gebe
 1. ESDE

  ESDE Hamiş Melek

  Kayıt:
  9 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  710
  Beğenilen Mesajlar:
  204
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  FRANSA

  İhtiyar Delikanlılar,geçkin Çocuklar

  Konu, 'Kişisel Gelişim' kısmında ESDE tarafından paylaşıldı.

  ihtiyar, delikanli, genc, geckin, zincir konularini incelemektesiniz

  Merhaba Melekler,

  Eskiden Anne-Babalarina benzemeye çalışan çocuklardan bahsedilirdi… Simdi, çocuklarına benzemeye çalışan ebeveynler var...

  [​IMG]
  Babasının ceketini giyen, tıraş losyonunu kullanan erkek çocuk ya da annesinin topuklu ayakkabılarını giyip eski sandıkları karıştıran kız çocuğu efsanesi artık tarihe karıştı. Ortalıkta ‘içindeki çocuk’un kıpır kıpır olduğunu söyleyerek kızının tişörtünü, oğlunun pantalonunu giyinip salınan geçkin gençler var.
  Ne tuhaf, hiç kimse ihtiyarlamak istemiyor. Kimse görece anlamda da olsa güzel olmamaya razı değil. Acaba tarihin hiçbir devrinde zamanımızda olduğu kadar, bunca yaygınlıkla, bir yaşama biçimi olarak, ‘gençlik ve güzellik’ bu raddede olmuş mudur?


  Elbette gençlik güzel şey, güzellik pereştiş edilesi. Fakat yaşını kabullenmiş, geçirdiği her bir yılı kendine bir bilgelik olarak katmış, saçı ağarmış beli bükülmüş ihtiyarlar olmadan hayat nasıl anlamlı kılınabilir ki?

  Bir yanda torunundan aldığı kıyafetlerin içinde salınan delikanlı ihtiyarlar, öbür yanda hiç çocuk olmayıp küçük yaşta psikiyatristlerle, ilaçlarla, ‘yetişkin acıları’yla tanışıp hayatını büyümüş de küçülmüş yaşayan mutsuz, umutsuz geçkin çocuklar.

  Sarkacın bir yönündeki dengesizlik diğer tarafın da feleğini şaşırtıyor. Yetişkinlerin dünyanın fani olduğu hakikatine inat, dünyaya kazık çakarcasına, bitimsiz diyetler ve nihayetsiz çabalar ortasında genç kalma sevdaları, bir de buna ‘Ben çocuğumla arkadaş gibiyim’ demeleri eklenince çocuklar, çocukluk berzahına (o şirin ülkeye) hiç uğramadan yetişkin olma girdabına kapılıyorlar.


  Ahireti hesaba katmadan yaşamayı öngören modern kültür, görüneni muhtevadan daha mühim sayıyor. Ne olduğun, nasıl olduğun değil, nasıl göründüğün önemli… Hayat derinliğini kaybedince, insanlar hem iç dünyalarında hem sosyal ilişkilerinde derinlemesine yaşamayı yitirince, birbirlerine nasıl göründükleri ile tatmin olur hale geliyorlar.

  Varoluşlarını başkaları üzerinde oluşturdukları izlenim üzerine bina ediyorlar. Babası araba markasıyla izlenim oluşturarak tatmin olan çocuk, okulda markalı ayakkabısıyla diğer çocukları ezerek mutlu olmayı tercih ediyor.


  Bu durumda modern dünyanın sloganları ve şablonları dönüştürücü bir mahiyet arzediyor. Özellikle popüler psikoloji ve psikiyatrinin, modernliğin zihinlerde inşası bakımından bir keşif kolu vazifesi gördüğüne kaniim.

  Örneğin, şu ‘içimizdeki çocuk geyiğine’ bir bakalım. Yıllarca içimizde bir çocuk olduğu, onu incitmememiz lazım geldiği, içimizdeki çocuk öksürürse bunu bizi mutsuz edeceği öylesine vurgulandı, anlatıldı, yazıldı çizildi ki ortaya ‘uzatılmış ergenliği’ yaşayan tuhaf yaratıklar çıktı. Artık bahaneleri de vardı, ‘içindeki çocuk’ böyle istiyordu.


  Ya yıllarca sakız gibi gevelenen, ‘özgür ol, sınırlarını yık, mutluluğu sen oluştur’ gibi deli saçması popüler psikoloji destekli zırvalara ne demeli. Halbuki özgürlük denen şey, fıtratın alabildiğine serazad serpilmesi değil miydi, sınırları anlamadan sınırsızlık kavranır mıydı, mutluluk bizim yapabileceğimiz bir nesne değil, kökü semada olan ve içimize indirilen bir sekine hali olamaz mıydı?


  “Kopardım, diyorsun, zincirlerimi… Evet, köpek de çeker koparır zincirlerini, fakat halkalarını hep boynunda taşır…” diyor şair. Siz ne diyorsunuz?
  kaynak: Yusuf Özkan Özburun


   
İhtiyar Delikanlılar,geçkin Çocuklar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. delikanlı bilgisayarcı

  delikanlı bilgisayarcı

  DELİKANLI BİLGİSAYARCI * Silmek İstediği bir dosyayı Shift+Del kombinasyonu ile siler, geri dönüşüm kutusu kullanmaz, tükürdüğünü yalamaz. * Windows gezgini kullanmaz, aradığı dosyayı anında bulur! * IP’ sini gizlemez. * Windos Xp’ de bir hata olduğunda hata raporu göndermez, ispiyonculuk yapmaz, hoşgörülüdür. * MS Office yardımcısını da diğer yazılımların da Yardım menülerini kullanmaz....
 2. İhtiyar 'Çöpçü'

  İhtiyar 'Çöpçü'

  İhtiyar Çöpçü İhtiyarlığa adım atalı çok olmuştu. Gözleri dalgalara takılmış halde, iyi kötü yönleriyle geçmişi düşünüyordu. İnsanlığa karşı pek güveni kalmamıştı. İyilik yaptıkça nankörlük gördüğünü düşünüyordu. Çoğu kişinin kendisine "enayi" gözüyle baktığını da biliyordu. Fakat karşılıksız iyilik yapmaktan vazgeçmiyordu. Çünkü kendisini hayata bağlayan çok az değerden birisi de,...
 3. ihtiyar

  ihtiyar

  Rüyada kendini yaşlanmış görmek, ömrün uzun olacağına yorumlanır. Hayırlı bir haberdir. İhtiyar erkek ise parayla, kadın ise sevgi ile ilgilidir.Rüyada ihtiyar bir kimse ile karsilasip konus-mak, uzun ömre delalet eder. ihtiyar beyaz sakalli ise, parlak ve mutlu günler göreceginize, siyah sakalli ise, günlerinizin çok zor geçecegine, kir sakalli ise bazen kederli ve sikintili, bazen de...
 4. Delikanlı

  Delikanlı

  Temiz yüzlü delikanlı görmek hayırlı nasibe, düşmana galip gelmeye, ihtiyaçların giderilmesine ve hayırlı insana, Delikanlı görmek akılsızlık yapmaya, acemice davranmaya, Delikanlı bazen dolunaylı bir gecede açık havada gezinmeye, Delikanlı ile oynaşmak hileli ve şaibeli işlere yeltenmeye delalet eder.Ani haberdir. Haberin iyi ya da kötü olduğu delikanlının tipinden anlaşılır.Erkeklerin...
 5. Delikanlı adam...

  Delikanlı adam...

  Erkeklerin en büyük sözüdür''delikanlı adam..''der ve devamı gelir.Devamında ne mi geliyor?İşte buyrun bunlar geliyor:seker: 1. Scooter tipi motorlara binmez. 2. Sözünden dönmez. Özü sözü birdir. 3. Light Cola içmez. 4. More ve benzeri sigaraları içmez. En delikanlı olanı " Camel " içer. 5. Sahte isimle veya isimsiz iş yapmaz. 6. Laga-luga yapmaz. 7. Kaypaklık yapmaz. 8....

Sayfayı Paylaş