Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  İdrar yolu enfeksiyonum sürekli tekrarlıyor ne yapmalıyım?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  idrar yolu enfeksiyonu nedir,idrar yolu enfeksiyonu neden olur,idrar yolu enfeksiyonu nasıl tedavi edilir,idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilgiler
  İdrar yolu enfeksiyonları böbrekler, böbrekten mesaneye kadar inen kanallar(üreter), idrar torbası(mesane) ve idrar torbasından idrarı dışarı taşıyan kanalın(üretra) daha çok bakteriler olmak üzere, çeşitli mikroplarla iltihaplanmasıdır. Kız çocuklarda üretranın erkeklere göre daha kısa olması ve makata yakınlığı dolayısıyla özellikle 1-2 yaştan sonra 10 kat daha sık görülür.İdrar yolu enfeksiyonu hangi mikropla olur?
  Genellikle, halk arasında koli basili diye bilinen, dışkıda oldukça bol miktarda bulunan Escheria coli isimli bakteri etkendir. Ancak başka birçok bakteri de idrar yolu enfeksiyonuna yol açabilir.  < Konu Resmi..>  İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri Birlikte ateş olduğu zaman daha çok böbreklerin etkilendiğini, ateş olmadığı zaman mesane ve üretranın etkilendiğini düşünürüz. Yani kısaca ateşli bir idrar yolu enfeksiyonunu daha ciddiye almak zorundayız. Ateş dışında idrar yolu enfeksiyonlarında idarar yapaken yanma, sık ve az, kesik kesik idrara çıkma gibi tipik beliritler olabildiği gibi, kusma, karın ağrısı, böğür ağrsı, kilo alımında, büyümede yavaşlama gibi belirtiler de görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonu tanısı

  Bazen de rutin bir tarama sırasında hiçbir belirti olmadan da idrar tahliliyle tanı konması da mümkündür.Bazen antibiotiklere direnç olabileceğinden tedaviye başlamadan önce bir idrar kültürü ve antibiogram testi aldırmak, tedavinin ileride başarısız olmasını önleyecektir.
  İdrar yolu enfeksiyonu tedavisi
  İdrar yolu enfeksiyonu normal şartlarda uygun antibiotik tedavisi ile kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Ancak bazı bireylerde, özel nedenlerle, herşeye rağmen idrar yolu enfeksiyonları tekrarlayabilir.
  İdrar yolu enfeksiyonu kimlerde tekrarlayabilir?

  - İlk 6 aydaki ufak bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu oluyorsa.
  - Cinsel organlarda dışarıdan görüklen bir anormallik varsa.
  - Erkek çocuklarda sünnet derisi darsa.
  - Tespit edilmiş bir böbrek veya mesane taşı varsa.
  - Eşlik eden kabızlık varsa.
  - Hiçbir risk faktörü olmadan da, bir kez idrar iltihabı geçiren bir çocuğa belli aralarla idrar tahlili kontrolü yaparak da tekrar riski saptanabilir.

  Tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu varsa ne yapabiliriz?

  İdrar yolu enfeksiyonunun tekrarlaması ne gibi sakıncalar doğurur, dilerseniz öncelikle bu sorunun cevabını vererek işe başlayalım. Farkedilsin veya farkedilmesin arka arkaya idrar iltihabı geçiriyor olmak, zaman içinde böbrekleri bozarak ileride yüksek tansyon hatta, böbrek yetmezliği ile diyalize bağımlı kalınmasına neden olabilir.

  Bu tür durumlarda mutlaka bir idrar yolları ultrasonu yaptırıp bir taş veya doğuştan gelen bir şekil bozukluğu olup olmadığı araştırılmalıdır. Kanda üre ölçümleri ile böbrek fonksiyonları değerlendirilmeli, sintigrafi ile böreklerin olaydan ne derece zarar gördüğü araştırılmalıdır.

  Vezikoüreteral reflü nedir?
  Bu sorunun tekrar etmesinde en sık sebeplerden biri de, vezikoureteral reflü (VUR) diye adlandırılan, idararın mesaneden yukarı, böbreklere kaçması olayıdır. Halk arasında işeme filmi veya sondalı film diye tabir edilen, voiding sistoureterogram(VCUG) çekerek bu sorun anlaşılabilir. Bazı bireylerde böbrekten mesaneye inen kanalın, mesane duvarına girdiği yerde doğuştan gelen bir anormallik dolayısıyla, işeme esnasında idrarın tamamının aşağı akması gerekirken, bir kısmı yukarı böbreklere doğru kaçmaktadır. Bu durum zamanla idrar kanallalarını genişletip şeklini bozmakta, daha ileri aşamlarda böbrek fonksiyonlarını bozarak böbrek yetmezliğine yol açmaktadır. Nefroloji kliniklerindeki diyaliz hastası çocukların yarısında sebep geri kaçak ve bunu sonucunda farkedikemeden tekraralayan idrar yolu enfeksiyonları geçirilmesidir.

  Reflü tedavisi, derecesine ve takibine göre yapılır. Evre 4-5 genellikle direk ameliyat ile tedavi edilir. Daha düşük derecedekilere 6 ay sürelerle koruyucu devamlı antibiotik(normal dozun yarısı) tedavisi vererek, 6 ayda bir film tekrarları, ayda bir idrar tahlil ve kültürleri yapılır. Reflü derecesi azalıyorsa bu şekilde devam edilir, reflü derecesi artıyorsa yine ameliyat gerekebilir. Bu kararları genellikle bir nefrolog(böbrek hastalıkları uzmanı) ve urolog(bevliye uzmanı) birlikte vermelidir.


   
İdrar yolu enfeksiyonum sürekli tekrarlıyor ne yapmalıyım? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İdrar Yolu Enfeksiyonu

  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi idrar yolu enfeksiyonuna hangi bitki iyi gelir yolları enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler yolları iltihabı enfeksiyonu bitkisel çözüm İdrar Yolu Enfeksiyonu Hazırlayan : Dr. Ali Düzova, Prof. Dr. Ayşın Bakkaloğlu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Pediatrik Nefroloji Ünitesi İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) deyimi...
 2. idrar yolları enfeksiyonu gebeliğimi ne derece etkiler

  idrar yolları enfeksiyonu gebeliğimi ne derece etkiler

  idrar yolu enfeksiyonu gebeliği engellermi idrar yolu enfeksiyonu hamileliği engellermi hamile kalmayı etkilermi iltihabı hamile kalmayı kalmaya engel mi Oldukça yaygın bir rahatsızlık olan ve özellikle kış mevsiminde artış gösteren idrar yolu enfeksiyonları, idrar torbasının (mesane) basit iltihaplanması veya diğer idrar sistemi organlarının (örneğin böbrekler) daha ileri düzeyde...
 3. idrar yolu enfeksiyon

  idrar yolu enfeksiyon

  Lütfen yardım .. ! ufak idrar yolu enfeksiyon geciriyorum sag kasıgımda ara ara agrım var kanamam oluyor normalmidir ayak kısmından üşütmem oldu :(:hail:
 4. İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

  İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?

  idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu tedavi, idrar yolu enfeksiyonu tedavisi Özellikle biz bayanların sıklıkla karşılaştığı ve oldukça ağrılı bir durum olan idrar yolu enfeksiyonu tedavisi hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri sizler için bu yazımız da paylaşıyoruz. İdrar yolu enfeksiyonu kesin olarak yapılan idrar kültürü ile anlaşıldığı zaman doktor kontrolü altında bir...
 5. İdrar yolu enfeksiyonu için ne yapmam lazım

  İdrar yolu enfeksiyonu için ne yapmam lazım

  Selam ben bir yıllık evliyim ve balayımla beraber bu idrar yolu enfeksiyonu kabusum oldu.. Antibiyotik tedavılerı gecıcı çözüm oldu, ve yine tekrarladı.. Bu konuyla ilgili yardımcı olabilecek önerileri olan kimse var mıdır?

Sayfayı Paylaş