithal edilirken, bir kısmı da Adapazarı'nda üretiliyor. Jüri üyelerimizden Zeynep Küçükali, Demir Arboretum'da aranan her türlü bitkinin bulunabildiğini ve firmanın bu anlamda çok başarılı olduğunu söylüyor.
  Tel: (0216) 422 33 44

  [​IMG]

  [​IMG]

  English Gardens

  1995 yılında Chevrel Traher tarafından kurulan bir peyzaj planlama şirketi olan English Gardens, otel ve restoranlardan sitelere kadar farklı mekânların peyzaj düzenlemelerini yapıyor. Beykoz'da seraları bulunan firmada iç ve dış mekânlara yönelik çok çeşitli türler bulunuyor. Jüri üyelerimizden Avniye Tansuğ, balkonda doğal pembe domates yetiştirmek konusunda destek aldıkları English Gardens'ın çiçek seralarının da son derece başarılı olduğu görüşünde.
  Tel: (0216) 413 48 72

  Helin&Çınar

  Yalova Altınova'da 1994 yılından beri hizmet veren Helin& Çınar, iki süs bitkisi sevdalısı Mustafa Çınar ve Ali Edizaslan tarafından kurulmuş. 10 bin metrekare kapalı alanda iç mekân süs bitkileri üretiminin yanı sıra ithalat ve satış yapan firma, ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. 60'a yakın türün bulunduğu seranın en çok iddialı olduğu ürünler ise Afrika menekşesi, begonya toran, drecena marginata, yucca, cikus çeşitleri gibi türler. Jüri üyelerimizden Vildan Özfenerci, Helin&Çınar'ın muhteşem bir iç mekân bitkileri serası olduğunu söylüyor.
  Tel: (0226) 465 60 08
   
İç ve dış mekan süs bitkileri bulabileceğiniz yerler.. konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İç mekan bitkilerinin yetiştirilmesinde etkili faktörler

  İç mekan bitkilerinin yetiştirilmesinde etkili faktörler

  İç mekan bitkilerinin yetistirilmesinde etkili olan dört faktör bulunmaktadır. Aşağıdaki satırlarda bu faktorler ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz. a) SICAKLIK Sıcaklık bitkilerin büyüme ve gelişmelerini etkileyen önemli bir faktördür. Sıcaklığın etkisiyle farklı bitkiler farklı şekillerde etkilenmekte ve gelişme farklılıkları göstermektedir. Her bitkinin sıcaklık...
 2. İç-dış mekan spotları

  İç-dış mekan spotları

  İç-dış mekan spotları LED spotlar 50 mm çapında PCB üzerine monte edilmiş. 6 12 veya 18 LED'lerden oluşmaktadır. Tek renk veya RGB olarak üretilen LED Spotların en önemli ayrıcalığı 10 derece ile 120 derece arasında her ışıma açısında üretilebilmeleridir. Ayrıca ışıma alanları da daire kare veya dikdörtgen gibi ihtiyaç duyulan her şekilde üretilebilmektedir. İç mekan spotları Yarı...
 3. kapı süsleri ve cp telefonları için modeller..

  kapı süsleri ve cp telefonları için modeller..

  kapı süsü modelleri kapı süsleri modelleri süsleme 23 nisan süslerini de sizlere vermek istiyorum adım aşk meleği aşk olan güzellik olan herşeyin ama herşeyin içinde varım meleklerim şimdi sizlere derleme bir kapı süsü modelleri sunucam umarım hoşunuza gider. Hele bi gitmesin intiiiar ederim ::D:D Şimdi de minikler için sizlere rol model şeyetmesi şeyiyle verim bi kaç tane daaa...
 4. Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar

  Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar

  ağız kenarındaki yaralar ağız kenarında yara dil kenarında çıkan yaralar çıkan dilin Ağız İçi ve Dışındaki Yaralar Ağız içindeki Yaralar: Pamukçuk Yaraları, Dil üzerinde veya yanak içinde beyaz yaralar, Diş Eti Kaynaması, Ağızdaki diğer yaralar ve bunlara özel tavsiyeler... Pamukçuk Yaraları (virüse bağlı olmayan) Pamukçuk yaraları (apthous ülserleri olarak da bilinir) küçük, dairesel,...
 5. Dış Mekan Dekorasyonunda Halı Ve Kilim

  Dış Mekan Dekorasyonunda Halı Ve Kilim

  halı ve kilimlerle dış dekorasyon,dış dekorasyonda halı ve kilim nasıl kullanılır,dış dekorasyonda halı ve kilim kullanımı,dış dekorasyonda halı ve kilim nasıl kullanılır,dış dekorasyonda halı ve kilim kullanımı hakkında bilgiler, Ev dekorasyonunda kullandığımız halı ve kilimler artık dış mekan dekorasyonunun vazgeçilmezleri arasına girdi.Dış mekan kullanmına uygun kilim ve...

Sayfayı Paylaş