Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İdarecinin - Okul Müdürünün Sahip Olması Gereken Özellikler

  Konu, 'Okul ve Öğretmenler' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  okul müdürü nasıl olunur iyi bir okul müdürü nasıl olmalı müdürünün özellikleri bir okulda olması gerekenler olmalı MÜDÜR ( İDARECİ )NASIL OLMALI…

  a) Yöneticilere, öğretmenlere ve personele rehberlik;
  * Okul Müdürü, Çağdaş Eğitim Yöneticisi olarak, birlikte çalıştığı Müdür Yardımcıları, Öğretmenler, Memurlar ve Personel ile düzeyli, sıcak ve içten bir iletişim kurmalı, bu iletişim kanalını 24 saat, 7 gün açık tutmalıdır. İsteyen öğretmen, isteyen personel aradığı zaman müdüre ulaşmalı, sorununu, problemini rahatlıkla iletebilmelidir.

  * Okullarımızda bu iletişim kanalı kurulduğu zaman sorun olan bir çok küçük konular sorun olmaktan çıkacak, okulda birlik, beraberlik sağlanacak, ekip ruhunun temeli atılmış olacaktır. Yönetim - öğretmenler ve personel birbirine kenetlenecek, bir aile ortamı doğacaktır.

  * Okulda, müdürle iletişim kurmak isteyen kişi şunu söyleyebilmelidir: "Ben bu konuyu müdüre anlattığım zaman, o mutlaka işini bırakıp beni dinleyecek, yardımcı olacak, çıkar yol gösterecek ve benim bu problemi çözmem için bana destek olacaktır." Okul müdürü, okulunda bulunan tüm personeline bu duyguyu yerleştirmesini bilmeli, çaba sarfetmelidir.

  * Okul Müdürü, sadece eğitim öğretim ve okul konularında değil okul dışı, eğitim dışı konularda da birlikte çalıştığı yönetici, öğretmen ve personele bir ağabey - abla gibi yardımcı olabilmelidir. "Bu benim sorunum değil, okul dışı bir konu" deyip geçmemelidir. Güven ortamı oluşturmada, kuvvetli iletişim kurmada, ekip ruhunu okula yerleştirmede okul içi, okul dışı diye bir ayırım yapılmamalıdır. en ufak bir geri çevirme, çok zor telafi edilecek yaralar açabilir ve bu asla unutulmaz. Özellikle yöneticiler, birlikte çalıştığı arkadaşları tarafından çok iyi gözlemlenir, en ufak hatası büyütülerek yayılır.

  * Okul Müdürü, sürekli güler yüzlü, tatlı dilli olmalıdır. Odasına her gelenin yüzüne bakarak "hoş geldiniz, buyurun" demeli ve oturması için yer göstermelidir. Müdür yardımcılarını ve öğretmenleri asla ayakta bekletmemeli, işini bırakıp onlarla ilgilenmelidir. Kendisine getirilen sorunların ileriki ya da son aşamalarını da yine takip etmeli, sorunu getiren kişi ile sonraki karşılaşmalarında sorun hakkında bilgi istemelidir. Bu davranış, karşısındaki kişi üzerinde büyük bir güven ve saygı durumu oluşturacaktır.

  * Okul Müdürü, okulda çalışan tüm personele adıyla hitabetmelidir. Örneğin; Önder Bey, Nilgün Hanım, Sertaç Bey, ... vb. Veya kişinin soyadının önüne "Sayın" sözcüğünü ekleyerek de hitabedebilir. Örneğin; Sayın Gürcan, Sayın Tellioğlu, Sayın Yeşiltepe...vb. Ola ki kişinin adını, soyadını anımsamamış olur ise (Yine okullarımızda kullanılan çok güzel hitap şekillerinden biridir.) ; Sayın Öğretmenim, Sayın Müdür Yardımcım hitabını da kullanabilir. Özellikle toplantılarda: Sayın + kişinin soyadı hitabının kullanılması daha doğru ve etkili olur. Müdür odasında: Kişinin adı + Bey, Hanım, Koridorlarda, öğrencilerin içinde: Öğretmenim veya Nilgün Öğretmenim, Sertaç Öğretmenim ... şeklindeki hitaplar hem örnek, hem daha içtenlik yaratır.

  * Çağdaş Eğitim Yöneticisi olarak okul müdürü, öğretmen ve personeli arasında asla ayırım yapmamalıdır. Hem demokratik olmalı hem de adaletli. Yani kayırma, taraf tutma, hoşgörü ölçüsünü bir tarafa fazla kaydırma gibi yaklaşımlar öğretmen ve personel arasında hem moral bozukluğuna neden olacak, hem de güven ortamını zedeleyecektir. Müdürün inandırıcı olması gerekir. İnandırıcılığı olmayan bir kişi asla müdürlük yapamaz. Böyle bir davranış ta müdürün inandırıcılığına gölge düşürür.

  b)Öğrencilere rehberlik;
  * Okul Müdürü, öğrencilere karşı hoşgörülü ve sevecen olmalı, daima doğru mesajlar vermelidir. Öğrencilerin adlarını kısa zamanda ezberlemeli, aile yapılarını öğrenmeli, asla önyargılı olmamalıdır. Müdür odasının kapısı toplantılar dışında sürekli açık olmalıdır. Bu, öğrenci, öğretmen, personel ve veliye olumlu mesaj veren bir durumdur. Yani okulun her bölümünü sürekli gezen, dolaşan, ilgilenen ve odasına gelen herkesle görüşen durumunda olmalıdır. Öğrenci aradığında ve görüşmek istediğinde beklemeksizin müdürle görüşebilmeli, sorununu ona iletebilmelidir. Öğrenci gözünde müdür, en güvenilir kişi konumunda olmalıdır. Bu durum okulda birden bire oluşmayacaktır. Bir süreç meselesidir. Zaman isteyecektir. Müdür odasından ayrıldığı zaman, nereye gittiğini ve ne zaman döneceğini müdür yardımcısına, nöbetçi öğretmene ve nöbetçi öğrenciye söylemelidir. Görüşmeye gelen öğrenci, müdürü neden bulamadığını öğrenebilmelidir. Müdürün öğrenciye yaklaşımı hem okul disiplini açısından hem de öğretmenlere örnek olması açısından çok önemlidir.

  c) Velilere rehberlik;
  * Veli rehberliği, okul müdürü için çok önemlidir. Çünkü veli öğrencisini okul müdürüne emanet etmektedir. Müdür bu bilinçle veliye yaklaşmalı, öğrencinin gelişimi ve başarısının artması için veliler ile sürekli diyalog içinde bulunmalıdır. Velilerinin adlarını kısa sürede öğrenmeli, onlara adlarıyla hitap etmelidir. Hiç bir zaman veliye çocuğunu karalama, suçlu gösterme gibi hatalara düşülmemelidir. Okulda odak noktası öğrencidir. Veli-Öğretmen-Okul Yönetimi, öğrencinin sağlıklı ruhsal gelişimi ve sağlıklı okul başarısı için işbirliği içinde çalışmalıdırlar. Okul Müdürü, okula gelmeyen veya geç gelen öğrencinin durumunu aynı gün öğrenmeli, gerekirse velisiyle telefonla görüşmelidir.

  * Velilerin okul durumu ve bir üst öğrenim konularında soracakları her soruya doyurucu bilgilerle cevap verebilmeli, velileri ikna edebilmelidir. Asla onları zorlamamalı, yönlendirmemeli, doğruları bilimsel veriler ışığında veliye sunmalı, seçimi velinin özgürce yapmasına fırsat bırakmalıdır. Veliler, ister yüz yüze, isterlerse telefonla aradıklarında okul müdürüyle doğrudan konuşabilmelidirler.

  * Veli gözünde müdürün güvenilir kişiliği, okulun başarısı ve gelişimi için bir referans durumundadır. Şu atasözü, okul müdürü için, okul için çok kullanılır: "Balık baştan kokar." Okul müdürü, kendini daima yenileyen, geliştiren, okulun, dolayısıyla öğrencilerin başarısı için sürekli didinen, olumlu ve somut çabalar ortaya koyan durumunda olmalıdır.

  gunlukplan.org

   
 2. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: İdarecinin - Okul Müdürünün Sahip Olması Gereken Özellikler
  Bu sene yeni okulumdaki müdürüm hayatımda gördüğüm en inanılmaz müdür, Milli Eğitim'de onun gibi müdürlere gerçekten ihtiyaç var. İstesin okulu yıkar yeniden yaparız, hiyerarşi hissettirmeden insanı çalıştırmayı bilen, bundan da mutlu olmamızı sağlayan bir insan... Ne olursa olsun yanına gittiğiniz zaman o güler yüzüyle sizi karşılaması, en ufak isteğinizde bile harekete geçmesi, kibarlığı, nezaketi, beyefendiliği ama en çok güler yüzü... Hala böyle bir müdürle çalıştığıma inanamıyorum. İnanılmaz...

  Müdürüm buradan sesleniyorum; sizi çok seviyorum ben, Allah sizi başımızdan eksik etmesin!

   
 3. *jellibon*

  *jellibon* Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  9 Kasım 2007
  Mesajlar:
  6.137
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  mutluluk ülkesinden
  Cevap: İdarecinin - Okul Müdürünün Sahip Olması Gereken Özellikler
  ne mutlu hala böyle müdürler var senin adınada çok sevindim adminim..
   
 4. melekşimşek

  melekşimşek Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  6 Kasım 2008
  Mesajlar:
  11
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: İdarecinin - Okul Müdürünün Sahip Olması Gereken Özellikler

  katılıyorum çok şanslısın
   
 5. zeki DURMAZ

  zeki DURMAZ Forum Okuru

  Saygılı, sabırlı, görev ve sorumluluk bilinci yüksek eğitici ve yöneticilerimiz sayesinde ülkemiz huzur ve başarıya dah kolay ulaşacağından onlara ne kadar saygılı davransak, hizmet esek azdır. Devlet bu konuda gerekli sistemi oluşturmak zorundadır.
   
İdarecinin - Okul Müdürünün Sahip Olması Gereken Özellikler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. her kadının sahip olması gereken 100 şey

  her kadının sahip olması gereken 100 şey

  kadının dolabında olması gerekenler bir kadının dolabında olması gerekenler her bir bayanın Sahip olmak isteyeceğiniz 100 şey Beden, stil ya da bütçenizin önemi yok.. Listedekilerden bazıları sizde olabilir ancak olmayanlara da birgün mutlaka ihtiyaç duyacaksınız. Çok geç olmadan her kadının sahip olması, dolabında mutlaka bulunması gereken 100 şeyi edinin. 1. Straplez sutyen. Straplez...
 2. Kullanılan Biberon Mamasında Olması Gereken Özellikler

  Kullanılan Biberon Mamasında Olması Gereken Özellikler

  Kullanılan Biberon Mamasında Olması Gereken Özellikler Anne sütünde olduğu gibi bebeğin henüz yeterince olgunlaşmamış böbreklerine fazla yük bindirmemek için uygun protein düzeyinde olmalı ve gerekli olan tüm amino asitleri içermelidir. Anne sütündeki gibi sindirimi kolay bir yağ karışımı içermelidir Anne sütünün karbonhidrat kaynağı sadece laktozdur. Kullanacağınız biberon...
 3. Her kadının sahip olması gereken kurallar

  Her kadının sahip olması gereken kurallar

  Her kadın kendine bakmalı çekici ve güzel olmalı çünkü kendisini her bayan güzel görmek ister ve dışaraki insanların ilgisini çekmek ister. Peki meleklerim her kadında olması gereken hususları tam olarak bilmiyorsanız bu yazıyla birlikte artık bilmediğiniz şey kalmıcak :) Her kadının sahip olması gereken şeyleri sıraladık; Yüksek topuklar Bacaklarınızı uzun gösteren yüksek...
 4. gebelerin olması gereken aşılar

  gebelerin olması gereken aşılar

  Hamilelerin olması gereken aşılar hangileridir aşı takvimi varmı ben şimdi hangi aşıları hangi ayda olmallıyım teşekkürler.
 5. İyi Bir Bilgisayarda Olması Gereken Özellikler

  İyi Bir Bilgisayarda Olması Gereken Özellikler

  İyi Bir Bilgisayar Nasıl seçilir İyi Bir Bilgisayarın özellikleri nelerdir Artık yeni bir pc almak istiyorsanız melekler, öncelikle dikkat etmeniz gereken bazı özellikler var. Düşündüğünüz pcmi laptop mu ? Pcnizi ne amaçla kullanacağınız da önemli tabi ki . O halde siz en iyisi aşağıda ki makaleye bir göz atın ve pc seçiminizi ona göre yapın :tik: Mevcut seçenekler arasında bir tercih...

Sayfayı Paylaş