Ikiz ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları buraya....

hatiss

hatiss

Yeni Üye
Üye
Ikiz ve çoğul gebelik yaşayan anne adayları buraya....
İkizlerim olcak,ikiz ve çoğul hamilelikler,tek yumurta ikizleri,çift yumurta ikizleri..çoğul gebelikler

İlk Hamile olduğunuzdan şüphelendiniz ve doktora gittiniz. İlk ultrason muayenesinde duyduklarınıza inanamadınız! Doktorunuz, ikiz annesi olacağınızı söylediğinde, kuşkusuz aklınıza yüzlerce soru gelmeye başladı. Fakat hemen endişelenmeyin! İkiz bebek beklemek ve ikiz annesi olmak bir ayrıcalıktır. Siz bu özel durumda sadece kendi sağlığınıza odaklanın. İşte, uzman görüşleri ışığında ikiz gebelikler hakkında her şey bu yazıda…

Dünyada çoğul gebelik son 10 yılda hızla yükselmiş ve ikizlerde yüzde 40'lık, diğer çoğul hamileliklerde 3-4 kat artışla 1/100'den, 1/60-70'lere çıkmıştır. İleri anne yaşı ve annenin doğum sayısındaki artış kendiliğinden olan çoğul hamilelikleri arttırmış olsa da esas neden yardımcı üreme tekniklerinin kullanımındaki artış olarak gösterilmektedir.

İKİZ GEBELİK (ÇOĞUL GEBELİK) NEDİR?
Çoğul gebelikler aynı adet döngüsü içinde birden fazla yumurta hücresinin ayrı ayrı döllenip gelişmeye başlamasıyla veya tek bir yumurta hücresinin döllenme sonrasında iki veya daha fazla eşit hücreye bölünmesi ve bölünen hücrelerden her birinin ayrı ayrı embriyolar halinde gelişmeye devam etmesiyle ortaya çıkan gebeliklerdir.
Bu tanıma göre, oluşan ikiz gebeliklerde birinci durumda çift yumurta ikizi (“dizigotik”), ikinci durumda ise tek yumurta ikizi (“monozigotik”) denir.
Bebek sayısının ikiden daha fazla olduğu durumlarda bebekler ayrı ayrı yumurta hücrelerinden köken alabilecekleri gibi, tümü tek yumurta hücresinden köken almış olabilir.
Tüm ikiz gebeliklerin üçte ikisi çift yumurta ikizi şeklinde, üçte biri ise tek yumurta ikizi şeklinde ortaya çıkar.

TEK VE ÇİFT YUMURTA İKİZLERİ ARASINDAKİ FARKLAR

Tıp literatüründe çoklu doğum olarak geçen tek doğumda birden fazla çocuk sahibi olma oranlarına bakıldığı zaman en çok ikiz çocuklara, özellikle de çift yumurta ikizlerine sahip olunduğu görülür. İkizlerin dörtte biri tek yumurta ikizi olarak doğarken dörtte üçü çift yumurta ikizi oluyor. İkizliğin nedenleri henüz bilimsel açıdan tam olarak bilinmese de bir gerçek var ki, genetik özellikler, hormonal yapı ve kısırlık tedavisi doğumların sonucunu etkiliyor.
Çift yumurta ikizleri aynı zamanda oluşan ama birbirlerinden bağımsız, farklı tip ve karakterlere sahip olan ikizlerdir. Ayrı yumurta ikizleri doğal hormonal nedenler ve infertilite tedavisi nedeniyle oluşan iki ayrı yumurtanın iki farklı sperm tarafından döllenmesi sonucu meydana gelir.
Tek yumurta ikizleri gerçek ikizler olarak da adlandırılır. Bu ikizler döllenen yumurtanın kendi içinde ikiye bölünmesiyle oluşur. İkiye bölünme yumurta döllendikten 2 ila 17 gün içinde gerçekleşir. Bu bölünme 13-15 günden sonra gerçekleşirse, bebeklerin yapışık doğma riski oldukça yükselir.
Gerçek tek yumurta ikizleri bir kişinin iki özdeş kopyası gibidir. Farklı DNA’lara sahip oldukları için farklı şeylerden hoşlanabilirler, ancak çift yumurta ikizlerinin aksine genellikle her türlü etkene karşı benzer duyarlılığı ve tepkiyi gösterirler. Tek yumurta ikizleri IQ’yu belirleyen tüm genlerini paylaşırken, çift yumurta ikizlerinde bu oran yüzde 50’dir. Bu yüzden tek yumurta ikizlerinin aynı zeka seviyesine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Binlerce ikiz üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, tekyumurta ikizlerinde aynı zekaya sahip olma oranı yüzde 85 iken, çift yumurta ikizlerinde bu oranın yüzde 60 olduğu görülür.
Yapılan araştırmalar, tek yumurta ikizlerin her zaman aynı cinsiyette olduklarını, birbirlerine çok benzediklerini, kan gruplarının aynı, parmak izlerinin bile aynıya yakın olduğunu bildirirken; IQ’larına, sağlıklarına ve hatta politik görüşlerine kadar aynı özelliklere sahip olabileceklerini de gösteriyor. Minesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ikizlerin gösterdiği benzerliklerin birlikte yaşadıkları ortamın yanı sıra genleriyle de doğrudan ilgili olduğunu söylüyor. Doğumdan sonra birbirinden ayrılıp daha sonra biraraya gelmiş 60 ikiz üzerinde yapılan inceleme; ikizlerin davranışlarında, kişiliklerinde ve sosyal hayatlarında fark edilir benzerlikler olduğunu ortaya koyuyor. Doğduktan 1 ay sonra iki ayrı aileye evlatlık verilen James Arthur Springer ve James EdwardLewis birbirlerinden ayrıldıktan tam 39 yıl sonra biraraya gelirler. Araştırmada her ikisinin de yaşamı boyunca Ohio eyaletinde yaşadığı, ikisinin de Linda isimli kadınlarla evlenip ayrıldığı ve Betty isimli kadınlarla da yeniden evlendikleri belirlenir. İkisi de teknik resimle ilgilidir, en sevdikleri ders matematik, en sevmedikleri ise dil bilgisidir. İkisi de eşit miktarda alkol tüketip, günün aynı saatinde baş ağrısı çekerler.

ikzz.jpg
 
Üst