Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İki İşyerinden Aynı Anda Sigortalı Olunur mu?

  Konu, 'Yeni Ssk Yasaları' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  iki işyerinden sigortalı olunmak, olabilir mi, mümkün mü, şartları, sonuçları, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz
  < Konu Resmi..>


  Sevgili melekler,
  Merak edilen konulardan biri iki işyerinden aynı anda sigortalı olunup olunamayacağı konusudur.Bu hem mümkündür,hem mümkün değildir.Şöyle ki;
  Eğer kişi günün yarısında bir işte diğer yarısında başka bir işte çalışıyorsa her iki işyeri tarafından sigorta edilir ve her işyeri ona göre sigorta primi öder.Bu şekilde iki işyerinden sigortalı olunabilinir. Zaten 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu'nun 2.Maddesinde:
  "Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılanlar bu kanuna göre sigortalı sayılırlar."
  denilmektedir, bu bile mümkün olduğunu göstermektedir.

  Ayrıca aynı kanunun 77.Maddesine baktığımızda sonunda şu ibare yer almaktadır: "Bir ay içinde çeşitli işverenlerin işinde çalışan sigortalının bu kanun gereğince alınacak primlerine esas tutulacak aylık ve günlük kazancının tesbitinde her işverenden elde ettiği aylık ve günlük kazanç tutarı ayrı ayrı nazara alınır ve primler buna göre hesaplanır."
  Ama kişi bir yerde tam gün çalışıyor ve oradan sigorta primi ödeniyorsa,aynı zamanda başka bir işyerinden sigortalı görünse dahi,bu durmu emeklilik açısından hiçbir avantaj sağlamaz.Çünkü Prime Esas Kazanç hesaplanırken tam ay 30 işgünüdür, dolayıyla bir sigortalı birden fazla işyerinde çalıştığından dolayı yıl içerisinde 30*12'den fazla prim ödeyerek Prim Ödeme Gün Sayısını düşüremez.
  Tüm bunlardan ziyade, kısmi istihdam ile çalıştırılabilir, 15 gün bir yerde, 15 gün başka bir yerde çalışıyor olarak gösterilebilir, tek yapılması gereken "Belirsiz Süreli İş Sözleşmesi" yapılırken haftalık çalışma süresini yarım hesaplayarak sözleşmeye yazmak, ilk tahakkuk döneminde Ek-8 ile birlikte İş Akdinin bir fotokopisini SSK'ya dilekçe ekinde vermektir. Ayrıca Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi'nde eksik gün nedeni olarak Kısmi İstihdam yazılmış olmalıdır.   
İki İşyerinden Aynı Anda Sigortalı Olunur mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. ...ikimiz aynı günde doğmuşuz...

  ...ikimiz aynı günde doğmuşuz...

  İKİMİZ AYNI GÜNDE DOĞMUŞUZ kimiz aynı günde doğmuşuz Birimiz kuş tüyü bir yatakta Birimiz acıların kucağında Birimiz doğar doğmaz üç doktor kesmiş göbeğini Birimizin kendi anası Birimize günlerce zevk mutluluk emzirmişler Birimize yokluk, acı ve sefalet İkimiz aynı gün okula başlamışız Birimiz şehrin en pahalı kolejinde Birimiz bir mahalle mektebinde Birimizin evinde özel günler,...
 2. Aynı Anda Gündüz Gece..

  Aynı Anda Gündüz Gece..

  Mükemmel yahu. Gördüğüm gibi sizinle paylaşasım geldi.. Buyrun meleklerim :d040:
 3. hamileyken adet olunur mu ?

  hamileyken adet olunur mu ?

  Kızlar ben hamileyken adet oldum heralde, daha doğrusu çocuk mu düşüyor hiç bişey anlamadım şimdi akşam ve doktorumu aradım cevap vermedi buraya yazmaya karar verdim hamileyken adet olunur mu teşekkürler lütfen acil ?
 4. Eşinizle aynı işyerinde çalışmak istermiydiniz?

  Eşinizle aynı işyerinde çalışmak istermiydiniz?

  :kucaklama:Kıslar merak ediyorumda ömrümüzü beraber geçirdiğimiz eşlerimizle birde işyerinde beraber çalışsak nasıl olur acaba? Düşünsenize eşiniz,sizin müdürünüz nasıl olur?:bulas:

Sayfayı Paylaş