1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.230
  Beğenilen Mesajlar:
  2.284
  Ödül Puanları:
  113

  İkinci evlilikte tüp bebek tedavisi şartları

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde yaptığı değişiklikle ikinci evliliğini yapanlar için önemli bir yenilik getirdi. Tüp bebek tedavi masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belli şartlar altında karşılanmakta. Ancak ilk evliliğinden çocuk sahibi olan ancak boşanma veya eşinin ölümü sonrası ikinci evliliğini yapanlar açısından bazı soru işaretleri bulunmaktaydı. Bu soru işaretleri nedeniyle ilk eşinden çocuk sahibi olup ikinci evliliğinde çocuk sahibi olamayanlar tüp bebek tedavilerinde tüm masrafa katlanmak zorunda kalıyorlardı. Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde yaptığı değişiklikle ikinci evliliğini yapanlar için de tüp bebek tedavisi masraflarını karşılamaya başladı. Yapılan değişiklik, ikinci evliliğini yapan hem erkekleri hem de kadınları kapsamakta. Yani bir kadın ilk kocasından çocuğu varsa ve ikinci kocasından çocuk sahibi olamıyorsa tüp bebek tedavisi görebilecek. Aynı şekilde bir erkek ilk karısından çocuğu varsa ve ikinci karısından çocuk sahibi olamıyorsa karısı için tüp bebek tedavisi alabilecek.


  < Konu Resmi..>  BAZI ŞARTLAR VAR
  İkinci evlilikte tüp bebek masraflarının karşılanması için aynen ilk evlilikte olduğu gibi bazı şartların gerçekleşmesi gerekiyor. Aksi takdirde tüp bebek tedavisi masraflarının tümüne katlanmak zorundalar.


  PEKİ BU ŞARTLAR NELER?
  1- Tüp bebek tedavisi görecek çiftin mevcut evliliğinden evlat edinilmiş çocukları hariç çocuk sahibi olmaması gerekli.

  2- Kadın ve erkekten birisi genel sağlık sigortası kapsamında olmalı.

  3- Yapılan tıbbî tedavileri sonrasında normal tıbbî yöntemlerle çocuk sahibi olamadığının ve ancak yardımcı üreme (tüp bebek) yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğinin SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurulları tarafından tıbben mümkün görülmesi gerekiyor.

  4- Kadın 23 yaşından büyük, 39 yaşından küçük olmalı.

  5- Son 3 yıl içinde diğer tedavi yöntemlerinden sonuç alınamamış olduğunun SGK tarafından yetkilendirilen hastanelerin sağlık kurulları tarafından belgelenmesi gerekiyor.

  6- Tüp bebek tedavisinin yapıldığı tıbbî merkezin SGK ile sözleşme yapmış olması gerekli.

  7- Kadın veya erkeğin en az 5 yıldır sigortalı olup, 900 gün genel sağlık sigortası prim gün sayısının olması gerekiyor.

  TEDAVİSİNDE 3 DENEME YAPILABİLİYOR
  Saydığımız bu şartların tümünün birlikte gerçekleşmesi halinde en fazla üç deneme ile sınırlı olmak üzere tüp bebek tedavileri SGK tarafından finanse edilmekte.

  Yani yapılacak dördüncü deneme SGK tarafından hiçbir şekilde karşılanmamakta.

  Ayrıca ilk evlilikte uygulanan tüp bebek denemeleri ikinci evlilikteki deneme sayılarını etkilememekte. Yani ikinci evlilikteki tüp bebek tedavileri için ayrıca üç deneme yapılabilecek.

  SGK KARŞILAMIYOR
  Ancak ne yazık ki bu açıklamalar, ilk üç denemede kişilerin cebinden hiç para çıkmayacak anlamına da gelmiyor. Tüp bebek tedavisinde sigortalılar her halükarda katılım payı ödemek zorundalar. Ayrıca SGK ile anlaşmalı özel hastanelerde ve vakıf üniversitelerinde bir de ilave ücret ile karşı karşıya kalmaktalar.

  Tüp bebek tedavisinde katılım payı ilk denemede % 30, ikinci denemede % 25, üçüncü denemede ise % 20 oranında uygulanmakta. Bunun yanında tüp bebek tedavisi sonrasında kullanılacak ilaçlar için de ilaç katılım payı ödenmekte.

  Katılım payının yanı sıra SGK ile sözleşmeli vakıf üniversiteleri ile özel hastanelerce SGK tarafından belirlenen oranı geçmemek kaydıyla hastalardan ilave ücret alınabilmekte. Söz konusu ilave ücret tutarı mevcutta tüp bebek sağlık hizmeti bedelinin 2 katına kadar çıkabilmekte. Yani tüp bebek tedavisi görenler, devlet hastanelerini seçmezlerse, ceplerinden yaklaşık 2.500 TL’ye kadar ilave ücret ödemek zorundalar.

  Sonuç olarak katılım payı, ilaç bedelleri ve ilave ücretler göz önüne alındığında şayet devlet hastaneleri seçilmişse yaklaşık 800 TL, SGK ile anlaşmalı özel hastaneler veya vakıf üniversiteleri seçilmişse 3.000 – 4.000 TL arası bir bedel ödemek zorundalar.

   
İkinci evlilikte tüp bebek tedavisi şartları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Tüp Bebek Tedavisi - 2

  Tüp Bebek Tedavisi - 2

  Yumurtalıklarda fazla sayıda yumurta geliştirildiğinde fazla sayıda embryo elde edilebilir. Oluşan embryoların içinden en iyi kalitede olanlarının seçilerek anne adayına transfer edilmesi ile gebelik şansı artırılabilir. Fazla sayıda embryo elde edildiğinde ardışık blastosist transferi yapılabilir. Yumurtalıklardan fazla sayıda yumurta elde edilebilmesi için çeşitli hormon prepatları...
 2. 2014 Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

  2014 Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları

  tüp bebek ilaç fiyatları,tüp bebek tedavisi maliyeti, 2014 tüp bebek tedavi masrafları,2014 tüp bebek fiyatları hakkında bilgiler Tüp bebek tedavisinde anne adayına hangi ilaçların uygun olacağının saptanması için adetin 2 günü yapılan kan testinde yumurtalıkların rezerv durumu değerlendirilir. Şayet anne adayının rezervleri iyi bir durumdaysa, tedavide kullanılacak ilaçların fiyatları...
 3. Mikro çipli tüp bebek tedavisi

  Mikro çipli tüp bebek tedavisi

  tüp bebek tedavisinde mikto çip uygulaması,tüp bebek tedavisinde mikro çip kimlere uygulanır,tüp bebek tedavisinde mikro çip kimler için uygundur,tüp bebek tedavisinde mikrop çip uygulaması başarı oranı hakkında bilgiler Amerika’da geliştirilmiş olan bu yöntem ülkemizde de uygulanmaya başlanmıştır. Bu teknolojinin kullanılmasıyla birlikte, elde edilen gebelik oranlarında belirgin bir...
 4. 2015 Tüp bebek tedavisi fiyatları

  2015 Tüp bebek tedavisi fiyatları

  Tüp bebek tedavi merkezleri, tüp bebek ile bebek sahibi olmak isteyen eşlere uyguladıkları tedavi için fiyatlar talep etmektedir. Tüp bebek tedavisi, maliyet açısından anne ve baba adaylarını yıpratabilen ve manevi açıdan da yorucu bir süreçtir. Ortalama her 100 eşten 15 tanesinin tüp bebek tedavi yöntemini yardımcı üreme tedavisi olarak seçip tedaviye başladığı düşünülürse, bu durumun ne...
 5. SGK Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor?

  SGK Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisini Karşılıyor?

  Uzun bekleyişin ardından,bebek sahibi olamayan çiftler için artık tüp bebek yöntemi var.Tüp bebek tedavi yöntemine başvuran çiftlerin anne baba olma şansları oldukça yüksek.Ülkemizde,yaklaşık yirmi yıl önce tüp bebek tedavisi yapılmaya başlanmıştır.Tüp bebek yönteminin uygulanabilmesi için,bazı testler yapılır.Kısırlık başta olmak üzere,başka sebeplerden dolayı anne baba olamayan çiftler için...
Etiketler:

Sayfayı Paylaş