1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  ihanetin de çeşidi var

  Konu, 'Kadınlar' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  ihanet çeşitleri ihanet belirtileri testi rüyada aldatıldığını duymak testleri Eşiniz bir kadına aşık oldu ve sizi terketti. Ya da terketmedi hala sizinle ama biliyorsunuz ki kocanız bir başka kadına aşık. Hatta şu an o kadar tutkun ki siz biliyorsunuz tam da şimdi o kadını düşünüp üzülüyor aşk acısı çekiyor…
  Ya da, kocanız tek gecelik cinsel ilşkiler yaşayıp evine geliyor ve yine sizin yatağınızda. Biliyorsunuz ki o sizi seviyor. Bu ihanetleri sadece can sıkıntısından dolayı yaşanıyor. Hangisi daha çok yaralardı sizi bu ihanetlerin ?
  Aldatılmak, elbette herkes için kıskançlık ve acı duygularını harekete geçirir. Ama erkek ve kadın aldatmanın en iğrenç kısmının hangisi olduğunu konusunda farklı düşünüyor; erkekler cinsel olarak aldatılmayı kabullenemezken, kadınları en çok duygusal ihanetten rahatsız ediyor.

  Bu farklılığın galip gelen açıklaması, kadın ve erkeğin oynadığı eşsiz evrimsel roller, ama yeni bir araştırmaya göre bunun insanların ilişkilerinde yaşadığı bağlılıkların çeşidiyle alakası var.
  Yaygın evrimsel açıklama, erkeklerin cinsel ihaneti daha büyük bir günah olduğunu çünkü eğer bu konuda bu kadar katı olmazlarsa çocuklarının gerçekten kendilerinden olup olmadığını bilemeyeceklerini uzun yıllar boyunca öğrendikleri için olduğunu söylüyor. Kadınlar, diğer yandan, duygusal ihanetle ilgili daha hassaslar çünkü beraber çocuk büyütebilecekleri birisiyle ilgileniyorlar.
  Son yapılan bir araştırmaya göre, erkeler cinsel kadınlar ise duygusal bir ihanetten sonra kendilerini daha suçlu hissediyorlar.

  Başkalarına bağlılık
  Penn State’te Psikolog olan ve ilişkilerdeki bağlılıkları araştıran Kenneth Levy, insanların ilişkilerini nasıl gördüklerine dair kişisel farklılıkları kadın ve erkeğin aldatmak üzerine görüşlerinde farklılık yaratıyor olabilir diyor.

  Levy ilişkilerdeki iki tarz bağlılıktan bahsediyor: kibirli ve güvenli. Kibirli bir bağı olan insan “İlişkisinin değerini görmez” diyor, ve onları hiper bağımsız olarak tanımlıyor. Ya da diğer kelimelerle, “Çoğumuz özgürlüğümüze değer veririz, ama aynı zamanda ilişkilerimize de. Bu bireyler sadece özgürlüklerine önem veriyorlar, ilişkilerini ayrı tutarak.” Diğer taraftan, güvenli bir bağa sahip olanlar ilişkilerinin değerini biliyor ve ilişkiyle birlikte gelen özgürlük kısıtlamasından rahatsızlık duymuyor, diyor Levy.
  Cinsel ihanet, duygusal ihanete karşı
  Bu fikri test etmek için, Levy ve meslektaşı Kristen Kelly, 400 öğrencinin romantik ilişkilerdeki bağlılık stilleri hakkında standart bir değerlendirme yamalarını istediler ve hangisini daha az stresli bulduklarını da belirtmelerini istediler; cinsel ya da duygusal ihanet.
  Psychological Science’da da yayınlanan çalışmalarının sonuçlarına göre; aynen Levy’nin öngördüğü gibi kibirli stili olan erkekler cinsel ihaneti daha can sıkıcı bulurken, güvenli eşler duygusal olanı daha sıkıcı buluyor. Ve beklenmedik şekilde, kadınlarda da aynısı geçerli oluyor.
  “Kısacası erkek ya da kadın olmanız fark etmez; kibirli bağlılıklarda cinsel ihanet çok daha can sıkıcı bulunuyor” diyor Levy. Ve kıskançlığın bu bağlılık modelinin, standart evrimsel olanın yerini alabileceğini ileri sürüyor. Bağlılık, insanların diğer insanlarla birleşmek için bir mekanizma- insan toplumu için önemli bir idame tekniği. Bu bağlılıklar önceki ilişkilerimizden, ebeveyn ve diğer akrabalarımızdan öğrenilen ve daha sonra da yine ailemize, arkadaşlarımıza ve romantik ilişkilerimizde uyguladığımızdır.
  Yani yetişkinlerin ilişkilerinde sergilediği bağlılık stilleri önceden öğrenilen şeyler, zaten var olan programlanmış davranışlar değil. Bu anlayış cinsel kıskançlığın hissettirdiklerini azaltabilir; “uyumsuz davranışların her çeşidi ile ilişkili olan” çocukları güvenli ilişkiyi teşvik ederek ya da bu çeşit bağlılığın faydalarını yetişkinlere açıklayarak diyor Levy.   
ihanetin de çeşidi var konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Öğrenmenin bir çok aracı ve bir çok çeşidi vardır

  Öğrenmenin bir çok aracı ve bir çok çeşidi vardır

  ÖĞRENMEK; Öğrenmenin bir çok aracı ve bir çok çeşidi vardır. En genel öğrenme yöntemi olarak, okuyarak öğrenmek bilinmektir. Oysa sayfalarca, hatta ciltlerce okunan kitapların, anlattığı veya öğrettiği şeyleri, sadece zihinde tutmanın yada ezberlemenin salt öğrenmek olmadığı açıktır. Bu noktada akla gelen temel soru şudur; -EN ETKİLİ "ÖĞRENME" YÖNTEMİ HANGİSİDİR ? Bu konuda...
 2. Deniz sekiye davet var

  Deniz sekiye davet var

  P { margin: 0px; } Fransız şarkıcı Enrico Macias, Deniz Seki ile sevgilisi Hüsnü Şenlendirici'yi Paris'e davet etti. Macias, önümüzdeki yıl L'olimpia'da vereceği konserinde Kıbrıs konserinde kendisine eşlik eden Deniz Seki ve sevgilisi Hüsnü Şenlendirici ile aynı sahneyi paylaşmak istediğini açıkladı. 23.07.2008 03:17:15
 3. "Lazerlerin de birçok çeşidi var. Kimisi tümörü buharlaştırıyor, kimisi yakıyor"

  "Lazerlerin de birçok çeşidi var. Kimisi tümörü buharlaştırıyor, kimisi yakıyor"

  ayrettepe Florence Nightingale Hastanesi Nöroşirurji Bölümü Genel Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, Fransa'da ilk kez denenen, kafatasını açmadan tümörlerin lazer teknolojisiyle yok edilmesi yönteminin yeni olmadığını savundu.Prof. Dr. Kuday, yaptığı açıklamada, yöntemin, Türkiye'de uzun yıllardır uygun vakalarda uygulandığını söyledi.Uygulamayı ilk kez kendisinin İstanbul Üniversitesi...
 4. Erkeklerin de Sırları Var

  Erkeklerin de Sırları Var

  ee onlarında kendilerine göre sırları var meleklerim.. Erkeklerin de Sırları Var Bakalım o sırlar nelermiş :D Aslında erkeklerin de sırları vardır, her ne kadar saklamayı beceremez ve hemcinsleri arasında övünme amacıyla paylaşıyor olsalar da onlarında sırları varmış. Eğer gerektiği gibi açık olurlarsa, hatta partnerinden beklediği açıklığı kendileri gösterebilirse kolaylıkla çözüm...
 5. Kaç adet nikah çeşidi vardır?

  Kaç adet nikah çeşidi vardır?

  Kaç adet nikah çeşidi vardır? nikah çeşitleri nelerdir? Selam millet günümüzde kaç tane nikah çeşidi vardır ve bunlar nasıl neden yapılıyor acaba? Yaygın olan dini ve resmi nikahtan hariç daha bir çok nikah var biliyorum ama hangileri işte onu bilimyorum.

Sayfayı Paylaş