gebe
 1. Onurlu_Deniz

  Onurlu_Deniz Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  3 Aralık 2008
  Mesajlar:
  550
  Beğenilen Mesajlar:
  6
  Ödül Puanları:
  0

  İkiz ve üçüz büyütmenin incelikleri

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında Onurlu_Deniz tarafından paylaşıldı.

  İkiz ve üçüz büyütmenin incelikleri
  [​IMG] [​IMG] [​IMG]

  Yardımla üreme yöntemlerinden yararlananların artması, çoğul gebeliklerin dolayısıyla ikiz, üçüz bebeklerin doğumlarının artmasına zemin hazırlıyor. İkiz, üçüzler büyütülürken dikkat edilmesi gereken noktalar var.

  İkizler, üçüzler birbirlerine benzemez. İkizlerden birinin hissettiğini, diğerinin de hissedebileceği inancı da yanlış. Onlar diğer kardeşlerden farksızlar. Ayrıca ikizlerin yetenekleri ve gelişimleri de çok farklı olabilir. Ama aile ve çevre benzer gelişim beklediğinden, özellikle gelişimi daha geriden olan ya da bazı yetenekleri daha kısıtlı olan ikiz diğeri ile karşılaştırılarak ve yarıştırılarak haksızlığa uğrayabiliyor.

  İkizler de birbirlerini kıskanır mı?

  Tüm kardeşler birbirini kıskanır. Kıskançlık, aradaki yaş farkından çok, birlikte paylaşılmak zorunda olunan kişi ve eşyalardan kaynaklanır. Anne- baba başta olmak üzere, erişkinlerin sevgi ve ilgisini paylaşma, daha fazla pay alma endişesi kıskançlığın temelini oluşturur.

  Özellikle ikizler arasında gözlenebilen gelişim farklılıkları kıskançlığı artırabilir. Daha becerikli görünen, gelişimi hızlı olan ikizin ön plana çıkması diğerinin kıskanmasına neden olur. Bazen de aile, ikizlerden birinin gelişiminin daha geride olduğunu fark ederek ilgisini ona yöneltir ve diğer ikizin kıskançlığını artırabilir.

  Ailelerde aynı giysileri giydirmek, aynı eşyaları almak gibi eğilimleri var. Bu davranış doğru mu?

  Diğer kardeşler içinde yapılan, ama ikizlerde daha belirgin olan bu tutum, ailelerin bir çeşit eşitlik sağlamaya çalışma çabasıdır.

  Kişilikleri, gelişimleri birbirinden farklı olan çocukların seçimlerinin de farklı olması doğal. Özelikle de zaten sıklıkla karıştırılan, yanlış isimle çağrılan ikizlerin aynı giysileri giymesi karışıklığı artırır. Doğru davranış ‘farksızlaştırıp, kimliksiz kılacak’ bu eğilimden uzak tutulmaları. Doğdukları andan itibaren farklı giyisiler ve eğilimlerine uygun eşyalar almak gerekir.

  Çoğul gebelikler genellikle yardımla üreme teknikleri sonucu gelişiyor. Bu bebekler daha mı çok şımartılıyor?

  Zor sahip olunan, kaybedilme riski bulunan daha önce bebek kaybı olan ailelerden dünyaya gelen bebekleri kapsayan bir grup, hem aileler hem de doktorlar tarafından ‘kıymetli bebek’ olarak tanımlanır. Genellikle bu bebekler çeşitli fiziksel sıkıntıların yanısıra bazı ruhsal sorunlar için de risk taşırlar. Aileler çocuğun üstüne aşırı düşer. Aşırı bağımlılık ve kaygı, şımarıklık ya da başka bir deyişle sınırsızlığa neden olur.

  Aşırı korunan çocuk da normal gelişimini gösteremez. Hem kendisine, hem ailesine olabilecekler konusundaki endişesi nedeniyle, onlara bağımlı yanlarından ayrılmak istemeyen, ebeveynini göremediğinde aşırı kaygılanıp, ağlayan, kısaca ‘büyüyemeyen’ bir çocuk olur. Arkadaşları tarafından ‘anne kuzusu’, ‘korkak’ ,’bebek’ gibi terimlerle dalga geçilmesi de olayın artı sorunudur. Evde hakimiyet büyüklerde değil, çocuklardadır. Oysa çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için, mutlu ve doyumlu olabilmeleri için sınırlanmaya ihtiyaçları vardır.

  İkizlerin sınıf seçimi nasıl olmalı?

  Aynı okul ve sınıfa gönderilmeleri gelişimleri açısından sakıncalı. Sınıf içindeki kıyaslama ikizlerden birinin kendini iyice yetersiz görmesine, diğerininde ikiz olmalarına karşın, istemeden ağabey ya da abla rolüne sokulmasına neden olur.

  Bu sakıncaları engellemek için, koşullar uygunsa ayrı okullara, bu yapılamazsa hiç olmazsa ayrı sınıflara yollanmaları gerekir.


   
İkiz ve üçüz büyütmenin incelikleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bir iki üç tıp :))

  bir iki üç tıp :))

  Merhabalar degerli misafirimiz, sitemizde toplu bir temizlik yapmak zorunda kaldik. Su anda gormek istediginiz konuyu maalesef sizlere sunamiyoruz. ilgili sayfamizin google siralamalarindan dusmesi icin gerekli algoritmik degerleri sitemize verdik. Verdigimiz rahatsizlik icin sizlerden ozur dileriz. Dilerseniz yukaridan sitemizin logosuna tiklayarak anasayfamiza gidebilir, Ya da ust sag...
 2. * Çene Ucu BÜyÜtme Ve KÜÇÜltme

  * Çene Ucu BÜyÜtme Ve KÜÇÜltme

  çene küçültme ameliyatı çene küçültme ağız cene kucultme yüz genişletme ÇENE UCU BÜYÜTME VE KÜÇÜLTME Çene ucu normalden küçük veya büyük olabilir. Her iki deformite de belirgin estetik sıkıntıya yol açar. Çene ucunu değerlendirirken önemli olan nokta alt ve üst çenedeki dişlerin birbiriyle olan ilişkisinin normal olup olmadığının belirlenmesidir. Sadece çene ucuna yapılacak olan girişimlerde...
 3. el ve tırnak bakımının incelikleri

  el ve tırnak bakımının incelikleri

  HANIMLARIN EN GÖZ ÖNÜNDE BÖLGELERİNDEN BİRİ ELLER VE TIRNAKLAR ŞÜPHESİZ. GÜZEL YUMUSACUK ELLERE VE BAKIMLI TIRNAKLARA SAHİP HANIMLAR HERZAMAN DİKKAT ÇEKER SİZ SİZ OLUN BAKIMINIZI EKSİK ETMEYİN:) İŞTE ESRA ÇORUH'TAN GÜZEL BİLGİLER Tırnaklardan önce ellere her gün gerekli rutin bakım yapılmalıdır. El bakımına gereken önemi vererek ilerki yaşlarda ortaya çıkabilecek deformasyonlar...
 4. üç kardeş ve hakediş...

  üç kardeş ve hakediş...

  Arızam 'ım kör sağır dilsizi kadar olmasada kafa kurcalıcak bi soru .. ewet meleklerim sorum şu: Üç kardeş köylerinde fakirlikten canları sıkılır ve düşünüp bir karara varmışlar.yapacakları şey üç kardeşte farklı ülkelere gidip on yıl boyunca çalışıp kazandıklarını getirip bir yerde buluşacaklar ve bu paraları üçe bölecekler.on yıl gecer kardeşler kazandıklarınıda yanlarına alır tam...
 5. Tüp bebekte ikiz üçüz şanşı artıyormu?

  Tüp bebekte ikiz üçüz şanşı artıyormu?

  tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik,tüp bebek tedavisinde üçüz gebelik,tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik,tüp bebek tedavisinde ikiz bebek şansı,tüp bebek tedavisi ve çoğul gebelik hakkında bilgiler Tüp bebek yaptırmak için başvuru yapanların aklında elbette ilk gelecek olan bir bebek sahibi olmaya çok daha yaklaştığı ama ikinci olarak gelen ise acaba ikiz mi yoksa üçüz mü olacak sorusu...

Sayfayı Paylaş