Etiketler:
 1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.656
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  İki yüzlülüğe islamın bakış açısı

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  الْقَوْلِ وَكَانَ اللّهُ بِمَا يَعْمَلُونَ مُحِيطًا [108]
  "İnsanlardan gizler de Allah'dan gizlemezler. Halbuki geceleyin, O'nun razı olmadığı sözü düzüp kurarken Allah, onlarla beraber idi. Allah yaptıklarını kuşatıcıdır.”

  Nisâ sûresi (4), 108

  İnsan, diğer insanlardan gizlediği bir çok düşünce ve sözlerini, kendi kendisine ya da sırdaş edindiği kimselere söyler. İster başkalarından gizlemiş olsun, ister çok yakın bazı dostlarına söylemiş olsun, bütün bunları, daima kendisiyle beraber olan Allah Teâlâ'dan gizleyemez. Kimsenin Allah'tan bir şey gizlemesi esasen mümkün değildir. O halde böyle iki yüzlü bir davranışın, kimseye kazandıracağı bir şey yoktur.

  Aslında bu tür davranışlar, Allah'ın daima bizi gözetlediği, denetlediği, herşeyimizden haberdâr olduğu ve gizli - açık herşeyi bildiği şuurundan uzak olmanın sonucudur. Allah'tan gizliyormuşcasına geceleyin birtakım planlar yapanlar, gündüzleri insanlardan gizledikleri düşünceleri ortalık kararınca gizlice bir yerlerde toplanıp konuşarak bazı kararlar alanlar, düşünmezler ki bütün bu yaptıklarından haberdâr olan Allah vardır. O'ndan gâfil olmaları ne kadar çirkindir.

  < Konu Resmi..>

  Hadisler

  1543- وعن أبي هُريرةًَ رضي اللَّه عَنْهُ قالَ : قالَ رسُولُ اللَّهِ صَلّى اللهُ عَلَيْهِ وسَلَّم : « تَجدُونَ النَّاسَ معادِنَ : خِيارُهُم في الجاهِليَّةِ خيارُهُم في الإسْلامِ إذا فَقُهُوا ، وتجدُونَ خِيارَ النَّاسِ في هذا الشَّأنِ أشدَّهُمْ لهُ كَراهِيةً ، وتَجدُونَ شَرَّ النَّاسِ ذا الوجْهيْنِ ، الذي يأتي هؤلاءِ بِوجْهِ وَهؤلاءِ بِوَجْهِ » متفقٌ عليه .

  1543. Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

  "Siz insanları madenler (gibi cins cins) bulursunuz. Onların Câhiliye döneminde hayırlı ve değerli olanları, şayet dini hükümleri iyice hazmederlerse İslâmiyet devrinde de hayırlıdırlar. Siz yine en hayırlı kişileri, yöneticilik işinden hiç hoşlanmayanlar olarak bulursunuz. Siz, en kötü kişileri de iki yüzlüler olarak bulursunuz ki onlar, birilerine bir yüzle diğerlerine bir başka yüzle gider gelirler."Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  İkiyüzlüleri kıyâmet günü insanların en şerlileri olarak göreceksin. Çünkü onlar (ara bozmak için) biri ile başka türlü ve diğeri ile de başka türlü konuşurlar. (Buhârî – Müslim)

  Ara bozmak ve fitne fesat çıkarmak için araları açık olan iki müslümandan biri ile başka türlü ve diğeri ile de başka türlü konuşanlara ikiyüzlü denir.

  İkiyüzlüler yaklaştıkları kimselerden yana bir görünüm sergileyip ve onları destekler izlenimi verip; dost, arkadaş, komşu, akraba, gelin, kaynana ve karı-koca arasında soğuk rüzgarların esmesine ve müslümanlar arasındaki birlik, beraberlik ruhunun sarsılmasına neden oldukları için, ikiyüzlüler gerçekten insanların en şerlileri ve en kötüleridir.

  Yüce Allah buyuruyor:
  Mü’minler ancak kardeştir. O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun (ikiyüzlülük yapmayın) ki, rahmete kavuşasınız. (Hucûrat – 10)

  Irkı, rengi ve dili ne olursa olsun, mü’minlerin hepsi birbirinin din kardeşidir. Din kardeşliği kalıcı olduğundan ve âhiret âleminde de kesintisiz devam edeceğinden, inançsız bir öz kardeşten çok daha hayırlıdır.

  Bu nedenle âyet-i kerîmede: “Kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun (dedikodu, söz taşıma ve ikiyüzlülük gibi arabozucu kötü davranışlardan kaçının) ki, rahmete kavuşasınız” buyuruluyor:

  Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:
  Kim dünyada ikiyüzlü olursa, kıyâmet günü onun ateşten iki dili olacak. (Buhârî – Ebû Dâvûd)

  İki yüzlüler dilleri ile iki tarafa da zarar verdikleri için, “El-cezâ-ü, mislü’lamel”
  (cezalar, suçun misli iledir) kuralı gereği, Yüce Allah onlara ateşten iki dil verecek ve onlar cehennemde kendi dilleri ile sürekli kendilerine azap edecekler.

  Abdullah İbni Ömer radıyallahü anhüma’ya,
  Biz devlet yöneticilerinin yanına gidip de dışarı çıktığımız zaman, onların
  yanında konuştuklarımızın tam aksini konuşuyoruz dediler (Abdullah İbni Ömer) dedi ki: “Biz Resûlullah (s.a.v.) zamanında bunu nifak (ikiyüzlülük münafıklık) alâmeti sayardık.” (Buhârî)

  Yağcılık dediğimiz bu davranış, günümüzde de aynen devam etmektedir. Normal yolların dışında tepeden inme emirlerle işlerini gördürmek ya da haksız kazanç sağlamak isteyen bazı açık gözler (açgözlüler), üst düzey yetkililerin yanında başka ve dışarı çıkınca başka türlü konuşurlar. Hele işleri olmazsa, en çirkin sözlerle onlara hakaret ederler. Allah, ikiyüzlü sapıkların şerrinden hepimizi korusun!


   
İki yüzlülüğe islamın bakış açısı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bakış açısı

  bakış açısı

  Arjantinli ünlü golfçü Robert Vincenzo yine bir ödül kazanmış, ödülünü alıp kameralara poz vermiş. Ardından kulübüne uğramış, eşyalarını toplayıp otoparktaki arabasının yanına doğru yürümüş. O sırada yanına bir kadın yaklaşmış. Vincenzo'yu kutladıktan sonra ona küçük bir bebeği olduğunu, bebeğin çok hastalandığını ve hastane masraflarını karşılayamadığını onun her gün biraz daha ölüme...
 2. iki MELEK ve Bakış açısı

  iki MELEK ve Bakış açısı

  İki Gezgin Melek, geceyi geçirmek için oldukça varlıklı bir ailenin evinin kapısını çalmışlar. Aile, pek kaba bir üslupla,meleklere yatacak yer olarak koca malikanenin konuk odalarından birini vermekyerine, soğuk bodrumundaki küçük bir köşeyi göstermiş. Melekler buz gibi odanın soğuk ve sert zemininde kendilerine yatacak bir yer hazırlamaya çalışırken, Yaşlı Melek duvarda bir delik görmüş...
 3. hayata farklı bir bakış açısı....

  hayata farklı bir bakış açısı....

  Amerika'da bir adam lotodan bir milyon dolar kazanıyor, arabasına giderken bir bayan kızının çok ağır, ölümcül bir hastalığa yakalandığını ve beş yüz bin dolar bulamazsa yarın kızının öleceğini söylüyor. Adam hiç düşünmeden parasının beş yüz bin dolarını veriyor. Ertesi gün bu olaya şahit olan biri, adama o parayı verdiği bayanın bir dolandırıcı olduğunu ve onu kandırdığını söylüyor. (adam...
 4. Hayata farklı bir bakış açısı

  Hayata farklı bir bakış açısı

  bakış açısı ile ilgili hikayeler farklı hayat hikayeleri farklı bakış açısı hayata ile ilgili sözler sözler Hayata farklı bir bakış açısı... Gerçektende çok ders alınacak bir hikaye... Belki gerçek belki yalan ama bence alınması gereken ders çok anlamlı... İşte bazen hayatta olaylara farklı bir açıdan baksak çok şey kazanacağızda; bakmıyoruz... Ve nedense bakmamız gereken tarafın tam tersine...
 5. Bakış açısı her şeydir

  Bakış açısı her şeydir

  bakış açısı, nedir, kadın, psikoloji, nasıl olur, ilgili herşey burada meleklerim kadın sabah kalkmış aynaya bakmış ve kafasında yalnız 3 tel saç görmüş. 'hmm...' demiş... 'Galiba bugün saçımı örgü yapacağım.' Öylede yapmış günü harika geçmiş... Ertesi gün kalkmış aynaya bakmış...Kafasında iki tel saç kalmış...'Hımm...' demiş.'Bugün saçımı ikiye ayıracağım' dediğinide yapmış, harika bir...

Sayfayı Paylaş