İkiz gebelikte kordon kanı tek ikizden almak yeterlimi?

İkiz gebelikte kordon kanı tek ikizden almak yeterlimi?
Çift yumurta ikizlerinin tanılanması için gerekli olan tek kriter anne rahmindeki bebeklerin cinsiyetlerinin farklı olmasıdır. Ancak tek yumurta ikizlerinde böyle bir durum söz konusu değildir. Çünkü tek yumurta ikizlerinin cinsiyetleri her zaman aynıdır. Tek yumurta ikizlerinde herhangi bir kriterin belirlenmesine gerek yoktur.


Bebekler doğduktan sonra ilk olarak kan gruplarına bakılmakta ve kan grupları belirlenmektedir. Çift yumurta ikizlerinin cinsiyetleri gibi kan grupları da birbirine göre farklılık gösterebilir. Bu durum kan gruplarının incelenmesi sonucunda belirlenmektedir. Tek yumurta ikizlerinde ise durum tamamen farklıdır. Tek yumurta ikizleri %100 olarak aynı kan gruplarına sahiptirler. Eğer çift yumurta ikizlerinde bebeklerin cinsiyetleri aynı ise bu durumda ayrımın yapılması doğum sonrasındaki günlere kadar gecikebilmektedir.ik.png


Kordon Kanı, bebeklerin genetik özelliklerini içerisinde barındıran kök hücrelerden oluşmaktadır. Çift yumurta ikizlerinin anne ve babaları aynı fakat özellikleri farklı olduğu için daha verimli bir sonuç için kordon kanları ayrı ayrı olarak alınmalıdır. Ancak bu durum tek yumurta ikizleri için söz konusun değildir. Çünkü tek yumurta ikizler %99.9 aynı genetik yapıya sahiptirler.

Kordon Kanı alınırken dikkat edilmesi gerekken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlardan en önemlisi ise alınacak olan kordon kanının miktarıdır. Özellikle tek yumurta ikizlerinde maliyeti düşürmek için bazı durumlarda tek bir bebekten kordon kanı alınmaktadır. Bu durum doktorlar ve uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmemektedir. Çünkü çok küçük bir ihtimal gibi dursa da bazı durumlarda tek yumurta ikizlerinden bile genetik farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Bebekler tek yumurta ikizi olduklarında ve genetik yapıları farklı olduğunda alınan kordon kanı sadece tek bir bebek için yeterli olacaktır. Ancak tek bir bebekte sorun çıkması diğer bebekte de aynı sorunun var olduğunu gösterecektir. Bebekler tek yumurta ya da çift yumurta ikizi ayrımı yapılmaksızın her bebekten ayrı ayrı Kordon Kanı alınması en sağlıklı seçim olacaktır.
 
Üst