1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.353
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  İfrad haccı nedir?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bilindiği gibi ifrad haccı, umresiz yapılan hacdır. İfrad haccı yapacak olan kimse, Mikat sınırında veya daha önce ihrama girerken "Allah’ım! Senin rızan için hac yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diyerek yalnız hacca niyet eder ve telbiye getirir. Bu şekilde hac için ihrama girdikten sonra, artık bayramın birinci günü tıraş oluncaya kadar ihramdan çıkamaz.
  İfrad haccı yapan kimsenin Mekke’ye varınca yapacağı ilk tavaf, Kudüm Tavafı dır. Bunun için "Allah’ım! Senin rızan için "Kudüm Tavafı" yapmak istiyorum. Bunu kolaylaştır ve kabul eyle" diye niyet eder. Tıpkı "Tavafın yapılışı" konusunda anlatıldığı şekilde Kudüm tavafını yapar.

  İfrad haccına niyet edenler, hac ihramına girmiş olduklarından dilerlerse, haccın sa’yini Kudüm tavafının ardından yapabilirler. Bu takdirde Kudüm tavafını yaparken "Iztıba" ve "Remel" yaparlar. Bunlar, artık "Ziyaret tavafı"ndan sonra sa’y yapmazlar.


  < Konu Resmi..>

  İfrad haccı yapanların Hac kurbanı (Şükür hedyi) kesmeleri gerekmez. Ancak arzu ederlerse sırf sevabını elde etmek için nafile olarak kesebilirler.
  Mikâttan önce:
  1- Tırnaklar kesilir.
  2- Koltuk altı ve kasık temizlenir.
  3- Gusledilir olmazsa abdest alınır.
  4- Erkek, ihramla örtünür. (Kadın elbisesini çıkarmaz)
  5- Baş açık ve ayaklar çıplak olur.

  Mikât sınırında:
  İhramın sünneti olarak iki rekat nafile namaz kılınır. Birinci rekatta Kâfirun, ikinci rekatta İhlas suresini okumak iyidir. Yalnız hac için niyet ve telbiye yapılır. Böylece ihrama girilmiş olunur.

  İhramdan sonra:
  İhramdan çıkıncaya kadar ihramlıya yasak olan işlerden sakınılır. Tekbir, tehlil, salevat-ı şerife ve telbiye söylenerek yola devam edilir.

  Mekke-i mükerremede:
  1- Gusledip veya abdest alıp Harem-i şerife giderek “kudum tavafı” yapılır. Bu sünnettir.
  2- Tavaftan sonra iki rekat tavaf namazı kılınır. Birinci rekatta Kâfirun, ikinci rekatta İhlas suresini okumak iyidir.
  3- Zemzem içilir, üstüne, başına dökmek iyi olur.
  4- İhramlı olarak Mekke’de kalınır. Namazları Harem-i şerifte kılmaya çalışmalıdır. İstenildiği kadar nafile tavaf yapılır.
  5- Haccın sa’yı kudum tavafından veya nafile bir tavaftan yahut ziyaret tavafından sonra yapılır.

  Terviye günü [8 Zilhicce]
  Terviye günü sabah namazı mümkün olursa Mekke’de kılınıp Minâ’ya çıkılır. Arefe günü sabah namazını müteakip Arafata hareket edilir.

  Arefe günü [9 zilhicce]
  1- Her fırsatta telbiye, tesbih, tekbir, tehlil ve salevat okunur. [Hacılar, kendilerine, ana-baba ve bütün müslümanlara dua ederler.]
  2- Öğle ve ikindi namazları, öğle vaktinde cem-i takdim ile kılınır.
  3- Öğleden sonra vakfe yapılır.
  4- Güneş batmadan Arafat’tan ayrılmamalı. Güneş battıktan sonra, akşam namazı kılınmadan Müzdelifeye hareket edilir.
  5- Akşam ve yatsı namazları Müzdelife’de yatsı vaktinde cem-i tehir ile kılınır. Gece Müzdelife’de kalınır. Şeytan taşlamak için taş toplanır.

  Bayramın birinci günü [10 zilhicce]
  1- Sabah namazı kılınınca, Müzdelife’de “Meş’aril haram’a gidilip orada vakfe yapılır.
  2- Ortalık ağarıp güneş doğmadan Minâ’ya hareket edilir.

  Minâ’da çadıra yerleştikten sonra:
  1- Akâ’be cemresine [büyük şeytana] 7 taş atılır.
  2- Saçlar tamamen kesilir veya kısaltılır. Böylece ihramdan çıkılmış olur.

  Bayramın 2, 3 ve 4. günleri:
  1- Bayramın ilk günü yapılmamışsa, ziyaret tavafı yapılır. [Ziyaret tavafını bayramın birinci günü yapmak daha faziletlidir.] Daha önce yapılmamışsa haccın sa’yi yapılır. Bunlar üçüncü günü güneş batıncaya kadar yapılmalıdır. Yapılmamışsa vacibi zamanında yapmadığı için ceza gerekir.
  2- Küçük, orta ve Akâ’be Cemrelerine [üç şeytana] her gün yedişer taş atılır.

  Minâ’dan dönünce:
  “Veda Tavafı” yapılır. Beytullaha karşı durup zemzem içilir. Yüz ve baş yıkanır. Sonra imkan bulunursa Kâbe-i şerifin yüksek eşiği öpülür.
   
İfrad haccı nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. dokuzuncu yıl haccı

  dokuzuncu yıl haccı

  Peygamberimiz Aleyhisselam, Ramazan ayında Tebükten döndükten sonra, hac yapmak istedi. Sonra da: "Beytullah´ta müşrikler bulunacaklar ve onu çırılçıplak tavaf edecekler! Bu hal ortadan kalkmadıkça, ben haccetmek istemem!" buyurdu.[1] Müşrikler, geceleyin üzerlerine hiçbir örtü almadan Kabe´yi çırılçıplak tavaf ederler ve böyle yap­mayı Kabe´ye bir tazim ve saygı sayarlar...
 2. Veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

  Veda haccı hakkında bilgi verirmisiniz

  Selamlar. Ben Peygamber Efendimizin veda haccıyla ilgili bilgi alamk istiyorum forumunuzda varsa.. Teşekkürler şimdiden :)
 3. Veda haccı ne zaman yapılmıştı nasıl gerçekleşmişti ?

  Veda haccı ne zaman yapılmıştı nasıl gerçekleşmişti ?

  Veda Haccı hakkında araştırma yapmam gerekiyor. Elime geçen tüm bilgileri topluyorum.Siz de yazarmısınız lütfen veda haccı ne zaman nasıl gerçekleşmiş ?
 4. veda haccının önemi hakkında bilgi

  veda haccının önemi hakkında bilgi

  Bildiğiniz gibi Hz.Muhammed (SAV) Efendimiz in son yaptığı hacca veda haccı deniyor. Sizden ricam veda haccının önemi hakkında detaylı bilgi vermeniz. Şimdiden teşekkürler..
 5. Kıran haccı nasıl yapılır ?

  Kıran haccı nasıl yapılır ?

  Kıran hac yapacak olan kimse, mikatta veya mikat yerinden önce hac ile Umre'ye birlikte niyet eder. Yine iki rekât namaz kılar. Sonra: "Ey Allah'ım! Ben hac ve umre yapmayı istiyorum. Bunları bana kolaylaştır ve benden bunları kabul buyur," diye dua eder ve Telbiyede bulunur. İhrama girmiş olan kimseye yasak olan şeyler aynen buna da yasaktır. Bunları gözetmeye çalışır.Bu kimse...

Sayfayı Paylaş