1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.274
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  İkizden ikize transfüzyon sendromunun komplikasyonları

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Monokoryonik ikizlerde yani ikizlerin tek ortak bir plasentaya sahip olduğu durumlarda görülen bir komplikasyondur. Dikoryonik yani ayrı birer plasentaya sahip ikiz gebeliklerde görülmez. Bebeklerin ortak plasentaları arasında oluşan kan akımı ortaklığından dolayı oluşan bir durumdur.

  Daha fazla kan akımı olan bebeğe alıcı bebek, daha az kan akımı olan bebeğe ise verici bebek denir. Monokoryonik ikizlerin yaklaşık yüzde 15'inde görülür. İİTS'nin sonraki gebeliklerde tekrarlama riski son derece düşüktür.


  < Konu Resmi..>


  Tanı:
  Ultrasonda aşağıdaki durumların görülmesi İİTS (TTTS) geliştiği şeklinde şüphe yaratır:
  - Fetuslar arasında %20'den fazla ağırlık farkı olması
  - Amniyotik keseleri arasında büyüklük farkı olması
  - Kordon kalınlıkları arasında fark olması
  - Plasentanın tek olması
  - Alıcı bebekte kalp yetmezliği bulguları olması
  - Alıcı fetusta polihidrasmios (suyunun fazla olması), verici fetusta oligohidramnios (suyunun az olması)
  - Cinsiyetlerin aynı olması
  - Alıcı bebekte idrar torbasının büyük olması, verici bebekte küçük olması
  - Bebeklerden birinde hidrops izlenmesi (kalp etrafında ve akciğerlerde sıvı toplanması, karın boşluğu içinde sıvı olması, ciltte ödem)

  Ciddi oligohidramniyos mevcut olan durumlarda verici fetus kenarda sıkışmış halde izlenir, buna stuck twin sendromu denir.

  Evre 1: Verici ikizin mesanesinde idrar vardır.
  - Evre 2: Verici ikizin mesanesinde idrar izlenmez.
  - Evre 3: Anormal doppler bulguları vardır.
  - Evre 4: İkizlerden birinde hidrops vardır.
  - Evre 5: İkizlerden biri veya ikisi ölmüştür.

  Tedavi:
  Tedavi için amnion sıvısı olan bebeğin sıvısının gebelik boyunca gerektikçe alınması yani amniyoredüksiyon işlemi yapılabilmektedir. Bebekler arasındaki amniyon zarının bir iğne ile yırtılması (septostomi) işlemi de suyu az olan bebeğ amnion sıvısı geçmesini sağlayarak fayda sağlayan bir işlemdir. Plasentada bağlantı halinde olan damarlara lazer uygulaması yapılarak bebekler arasında kan akışı engellenmeye çalışılmaktadır. Bebeklerin yaşayabileceği uygun gelişimi tamamladıkları düşünüldüğünde doğum gerçekleştirilir.

  İkizden ikize transfüzyon sendromunun komplikasyonları:
  - Erken doğum
  - Bebeklerde solunum, kalp, böbrek, beyin ve sindirim sistem problemleri
  - Verici bebekte anemi
  - Bebeklerde ölüm görülebilir

   
İkizden ikize transfüzyon sendromunun komplikasyonları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. iKizLeR

  iKizLeR

  ikizlerin hangisi büyük olur ikizlerden hangisi büyük olur ikizlerden büyüktür ikizlerde büyüktür ikizlerde kim İkiz Çocuk Büyütmek Memorial Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Ayten Erdoğan ikiz çocuk büyütmekle ilgili önerilerini sizlerle paylaşıyor. İkizler diğer kardeşlerden farksızdır, fiziksel olarak ayrı beden ve beyne sahiptir. Bireyselleşme ebeveynlerin...
 2. İkİzler

  İkİzler

  30 Mart 2008 Çok hareketli ve bereketli bir gün. Para konusunda da oldukça talihlisiniz. Şansınız oldukça açık durumda. Bu şansınızı zorlamadan dikkatli davranırsanız karlı çıkarsınız. Birlikte olduğunuz kişi hakkında söylenen sözlere hemen inanmanız üzülmesine neden oluyor. Gerçeği öncelikle karşınızdakine sorup öğrenme yoluna gitmelisiniz. Ancak böyle davranırsanız size güveni ve ilgisi...
 3. İkizden ikize transfüzyon sendromu (TTTS ) nedir

  İkizden ikize transfüzyon sendromu (TTTS ) nedir

  transfüzyon ,transfüzyon nedir,transfüzyon sendromu, ikizden ikize transfüzyon sendorumu hakkın da bilgiler. Çoğul hamileliğe sahip bir anne adayı iseniz, yakında tek doğum deneyimine eşlik etmeyen benzersiz sevinç ve zorluklarla karşılaşacaksınız. İkiz, ebeveynlerinin sahip olduğu ortak sorulardan biri , ikizlerin aynı mı yoksa ayrı yumurta ikizi olduklarıdır. İkizler doğduğunda,...

Sayfayı Paylaş