1. aSeLL51

  aSeLL51 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  15 Kasım 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenilen Mesajlar:
  11
  Ödül Puanları:
  0

  İdeal eş nasıl olmalı..?

  Konu, 'Hayatın İçinden & Hayata Dair Herşey' kısmında aSeLL51 tarafından paylaşıldı.

  ideal eş ideal sevgili ideal koca ideal eş seçimi ideal hanım. Sevgili melekler ideal eş yada sevgili nasıl olmalıdır? İdeal eş yada ideal sevgili sevgisini, ilgisini ve birkaç kelimelik güzel sözünü milyon dolarlara satmaz. yaptığım bu paylaşım ideal eşinizi yada ideal sevgilinizi bulmada yardımcı olur umarım ...​

  < Konu Resmi..>
  İdeal eş arayanlar kendilerinin ne kadar ideal olduğuna baksın. İşte birkaç ölçü; eşini, sıkıntısını taşıyan hamal değil, hayatı paylaştığı arkadaş bilir. Ham, ekşi ve acı değil, olgun meyve gibidir. Güzel sözde cömert, kötü sözde cimridir. Bilir ki, tenkit sevgiyi terk ettirir. Eşinin tepesinde dolaşan kartal değil, omzuna konan muhabbet kuşudur.Her genç erkek ve kız, evlenmeden önce ideal biriyle evlenmeyi hayal eder. İdealler, hayaller, beklentiler ve kesinlikle vazgeçilmez olan tutumlar karşısında evliliğin kapısını açmak da zor olur. Hele yaş 30'u geçmişse ve beklentilerden hiç taviz verilmiyorsa, hayata sabit bir açıdan bakılıyorsa ideal eşi bulmak da zor olur. Gençler ideal eşi bulur mu, bulmaz mı bilemeyiz. Ama ideal eşin nasıl olması gerektiği 10 maddede şöyle özetlenebilir;
  1. Her şeyden evvel ideal eş, iyi bir dost ve arkadaştır. Saatlerce eşiyle sohbet edip hoş vakit geçirir. Eşinin merak duyduğu konulara ilgi duyar. Eşini, sıkıntısını taşıyan hamal değil, hayatı paylaştığı arkadaş bilir.Şımarık çocuk gibi her şeyden küsüp surat asmaz. Ham, ekşi ve acı değil, olgun meyve gibidir.
  2. Hassas, nazik, kibar ve ferasetlidir. Eşinin rahatsız olduğu konuyu mayınlı alan ilan ederek oradan uzaklaşır.Bedbin değildir. Olayları pozitif gözle değerlendirir. Güler yüzü ve sözüyle eşine yaşama sevinci ve gücü verir.

  3. Sevgisini, ilgisini ve birkaç kelimelik güzel sözünü milyon dolarlara satmaz. Güzel sözde cömert, kötü sözde cimridir. 4. Eşini olduğu gibi kabul edip değiştirmeye çalışmaz. Onu başkalarıyla kıyaslamaz. Özgüvenini sarsıcı sözlerden, akrepten kaçar gibi kaçar.Eşinin hatalarına gece gibi olup başkalarına ifşa etmez. Kavga silahı kuşanmak yerine sabır zırhına bürünür.
  5. Her işine, söz ve davranışına karışmak ve şahsiyetini tenkitle yıkmak yerine onore eder. Bilir ki, tenkit sevgiyi terk ettirir.Yapacağı işlerde eşinin fikrini alır. "Böyle bir şey düşünüyorum, sen ne dersin?" diye sorar.
  6. Yumuşak, iyi huylu, hoşgörülü, anlayışlı ve iyimserdir. Eşinin kendini mutlu etmesini beklemeden mutlu olur. Bütün hayatını beklentiyle bitirmez. Eşini mutluluk ağacı olarak görerek sürekli mutluluk meyveleri saçmasını beklemez.Eşinin mizacına göre davranır. O ağlarken gülmez. Gülerken ağlamaz.
  7. Eşinin akrabalarına karşı saygılı ve hürmetlidir.Eşinin yaptığı iyiliklere burun bükmek yerine teşekkür eder. Münekkit değil, müteşekkirdir.Zenginliğini, güzelliğini, zekasını, asaletini vb. şeylerini gurur vesilesi ederek eşinin tepesinde dolaşan kartal değil, omzuna konan muhabbet kuşudur.
  8. Geçimlidir. Her şeyden çabuk bıkıp usanmaz. Kavgacı, sinirli ve öfkeli değildir. Mutluluğunu kadife gibi okşar, elmas kolye gibi saklar, hassas bir bebek gibi üzerine titrer. Eften püften şeylerle onu incitmez.
  Evliliğin fedakârlık gerektirdiğini düşünüp bazı şeylerden feragat eder. Eşini mutlu etmek kendisine mutluluk verir. Evini mutluluk yuvasına çevirmenin yollarını arar. Batağa dönmesine izin vermez.Yerinde konuşup, yerinde susmasını bilir. Eşinin ilgisini çekmek için çenesini değil aklını kullanır.
  9. Eşinin zevkine saygılı olur. Kendi sevmediği şeye "Allah aşkına ne kadar zevksiz birisin, şunun neyinden hoşlanıyorsun?" demek yerine "zevkler ve renkler tartışılmaz" sloganını kullanır.
  Eşine karşı her zaman dürüsttür. Yalan söylemez, eşinin güvenini sarsmaz. Verdiği sözü mutlaka tutar. Boş sözler ve vaatlerle eşini aldatmaz.10. Eşinin her dakika harikalar icat edeceğini düşünmeyip, onun da bir insan olarak kusur ve hatalarının olabileceğini kabul eder.Eşinin ebedi hayat arkadaşı olduğunu düşünerek ebedi arkadaşını kaybetmemek için gayret sarf eder.   
  Son düzenleme: 18 Kasım 2011
  angel_blue, elifecik, CeMoŞ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
İdeal eş nasıl olmalı..? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ideal eş!!!!

  ideal eş!!!!

  Her şeyden önce bir Türk kadını eğitimli olmalı..... Eğitim, özellikle kadınların eğitim eksikliği ülkemizin en büyük sorunlarından birisi. Eğitim almış bir kadın iyi ve kültürlü bir eş, eğitici, yaratıcı bir annedir. Aynı zamanda ayakları üzerinde durabilen güçlü bir kadındır . Bence bir kadın erkeğinin (eşinin)her şeysi olabilmeli. Eğitim almış ve aynı zamanda çalışan bir kadın işinde...
 2. İdeal zayıflama diyeti nasıl olmalı

  İdeal zayıflama diyeti nasıl olmalı

  Tartıda kaç kilo olduğumuz mu yoksa olmamız gereken ağırlıkta, sağlıklı yağ yüzdesine sahip bir vücuda sahip olmak mı? Uzmanlara göre önce cevaplanması gereken soru bu. Çünkü bu tür çok düşük kalorili, kısa sürede fazla kilo kayıplarına sebep olan diyetlerde kayıplar yağdan değil, su ve kastan oluyor. Ayrıca bu diyetler ile metabolizma hızı yavaşlarken, verilen kilolar hızla geri alınabiliyor...
 3. evlilikte eşimize nasıl olmalıyız

  evlilikte eşimize nasıl olmalıyız

  arkadaşlar ben yeni evlendim ama davrancamı bilmiyorum bebisim
 4. İdeal Bir Burun Nasıl Olmalı?

  İdeal Bir Burun Nasıl Olmalı?

  Bu sayfa; İdeal Bir Burun Nasıl Olmalı konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, televizyonlarda sık sık şarkıcıların artistlerin estetikli burunlarını görüyor, kimisini beğenm,yor, kimisine de bayılıyoruz. Hatta bazılarının burnunda estetik olduğunu bile farketmezken, kötü yapılan estetikli burunlara bakmak bile istemiyoruz. Bu elbetteki doktor seçiminden, hastanın...
 5. İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı, İşte Önemli Bilgiler..

  İdeal Ayakkabı Nasıl Olmalı, İşte Önemli Bilgiler..

  ideal ayakkabı, ideal ayakkabı seçimi, ayakkabı nasıl seçilir Sevgili melekler, yüksek topuklu ayakkabıların ayakta duruşları, zarif görüntüsü ve cazibesi bir gerçek. Ancak uzun süreli kullanımlarda ayak sağlığı için son derece büyük tehlike arzediyor. Vücudun bütün yükünü şeken ayakların sağlığı genelde göz ardı ediliyor ve estetik kaygılar ayak sağlığının önüne geçebiliyor. Oysa uzmanlar...

Sayfayı Paylaş