1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  İdrar yolu neden iltihaplanır?

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İdrar yolunu mesane (idrar kesesi), idrar borusu ve böbrekler oluşturur. Bu organlardan herhangi birinin veya hepsinin birden iltihap kapması idrar yolu iltihabı olarak adlandırılır. Sadece mesanenin iltihap kapması sistit hastalığı olarak da bilinir. İdrar Yolu İltihabı Belirtileri
  En sık görülen belirti idrar yaparken yanmadır. Bu his sabah ilk çıkılan tuvalette daha belirgin olur, alkol tüketimi ile artar. İşeme harici zamanlarda cinsel organda kaşıntı vardır.

  Görülmesi muhtemel diğer belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  < Konu Resmi..>  İdrarda bulanık renk, ağır koku, bazen kan
  Cinsel ilişkide ağrı
  Sık sık idrara çıkma isteği
  Cinsel organda akıntı
  Menide kan, testislerde ağırlık hissi
  (Kadınlarda) Karında ağrı, titreme
  İdrar yolları daha kısa olduğu için kadınlar idrar yolu iltihabına daha sık yakalanırlar.

  İdrar Yolu İltihabının Nedenleri
  İdrar yolu iltihaplarının tamamına yakını bakteri veya virüs kaynaklıdır. Bu vakalarda çoğunlukla E. Coli bakterisi görülür. Bu zararlı canlıların bulaşma nedenlerini sıralıyoruz:

  Cinsel Organın Temiz Olmaması
  Özellikle hatalı tuvalet alışkanlıkları idrar yolu iltihabına neden olabilir. Sindirim sistemi artıklarında iltihap yapıcı bakteriler bulunur. Kadınlarda idrar yolunun anüse daha yakın olması, durumun önemini artırır.

  Tuvalet ortamının kirli olması idrar yolları iltihabı için risk oluşturur. Kirli iç çamaşırları da bu kapsamda ele alınabilir.

  İdrar Yollarında Tıkanma
  İdrar yolunda tıkanma idrar yoğunluğunu ve dolayısıyla bakteri-virüs yoğunluğunu artırarak idrar yolu iltihabına neden olabilir. İdrar yolunu tıkayan nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  Prostat büyümesi
  Böbrek taşı
  Tıkayacak konumda oluşan veya büyüyen tümörler
  Doğumsal nedenler
  Cinsel İlişkide Korunmasızlık
  Cinsel yolla bulaşan çok sayıda hastalık vardır. Bel soğukluğu (Gonokok, Kilamidya) genital herpes bunlardan bazılarıdır. Korunmasız cinsel ilişkilerde, ilişki sıklığına göre de değişmek üzere idrar yolu iltihabı görülebilir.Balayı sistiti kavramı, ilk cinsel ilişkisini yaşayan kadınların iltihap kapması durumunu tanımlamak için kullanılır. Yoğun cinsel ilişki ve idrar yolu haznelerinin tahriş olması bu duruma zemin hazırlar. Klorlu havuza girmek, kirli havlular ve kimyasal banyo ürünleri süreci hızlandırır.

  Ayrıca şunlara idrar yolu iltihabı riskini artırır:

  İdrar yaparken mesaneyi tamamen boşaltmamak
  İdrar boşaltımında kullanılan kateterler (tüp)
  Menopoz sonrası vajina astarının incelmesi
  İdrar Yolu İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?
  Su İçmek
  Bol su tüketimi idrar yolu iltihabı ile mücadele için çok temel ve en doğal yöntemdir. Bol su içmek hem böbrekleri daha düzenli ve sürekli çalıştırarak enfeksiyonun dışarı atılmasını sağlar hem de idrardaki bakteri yoğunluğunu azaltarak hastalık belirtilerini hafifletir.

  Antibiyotik ve İlaç Tedavisi
  İdrar yolu iltihabı vakalarının üçte biri antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyar. Nitrofurantoin ve trimetoprim adlı antibiyotikler sık kullanılır. Şiddetli vakalarda doktorunuz sizden bir idrar örneği alarak hangi antibiyotiğe ihtiyacınız olduğunu saptayacaktır. Antibiyotiğe dirençli vakalarda metenamin de verilebilir.

  Menopoza giren kadınlarda vajinal östrojen takviyesi tedaviye yardımcı olur.

  Nadir karşılaşılan böbrek iltihabı vakalarında damardan antibiyotik alımı gibi daha ciddi önlemler alınmalıdır.

  Cinsel Korunma
  Cinsel korunma hastalığa hiç yakalanmamak için bir önlem olduğu gibi, tekrarlayan vakalarda bakteri veya virüs yoğunluğunu azaltacağı için tedavi amaçlı da düşünülmelidir.

  İdrar Yolunun Açılması
  Kanalın tıkandığı durumlarda gerekirse cerrahi müdahale ile idrar yolu açılmalıdır. Böbrek taşı alınmalı, prostat küçültülmeli, tümör varsa alınmalı veya kemoterapi-radyoterapi uygulanmalıdır.

  Diğer Tavsiyeler
  Şunlar da idrar yolu iltihabına iyi gelir:

  Kahve, alkol, asitli içecek tüketimini azaltın
  Alt karına ılık su torbası uygulaması yapın
  Bağışıklık sistemini güçlendirecek besin tüketimini artırın


   
İdrar yolu neden iltihaplanır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İdrar Yolu Enfeksiyonu

  İdrar Yolu Enfeksiyonu

  idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi idrar yolu enfeksiyonuna hangi bitki iyi gelir yolları enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler yolları iltihabı enfeksiyonu bitkisel çözüm İdrar Yolu Enfeksiyonu Hazırlayan : Dr. Ali Düzova, Prof. Dr. Ayşın Bakkaloğlu Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Pediatrik Nefroloji Ünitesi İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) deyimi...
 2. idrar yolları enfeksiyonu gebeliğimi ne derece etkiler

  idrar yolları enfeksiyonu gebeliğimi ne derece etkiler

  idrar yolu enfeksiyonu gebeliği engellermi idrar yolu enfeksiyonu hamileliği engellermi hamile kalmayı etkilermi iltihabı hamile kalmayı kalmaya engel mi Oldukça yaygın bir rahatsızlık olan ve özellikle kış mevsiminde artış gösteren idrar yolu enfeksiyonları, idrar torbasının (mesane) basit iltihaplanması veya diğer idrar sistemi organlarının (örneğin böbrekler) daha ileri düzeyde...
 3. İdrar yollarımda yanma var ne iyi gelir?

  İdrar yollarımda yanma var ne iyi gelir?

  İdrar yanmasına ne iyi gelir? İdrar yanma tedavisinde doktorlar daha çok antibiyotik tedavisini uygun görmektedir. İdrar yolunda oluşan iltihabı kurutmak için en etkili yöntem antibiyotik tedavisidir. Tedaviyi başlatmadan evvel idrar kültürü ve antibiyogram için örnek alınarak sonuçlarına göre uygun antibiyotikler reçete edilir. İdrar yanması antibiyotik haricinde şifalı bitkiler kullanılarak...
 4. İdrar yolu iltihabı nın belirtileri nelerdir?

  İdrar yolu iltihabı nın belirtileri nelerdir?

  İdrar yolu iltihabı, oldukça fazla rastlanılan ve en çok kadınları etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Görülen kişilerde ağrı ve sızı hissine neden olabilen bu sorun çoğu kez kendiliğinden geçebilirken, bazı durumlarda da antibiyotik kullanılması gerekir. Çocuklarda da görülebilen bu hastalık erişkinlere oranla daha az karşılaşılmaktadır. Hastalığın teşhisi basit bir idrar testi ile...
 5. İdrar yolu enfeskiyonun belirtileri ve tedavisi nelerdir?

  İdrar yolu enfeskiyonun belirtileri ve tedavisi nelerdir?

  İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) idrar yolunun herhangi bir bölümünü etkileyen bir enfeksiyondur. Alt idrar yolunu etkilediğinde sistit (mesane enfeksiyonu) ve üst idrar yolunu etkilediğinde ise piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) olarak adlandırılır. Alt idrar yolu kaynaklı enfeksiyonların belirtileri arasında ağrılı idrara çıkma ve sık idrara çıkma veya idrara çıkma ihtiyacı hissetme (veya ikisi...

Sayfayı Paylaş