İki bardak pirince ne kadar su konur

N

Neylan<<<

Forum Okuru
İki bardak pirince ne kadar su konur
İki bardak pirince ne kadar su konur pilav tarifi

Merhaba

Sanırım ben iyi bir aşçı değilim bir türlü pilav tarifini tutturamıyor iyi bir pilav yapamıyorum pilavım ya deri oluyor ya da lapa oluyor 2 bardak pirince ne kadar su konur iyi bir pilav yapmanın püf noktaları nelerdir pirinçle su oranı ne kadar olması gerekiyor. Yani ben genelde 2 bardak pirinçle pilav yapıyorum 2 bardak pirince ne kadar su koymam gerekir ki pilavım ne lafı olsun ne de diri kalsın. pilavın yapmanın püf noktalarını da yazarsanız sevinirim

Merhaba

Sitemiz de o kadar çok pirinç pilavı çeşidi tarifi verdik ki sanırım 5-6 tane pirinç pilavı çeşidi tarifimiz vardır.Site içerisinde zaten ararsanız bunları bulursunuz.

Ama 2 bardak pirince ne kadar su konur sorunuzun cevabını vermek gerekir. Aslında pirinç pilavı yapmanın püf noktası pirinçten başlıyor bence. Çünkü aldığımız pirinç kaliteli olması lazım ve pilavlık pirinç olması lazım. Baldo pilavlık pirinç alırsanız kaliteli de bir pilav yaparsınız. İnsanlar pilav yaparken çok yanılıyorlar . Çünkü 1/2 oranında pirinç su oranı ayarlıyorlar yani 2 bardak pirinç koyuyorsanız 4 bardak da su koymalısınız gibi bir oran ezberlemişler .

Gerçek de bu oran yanlış . Çünkü pilavı nasıl yaptığınıza ve pirincin çeşidine bağlı bir orandır bu. Eğer pirinci yağda kavuruyorsanız bu oran biraz artacaktır kavurmadan yapıyosanız da azalacaktır . Aynı zamanda pirincin kalitesi ile ilgili bir sorun var kalitesiz pirinçler ve hatta kırık pirinçler daha çok şişer ve su alır bunun için o pirine daha az su koymak gerekir . Bunu yaparken de tecrübe ederek bunu ayarlamalısınız.

Aynı pirinçle pilav yaparak bunu tecrübe edebilirsiniz. Genellikle 2 bardak pirince kaliteli baldo pirince 3 ya da 3 buçuk bardak su konulur.

Aşağıdaki linkte detaylı tarife de ulaşabilirsiniz

Geri