1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.356
  Beğenilen Mesajlar:
  2.405
  Ödül Puanları:
  113

  İhramda nedir ihramda neler yasaktır?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  İhram; niyet etmek ve telbiye getirmekle tahakkuk eder. v Umreye niyet edip peşinden telbiye getirmekle ihrama girilmiş ve ihram yasakları başlamış olur. Bu yasaklardan bir tanesi de erkeklerin vücuda göre dikişle,örerek veya dokuyarak şekillendirilmiş elbise giymeleridir.
  RİDA VE İZAR : İşte bu yasağa uymak için, erkeklerin büründükleri “rida” ve “izar” denilen iki parçadan meydana gelen örtü, “ihram” diye meşhur olagelmiş, halk arasında “ihrama girmek” deyince de, bu örtülere bürünmek anlaşılmıştır. Zikredildiği gibi “ ihrama giriş” niyet ve telbiye ile olur. niyet eden ve telbiye getiren her erkek veya kadın, artık ihrama girmiştir. Ve o andan itibaren ihram yasakları başlamıştır. İhram yasakları ve işlenmesi durumunda cezalar hakkında gerekli bilginin, bu ölçüde sınırlı bir sayfada aktarılması mümkün değildir. Ancak biz, bu yasaklardan sıkça karşılaşılan ve birinci derecede dikkat edilmesi gerekenlere birkaç satırla değineceğiz:
  < Konu Resmi..>  TÜM İSLAMİ KONULARIMIZ AŞAĞIDAKİ LİNKİMİZDE

  http://www.meleklermekani.com/forums/tum-islami-bilgiler.953/

  İHRAM YASAKLARI :
  1- Erkeklerin vücuda göre dikişle, örerek veya dokuyarak şekillendirilmiş elbise giymeleri.
  2- Yine erkeklerin başlarını örtmeleri, eldiven,çorap ve topuklu ayakkabı veya topuğunu örtecek ya da kavrayacak şekilde kullanımı olan sandalet türü şeyler giymeleri.
  3- Kadınların yüzlerini, tenlerine değecek şekilde bir şeyle örtmeleri.
  4- Traş olmak, vücuttan tüy koparmak,tırnak kesmek.
  5- Güzel koku sürmek.(güzel kokulu sabun ve deterjanların,kolonyalı mendillerin kullanılması sıkça görülen hatalardandır)
  6- Şehevi söz ve davranışlarda bulunmak,cinsi ilişkiye girmek.
  7- Başkaları ile tartışmak,kavga etmek,onları kırmak.
  8- Mekke harem hudutları içinde insan emeği olmadan büyüyen otlar ve ağaçları koparmak... İHRAMLI BİR KİMSENİN; Duş alması,duş sırasında kokusuz sabun kullanması, Yüzük,kol saati,kemer,boyun çantası takması, Kirlendiğinde kokulu madde kullanmadan ihramını yıkaması, Giymiş olduğu ihramı,kirlenme,yırtılma ve benzeri durumlarda başka bir ihramla değiştirmesi, Pişikler ve ayak yarıkları için kokusuz krem kullanması, Başını kapatmadan battaniye, pike örtünmesi, Şemsiye kullanması.. caizdir. Giydiği terlikte dikişin bulunması da ihrama zarar vermeyecektir. Haccın eda şekilleri bahsinde yer yer bu konu ile ilgili değişik açıklamalar vardır.
  İhram

  İhrama girerken ve girdikten sonra bolca telbiye, tekbir, tehlil, tesbih ve salâvat okunur.

  ♦ Telbiye

  لبيكَ اللَّهمّ لبّيك، لبّيك لا شريك لك لبّيك، إن الحمد والنعمة لك والمُلْك لا شريك لك‏

  (Lebbeyk Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk, innel hamde ve’n-ni’mete leke ve’l mülk, lâ şerîke lek)

  “Buyur Allahım buyur! Emrindeyim buyur! Senin hiçbir ortağın yoktur. Emrindeyim buyur! Şüphesiz hamd sana mahsustur. Nimet de senin, mülk de senindir. Senin hiçbir ortağın yoktur.”

  ♦ Tekbir

  اللَّهُ أكْبَرُ اللَّهُ أكْبَرُ لا إِلهَ إِلاَّ اللَّهُ واللَّهُ أكْبَرُ اللَّهُ أكْبَرُ ولِلَّهِ الحَمْدُ.

  (Allâhü Ekber Allâhü Ekber Lâ İlâhe İllâllâhü Vallâhü Ekber Allâhü Ekber Ve Lillâhil Hamd)

  "Allah büyüktür. Allah büyüktür. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah büyüktür. Allah büyüktür. Hamd Allah’a mahsustur."

  ♦ Tehlil

  ‏لا إِلهَ إِلاَّ اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ المُلْكُ، وَلَهُ الحَمْدُ وَهُوَ عَلَى كُلّ شَيْءٍ قَدِيرٌ.

  (Lâ İlâhe İllâllâhü Vahdehû Lâ Şeriyke Leh Lehül Mülkü Ve Lehül Hamdü Ve Hüve ''Alâ Külli Şey''in Kadiyr)
  "Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. O tektir. O’nun hiçbir ortağı yoktur. Mülk ona aittir. Hamd ona mahsustur. O’nun her şeye gücü yeter."

  ♦ Tesbih

  سُبْحَانَ الَّّلهِ وَالْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ اِلهَ إِلاَّ اللَّهُ واللَّهُ أكْبَرُ ولا حول ولا قوة إلا بالله العلي العظيم.

  (Sübhânallâhi Velhamdü Lillâhi Ve Lâ İlâhe İllâllâhü Vallâhü Ekber Ve Lâ Havle Ve Lâ Kuvvete İllâ Billâhil 'Aliyyil 'Aziym)

  "Allah, her türlü noksandan uzaktır. Hamd Allah’a mahsustur. Allah’tan başka hiçbir ilah yoktur. Allah büyüktür. Bütün güç ve kuvvet, şanı yüce olan Allah’a aittir."

  Veya kısaca:

  سبحان الله وبحمده، سبحان الله العظيم،

  (Sübhânallâhi Vebihamdihi Sübhânallâhil 'Aziym)

  "Allah, her türlü noksandan uzaktır. Ona hamd ederim. Yüce Allah her türlü noksandan uzaktır."

  ♦ Salâvat-I Şerife

  Kısaca;

  اللَّهُمَّ صَلِّ على نَبِيِّنا مُحَمََّدٍ

  (Allâhümme Salli 'Alâ Nebiyyinâ Muhammed)

  "Allahım! Peygamberimiz Hz.Muhammed’e salat ve selam eyle!"

  Yahut:

  اللهم صل على محمد وعلى آل محمد كما صليت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم إنك حميد مجيد ،
  (Allâhümme Salli 'Alâ Muhammedin Ve 'Alâ Âli Muhammedin Kemâ Salleyte 'Alâ İbrâhiyme Ve 'Alâ Âli İbrâhiyme İnneke Hamiydun Meciyd)

  "Allahım! Hz. İbrahim ve ailesine salat ve selam eylediğin gibi, Hz.Muhammed ve ailesine de salat ve selam eyle! Sen övgüye layıksın, şanı yüce olansın."

  اللهم بارك على محمد وعلى آل محمد كما باركت على إبراهيم وعلى آل إبراهيم إنك حميد مجيد

  (Allâhümme Bârik 'Alâ Muhammedin Ve 'Alâ Âli Muhammedin Kemâ Bârekte 'Alâ İbrâhiyme Ve 'Alâ Âli İbrâhiyme İnneke Hamiydun Meciyd)

  "Allahım! Hz. İbrahim ve ailesini mübarek kıldığın gibi, Hz.Muhammed ve ailesini de mübarek kıl! Sen övgüye layıksın, şanı yüce olansın."
   
İhramda nedir ihramda neler yasaktır? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ihram

  ihram

  Hac yahut umre maksadıyla ihram giydiğini görmek bekar kimse için evlenmeye, hasta için vefat etmeye, Hac mevsimi dışında eşiyle birlikte ihramlandığını gören kimsenin eşini boşamasana, hac mevsiminde ihramlanmak hacca gitmeye, İhramlı iken, ihram yasakllarından birini işlediğini görmek bir bedel ödemeye, Fasık birinin ihramlı iken ayıp yerinin görünmesi, kendini yasaklardan alıkoyacak...
 2. küçüklere neden yasak koyulduğu

  küçüklere neden yasak koyulduğu

  bizlere nede ise çok yasak koyuyorlar nedenini yazın ve facebooka koyun
 3. Umrenin Yasakları Nelerdir

  Umrenin Yasakları Nelerdir

  Umrenin Yasakları Nelerdir lütfen bu konuda umre yasakları hakkında detaylı ve gerçek bilgileri bizimle paylaşın arkadaşlarım.
 4. Hamilelikte Neler Yasak Neler Serbest ?

  Hamilelikte Neler Yasak Neler Serbest ?

  Bu konu, Hamilelikte Neler Yasak Neler Serbest konusu hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, gebeliğin ilk gününden itibaren hayatınızda yepyeni bir dönem başlar. Artık sorumluluğunu aldığınız minik yavrunuz sizinledir. Ve en iyi şekilde bakılmak için sadece size ihtiyacı vardır. Gebeliğiniz süresince sadece kilonuz, fiziğiniz değil, yeme-içme alışkanlıklarınız ve hareketleriniz de...
 5. İhram ve ihramın rükünleri

  İhram ve ihramın rükünleri

  İhram nedir? Hac ibadeti ile ilgili bir terim olarak şöyle tarif edilebilir: Hac veya umreye niyet eden bir kimsenin, diğer zamanlarda mübah olan bazı fiil ve davranışları, hac veya umrenin sonuna kadar kendine haram kılmasıdır. Nitekim, namaz ibadeti tahrime denilen başlama tekbiri ile başladığı gibi, hac ibadeti de aynı kelimeden gelen ihram etkinliği ile başlar. İhrama girmek bir tür hacca...

Sayfayı Paylaş