İçki nedeniyle onarılmaz beyin hasarı

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
İçki nedeniyle onarılmaz beyin hasarı
Fransa'da yapılan bir araştırmada, ergenlik çağında alkollü içki tüketmenin, beyinde onarılmaz hasara yol açabileceği tespit edildi.

Araştırmaya göre, erken yaşlarda ne kadar fazla alkol tüketilirse ergenlik döneminin sonunda olgunluğa erişen ve beynin bazı bölgelerinde bulunan 'gri maddeden' o kadar az oluşuyor.

Araştırma, Fransız Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Enstitüsü (İnserm), Atom Enerjisi Komisyonu ve Paris devlet hastaneleri tarafından yaklaşık 30 yüksek oranda ve sürekli içki tüketen katılımcı arasında manyetik rezonans (MRI) tekniğiyle yapıldı.

Atom Enerjisi Komisyonu tıbbi hizmetler bölümünden Jean-Luc Martinot, beynin maruz kaldığı hasarın sadece alınan alkol miktarıyla açıklanamayacağını, esas içmeye erken yaşlarda başlamanın etkili olduğunu belirtti.

Jean-Luc Martinot,
keyif.gif
Erken yaşta alkol tüketimine bağlı olarak beynin olgunlaşmasını bozan izler tespit ettik
keyif.gif
dedi.

Anatomik MRI görüntüleme tekniğiyle, alkoliklerin beyninde bazı bölgelerde 'gri madde' eksikliğinin yüzde 20'ye ulaştığının tespit edilmesi bilim adamlarını erken yaşta alkol tüketiminin tehlikeleri konusunda endişeye düşürdü.

Merkezi sinir sisteminin ana içeriği olan 'gri madde' hem sinir hücrelerinin gövdeleri hem de kısa sinir hücresi uzantıları (akson ve dendritler) içeriyor.
 
Üst