ikili testte down sendromu belli olur mu

Z

ZeynepKamilzxzx

Forum Okuru
ikili testte down sendromu belli olur mu
11. ve 14. hafta ikili testte down sendromu belli olur mu

Merhaba

Hamileliğimin 12. haftasında ikili test yaptırdık , bütün kontrollerimi ve hamilelik sürecini kadın hastalıkları hastanesinde devlette yaptırıyorum. İkili testten sonra üçlü test yapılması istendi , ikili testte down sendromu olup olmadığına bakıyorlarmış ama bize bir bilgi verilmedi üçlü test de yapılması gerekiyor denildi , üçlü test için randevu alamadım özel de yaptıracağız , üçlü teste neden ihtiyaç duyuluyor ki down şüphesinden mi ikili testte zaten çıkmıyor mu baya bir endişelendim şimdi ; ikili testte bir şey mi çıktı ki , iili testte down sendromu belli olur mu lütfen cevap verir misiniz.

Merhaba

İkili test 11.ve 14. hafta aralığında yapılan bir test . Ultrasonografi de bebeğin baş ve popo arasında ki mesafe ölçülür ayrıca bebeğin ense kalınlığı ölçülür , kan testi yapılır , ayrıca annenin son adet tarihi baz alınarak bu değerler yani ;

- bebeğin baş ve popo mesafesi değeri
  • ense kalınlığı değeri
  • kan testi değerleri
  • annenin son adet tarihi

tespit edilerek bilgisayar da bir risk değerlendirmesi yapılıyor bu değerlendirme bu değerlere göre bebeğin down sendromu riski değerlendiriliyor yani bebek işte atıyorum %60 down sendromu %30 down sendromu gibi bir risk yüzdesi bulunuyor buna göre bir değerlendirme yapılıyor yani bu ikili test aslında bir tanı teşhis testi değil risk faktörünü tespit etme testidir. İkili teste göre down sendromu teşhisi konulamaz sadece risk belirlenmiş olur. Kesin tanı detaylı ultrosonografi yani bütün organlarının boyutları ve gelişimi tespit edilerek ve buna ilavaten anne karnından amniyon sıvısı alınarak ya da plesantadan parça alınarak yapılır. Yani kısacası ikili test tek başına down sendromu teşhisi koymak için yeterli değildir sadece risk nedir ona bakılırve ileri derece tetkikler yapmaya ya da yapmamaya karar verilir. Üçlü test de rutin bütün hamilelere yapılmaktadır risk faktörlerini miminize etmek için. Endişelenmeyin ikili testle down sendromu olduğunun tanısı konulmaz zaten böyle bir şey olsa size mutlaka söylenir ileri tetikler istenir. Sağlıklı günler dilerim.

Geri