1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  ilaç kullanma rehberi

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Basit bir iş gibi görünse de ilaç kullanmak gerçekten de bir sanat! İlaçlara bağlı yan etkilerden korunmak istiyorsanız bu işi biraz daha ciddiye almanızda fayda var.  - Yiyecek ve içeceklerin ilaçlarınız üzerinde gerçekten de büyük bir etkisi var. Bunlar ilacınızın bağırsaklardan emilimini, etkisini ve vücudunuzdan atılımını bozabiliyor. Aynı şekilde ilaçlar da besin maddelerinin emilimini azaltabiliyor. Örneğin kalsiyum tabletlerini bazı antibiyotiklerle almamanız, kan sulandırıcı kullanıyorsanız K vitamini içeren yiyeceklerden fazla tüketmemeniz gerekiyor. Bu nedenle öncelikle aldığınızın ilacın özelliklerini öğrenmeli, bu ilacı hangi yiyeceklerle almamanız gerektiğini mutlaka doktorunuza sormalısınız.

  - Değişik sağlık sorunlarınız için birden fazla ilaç kullanıyorsanız işiniz biraz daha güçtür. Bu durumda yapacağınız en iyi taktik bir ilaç çizelgesi oluşturmak ve ilaçlardan her biri için ilacı aldığınız saati, dozu ve alış şeklini not almaktır.


  - İlaçlarınızı nasıl saklayacağınızı da mutlaka öğrenmelisiniz. Bazı ilaçların kuru ve serin yerlerde saklanması yeterli olurken, bazılarının mutlaka buzdolabında bulundurulması gerekir. İlaçlarınızı her zaman orijinal kutularında saklamanız ve kullanma talimatlarını atmamanız da şart. Böylece ilaçlarınızı karıştırmaz ve içeriğine istediğiniz zaman bakabilirsiniz.
  - İlaçlarınızı almayı unutmamak için kendinize hatırlatma notları yazabilir, alarmlı bir saatten yararlanabilir veya yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz. Ancak yine de bir dozu kaçırırsanız ne yapmanız gerektiği konusunda doktorunuza danışmalısınız.

  - İlaçlarınızı eş-dost ve komşularınızla paylaşmamalı, size iyi gelen bir ilacın başkasında kötü sonuçlar doğurabileceğini aklınızda tutmalısınız.

  - Doktorunuz size yeni bir ilaç verdiğinde aldığınız reçeteli ve reçetesiz ilaçlar ile tüm vitamin, mineral ve besin desteklerini de ona bildirmelisiniz.

  - Bir ilacın yan etkisi oluştuğunda vakit kaybetmeden doktorunuza haber vermelisiniz.

  - İlaçları alış şekliniz de son derece önemlidir. İlaçlarınızı her zaman oturarak veya ayakta, dolu bir bardak su ile almalı, asla yatar pozisyonda almamalısınız. Su yerine greyfurt, nar gibi meyve sularını ya da alkollü içecekleri de kullanmamalısınız. Bu önerilerle beraber ilaç kutularında bulunan kullanma talimatlarını da dikkatle okumanız da faydalı olacaktır.

  - En son olarak ilacı ne kadar süreyle almanız gerektiğini unutmamanız, birden fazla ilaç alıyorsanız ilaçlarınızı sık sık kontrol ettirmeniz gerektiğini hatırlatalım.   
ilaç kullanma rehberi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlaçları doğru kullanma önerileri

  İlaçları doğru kullanma önerileri

  Antibiyotik türü ilaçlar: Bunlar genellikle aç veya tok karnına içilebilen ilaçlardır. Ancak bazı türlerinin aç karna alınması gerekir. Örneğin Makrolid grubu antibiyotikler. Bunların etken maddesinin sonu -misin ile biter; Azitromisin, Eritromisin, Klaritromisin gibi. Bu ilaçlar aç karnına alınmalıdır. Her ilaç günde kaç kez alınacaksa bu, eşit aralıklarla olmalıdır. İlaçların istenen...
 2. Rehber

  Rehber

  Seyahat yapmaya, nakliyeciye, bir sözü başkasına götürmekle görevli kimseye, tahsildar yahut öşür sahibine yahut berbere delalet eder.Rüyada rehber görenin, işlerini başkalarına bırakmaması gerektiğini gösterir. Rüyada rehber görmek, işlerini kendisi yapması gerektiğine, başkalarına yaptırmamasına yorumlanır. Kişi kendisi rehber olursa önemli bir işin başına geçer. Rehberin peşinden giden de...
 3. İlaç kullanma aşaması

  İlaç kullanma aşaması

  İlaçların kullanılma süresi kişiye göre değişmekle birlikte yaklaşık 12-16 gün sürer. Bu sırada tedaviye kadının verdiği cevabın izlenebilmesi için günlük olarak kanda E2 hormon düzeyinin ve ultrason ile de yumurtaların büyüklüklerinin takip edilmesi gerekir. Bu sürecin sonunda yumurtalar istenilen büyüklüğe eriştiyse (17mm üzeri) yumurtanın olgunlaşmasını sağlayıcı çatlatma iğnesinin...
 4. İlaç kullanmadan sivilce tedavisi

  İlaç kullanmadan sivilce tedavisi

  limon sivilceyi geçirirmi sirke sivilceyi geçirirmi elma sirkesi benleri Sivilceleriniz için ilaç kullanmaya gerek kalmadan tamamen doğal ve bitkisel yollarla çözüm önerileri arıyorsanız işte sizin için öneriler Su kaynatın.Varsa içine defne yaprağı atın.Yoksa öylece başınıza havlu koyup 5-10 dakika suyun buharına yüzünüzü tutun.Sonra yüzünüzü iyice yıkayın.Sonra maden sodası(çok iyi geliyor)...
 5. Hamilelikte bitkisel ilaç kullanmanın zararı varmı?

  Hamilelikte bitkisel ilaç kullanmanın zararı varmı?

  Bitkisel ilaçlar birçok ülkede yüzyıllar boyunca çok çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bitkisel ilaçlar çoğunlukla natüropatlar, homeopatlar, bitki ve diğer sağlık bakım uzmanları tarafından önerilmekte ve yazılmaktadır. Bu bilgi notu yalnızca rehber olarak hazırlanmış olup, içindeki bilgiler bitkisel ilaçlar ve etkilerine ilişkin mevcut bilgilere dayanmaktadır. Hamilelik...

Sayfayı Paylaş