1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Iguana

  Konu, 'Evcil Hayvanlar ve Hayvanlar Alemi' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  iguana ne yer ısırır mı ısırırmı rüyada bukalemun ısırır mı < Konu Resmi..>


  Yaşadığı yerler: Tropik Amerika, Polinezya, Madagaskar, GalapagosAdalarında toprak, ağaç ve sularda yaşar. Özellikleri: Sırtında dikenlibir yelesi bulunan iri bir kertenkele. 180 cm boyunda 15 kgağırlıktadır. Ağaçlara tırmanır ve iyi yüzer. Çeşitleri: Asıl iguana(yeşil iguana), kabarcıklı iguana, deniz iguanası, Galapagos kara iguanası en çok bilinenleridir.

  < Konu Resmi..>


  Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, İguanagiller familyası türlerineverilen genel ad. Yerde, ağaçların üzerinde, yer altında ve kısmen sudayaşayanları vardır. Böcekçil, otçul veya hem otçul hem böcekçilolabilirler. Hepsi iyi yüzücüdür. Kısa kuvvetli kol ve bacakları, sivri parmakları vardır. Parmaklarıyla dallarırahatça kavrarlar. Dilleri kalın ve tabana yapışık olup göz kapaklarıda hareketlidir. Sırt ve kuyrukları boyunca mızrak biçiminde dikenlitaraksı bir yele uzanır. Dişilerde diken uzunlukları daha kısadır.Tarak dikenleri sert olmadığından, bâzan vücûdun sağ veya soluna yatar.Çoğunun gerdanında deriden sarkık bir kese bulunur. Kuyrukları sert vetıknazdır. Bukalemun tipi renk değiştirebilenleri de vardır. İşitme vetatma duyuları çok kuvvetlidir. Tehlike karşısında ağaç tepelerinetırmanır, suya dalar veya saldırarak ısırır. Kuyruğu ile kamçılar.Gündüzleri faal olup, geceleri dinlenir.


  Kabarcıklı iguana (İguana tuberculata) ve asıl iguana (İguana iguana)1.8 metre boyunda ve 15 kg ağırlıktadırlar. Güney ve Orta Amerika’nınbüyük tropik kertenkeleleridir. Galapagosun deniz iguanaları(Amblyrhynchus cristatus) sürüler hâlinde kayalar üstündegüneşlenirler. Denize girerek yosun ve deniz bitkileriyle beslenir,bâzan adadan adaya yüzerek geçerler.
  İguanalar nehir kıyılarında ağaçların altına kazdıkları çukurlara veyakayalar arasında yumurtlarlar. İki haftalık bir kuluçkadan sonrayavrular yumurtadan çıkar. Galapagos Adalarındaki deniz iguanalarınınkayalar arasındaki yumurtaları güneşin sıcaklığıyla gelişerek açılır.Galapagos kara iguanaları (Conolophus subcristatus) tamâmen otçuldur.Yanardağ menşeli Galapagos Adalarında yaşarlar. Yerliler, iguanalarınyumurta ve etlerine düşkün olduklarından günden güne nesilleriazalmaktadır.


   
  Son düzenleme: 26 Nisan 2008
 2. *GüMüŞ*

  *GüMüŞ* Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  19 Şubat 2008
  Mesajlar:
  3.094
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Ce: Iguana
  paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlık.
   

Sayfayı Paylaş