İdrar Testim Pozitif Kan Testi Negatif Çıkanlar

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
İdrar Testim Pozitif Kan Testi Negatif Çıkanlar
İdrar Testim Pozitif Kan Testi Negatif- Gebelik testleri konusu hanımlar tarafından en çok sorulan konulardan. Gebelik testim ikinci çizgi silik çıktı hamile miyim? Gebelik şüphesi içinde olanlar, adet geçenlerin ilk yapmak istedikleri test idrar testleridir. Evde de yapılabildiği için hanımlar için daha rahat ve ilk tercih edilen bir gebelik testidir idrar testleri. Adetiniz geçmeden idrar testi yapmak biraz cesaret ister aslında neden diye soracak olursanız? Hamile kaldığınız yani döllenmenin oluşup rahme yerleştiği günden itibaren anında yükselmeye başlayan beta hcg hormonu ilk olarak kanda salgılanır. İdrara geçme süresi daha da uzayabilir. Bu da adetinizin geçmesini bile bekleyebilir.

gebelik testi.jpg

Adetiniz henüz geçmemiş iken kanınızdan bakılan beta hcg testi hamilelik var mı yok mu ortaya çıkarır. Aslında her zaman dediğim gibi buna da net bir sonuç diyemeyiz ama ilk olarak belirleyici bir testtir bu. İdrar testleri için netlik konusunda kesin sonuç sunmaz. Bunun için döllenmeden sonra epey bir süre gerekebilir. Aslında adet döngünüzde bir düzensizlik yoksa hamilelik hakkında şüphe duyabilirsiniz bunun için eğer evde idrar testi yapacaksanız adet gününüzün geçmesini birkaç gün bekleyin. Daha önce test yapmanız halinde hamile olsanız bile bu negatif görünebilir. Bu da yukarıdaki anlatımımdan kaynaklanmaktadır. Eğer dediğim gibi ilk belirleyici test olan kanda beta hcg testi yaptırmak en doğrusu. En azından aklınızda soru işareti kalmaz. Tabii ki beta hcg testi değerlerinde yükseklik varsa doktorunuz testi birkaç gün sonra yenileyecektir.

Bunların haricinde yani evde yapılabilecek bazı doğal yoldan gebelik testler duydum ama doğruluk payı tesadüfen tutmuş olabilir diye düşünüyorum. Yine de deneyebilir teyit edebilirsiniz kendinizi. Ben şahsen bu doğal testleri yapmadım ama yapan arkadaşlar varsa burada bizlerle paylaşıp tecrübelerini paylaşmalarını isterdim. En duyduğum iki tane karbonat ve limon testleri varmış. Ama tabii ben en doğru çözüm kan testini uygun görüyorum. İdrar testlerindeki yanılma payları da genelde testin bozuk ya da son kullanım tarihinin geçmiş olmasına bağlanıyor. Eğer idrar testi pozitif çıkıp kan testi negatif çıktı ise burada idrar testinde bir sorun aramak gerek çünkü kan testi yanıltıcı sonuçlar vermez. Bazı durumlarda da eğer idrar testi pozitif çıkıyor kandaki beta hcg değeri negatif değerde çıkıyorsa bu da kimyasal gibi anormal gebelik sonucu ortaya çıkar. Çünkü anormal gebeliklerde yükselmeye başlayan beta hcg gebeliğin sonlanmasına bağlı olarak düşüşe geçecektir. Siz de bu arada beta hcg testi yaptırmışsanız bu negatif çıkması normaldir.

gecersiz idrar testi.jpg

İdrar testlerinin pozitif çıkması sonrasında ise kanda beta hcg nin negatif çıkması sonucu gebelik olmadığı burada testin bozuk olduğu anlamı çıkar. Son sözü kan testi söylüyorsa kesin söylüyor demektir. Eğer tersi durum olursa yani idrarda negatif çıkma durumu olursa burada testin bozuk olduğu anlamını çıkaramayız burada ya gebelik yoktur ya da bir ikinci seçenek ise hamilelik varsa da bunun henüz idrara geçmemiş olması anlamı çıkar. Bunun için adetinizi beklemeniz doğru olacaktır. İdrar testi yapmak için adetiniz geçtikten sonra sabah ilk idrarınız ile daha doğru sonuç alabilirsiniz. Ama gün içinde de yapılan testlerde sonuç değişmeyecektir tabii eğer test bozuk değilse. Bazı durumlarda idrar testlerinde geçersiz sonuç ta çıkabilir. Yani ne pozitif ne negatif sonuç görmeniz halinde hiç bir görüntü içermemesi testin geçersiz yani yine bozuk olduğu anlamına gelir. Her türlü adet gecikmesi durumunda eğer idrar testi de negatif sonuç veriyorsa burada mutlaka jinekoloğa görünmeniz gerekecektir.

Geri