ilacı asla susuz almayın!

  • Konbuyu başlatan *MeleK*
  • Başlangıç tarihi
*MeleK*

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
Yönetici
ilacı asla susuz almayın!
Şurup bile içmiş olsanız mutlaka üzerine bir bardak su için. Çünkü alınan ilacın etkili olabilmesi için, mide veya bağırsakta çözünerek, kana karışması gerekir. Sizin ilaçla bereber içeceğiniz su, bu çözünmeyi kolaylaştırır, kana karışmayı hızlandırır.


Anadolu Sağlık Merkezi’nden Dahiliye Uzmanı Dr. Ali Kaya, ilaç kullanımında dikkat etmeniz gerekenler noktalar ile ilgili bilgi verdi.

Antibiyotik türü ilaçlar:
Bunlar genellikle aç veya tok karnına içilebilen ilaçlardır. Ancak bazı türlerinin aç karna alınması gerekir. Örneğin Makrolid grubu antibiyotikler. Bunların etken maddesinin sonu -misin ile biter; Azitromisin, Eritromisin, Klaritromisin gibi. Bu ilaçlar aç karnına alınmalıdır. Her ilaç günde kaç kez alınacaksa bu, eşit aralıklarla olmalıdır. İlaçların istenen etkiyi gösterebilmeleri için kanda belirli bir seviyede olmaları gerekir. Bu seviyeyi eşit tutabilmek ancak ilacı eşit aralıklarla almakla mümkündür. Eğer günde 3 kez alacaksanız 8 saat ara ile, 4 kez alacaksanız 6 saat ara ile, 2 kez alacaksanız 12 saat ile, 1 kez alacaksanız her gün aynı saatte içmeye özen göstermelisiniz. İlaç şifa kaynağıdır, ama şifa yeteneği sizin kullanımınızla doğrudan ilgilidir. Ülkemizde antibiyotikler doktor kontrolü olmadan adeta soğuk algınlığı ve grip ilacı gibi kullanılmaktadır. Bu son derece yanlış bir yaklaşımdır, dikkat edilmesinde fayda vardır.

Ağrı kesici - Ateş düşürücü ilaçlar (analjezik antipiretik):
Bunlar genellikle tok karnına alınmalıdır. Zira bir çoğu mide iç zarı üzerine tahriş edici etkiye sahiptir. Dolu mide ile alındıklarında bu yan etkileri en aza iner. En azından dolu bir bardak su ile alınmalıdırlar.

İlaçları asla susuz içmeyin
Şurup bile içmiş olsanız mutlaka üzerine dolu bir bardak su için. Çünkü alınan ilacın etkili olabilmesi için, mide veya bağırsakta çözünerek, kana karışması gerekir. Sizin ilaçla bereber içeceğiniz bir bardak su, bu çözünmeyi kolaylaştırır, kana karışmayı hızlandırır ve etkinin çabuk başlamasını sağlar.

İlaçları -size özel olarak önerilmemişse- asla bölmeyin ve çiğnemeden yutun
Birçok ilaç tablet şeklinde olup üzerleri şeker (örneğin drajeler) veya film (örneğin film tabletler) kaplanmıştır. O ilacın etken maddesi ya mide ortamında bozulup etkisini kaybetmektedir veya mide mukozasını (iç zarı) tahriş edici özelliktedir ya da mideden emilimi kötüdür. O nedenle üzeri kaplanarak midede dağılmadan doğruca barsağa aktarılması sağlanır. Siz eğer böyle bir ilacı böler veya çiğnerseniz etkisini yok etmiş olursunuz. Tableti elinize aldığınızda bakın; eğer üzerinde bölünebileceğini belirtir bir çentik yoksa asla bölmeyin ve çiğnemeyin. Çiğneme tabletleri (pastiller) bu grubun dışında tutulmaktadır. Onlar, çiğnenerek alınmalıdır.

Gebelik ve emzirme durumunu bildirin
Eğer ilacı kullanacak kişide gebelik ve emzirme gibi bir durum varsa mutlaka hekimi ve eczacıyı uyarın. Gebe ve emzirenlerin doktora veya eczacıya danışmadan en basit ağrı kesiciyi bile almaları, bebekleri için risk teşkil edebilir.

Yan etkilerini öğrenin
Çalışıyorsanız; kullanacağınız ilaçlar yaptığınız işi etkileyebilir. Birçok ilaç yan etki olarak sersemlik ve uyku hali (sedasyon) yapar. Dolayısıyla dikkat gerektiren bir makine kullanıyorsanız ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Trafik kazası, iş kazası gibi.

Buzdolabında saklayın
Evinizdeki bütün ilaçları buzdolabında saklamanız gerekmez. İlaçların kutuları üzerinde nasıl ve ne şartlarda saklanmaları gerektiği yazılıdır. Oda sıcaklığı diyorsa evinizde direkt güneş ışığı almayan, serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Buzdolabı diyorsa buzdolabının kapağında değil, orta raflarından birinde saklayabilirsiniz. Buzluk kısmına asla ilaç koymayın! İlaçları, ısı yayan cihazlardan uzak tutun. Bütün ilaçları kendi ambalajları içinde ve kapakları sıkıca kapatılmış olarak saklayın.

Toz halinde alıp sulandırarak kullandığınız şurupları hazırladıktan sonra buzdolabında saklayın. 10 gün içinde bitmezse kalan kısmını atın. Bu şurupları her kullanımdan önce iyice çalkalayın. Bu tip ilaçları hazırlarken mutlaka kaynatılıp soğutulmuş su kullanın. Şişeye su eklemeden önce şişeyi çalkalayarak tozların ayrışmasını sağlayın. Önce şişedeki işaretli yerin bir parmak alt seviyesine kadar su doldurun. İyice çalkalayıp 5-10 dakika bekleyin. Daha sonra işaretli yere kadar su doldurun. 5-10 dakika daha beklettikten sonra ilacı kullanabilirsiniz.

Trankilizan ve sedatif dediğimiz sakinleştirici, uyku verici ve yatıştırıcı ilaçlarla birlikte alkol almayın! Kural olarak, hangi ilacı kullanırsanız kullanın alkollü içkilerden uzak durun.

Önemli Uyarı: Doktora veya eczacıya danışmadan asla ilaç kullanmayın ve size önerilen şekillerin dışında ilaç içmeyin!

*Ağrı kesicilerin önemli bir bölümü mide ve bağırsaklar üzerinde ciddi yan etkilere sahiptir. Bu ilaçların rasgele ve mide koruyucu ilaçlar kullanılmadan alınması mide kanamasına yol açabilir ya da basit bir ağrı kesicinin rastgele kullanımı akut böbrek yetmezliğine kadar uzanan bir dolu istenmeyen ve bazen yaşamla bağdaşmayan bir sürece uzanabilir.

Emin olmadığınız ilacı kimseye tavsiye etmeyin ve herhangi bir arkadaşınızın önerdiği ilacı kullanmayın.
 
mislinay

mislinay

Yeni Üye
Üye
Cevap: ilacı asla susuz almayın!

ben önceden bilmiyordum çocuklara şurup verdikten sonre etkisi azalmasın diye su vermiyordum:D
ama daha sonra öğrendimki meğer tam tersini yapmak lazımmış:)
bilgiler için saol adminim emeğine sağlık
 
PaSikA

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Cevap: ilacı asla susuz almayın!

teşekkürler faydalı bilgiler için
 
@şK_MeLeĞ!.

@şK_MeLeĞ!.

Yeni Üye
Üye
Cevap: ilacı asla susuz almayın!

teşekkurler admınım walla bende suyla ilaç içildıgı zaman ilaç etkısı gostermez dıye bılıyodum...ama bundan sonra ılaçlara su almaya dıkkat edıcemmm..teşekkurler paylaşım için...
 
semazen

semazen

Yeni Üye
Üye
Cevap: ilacı asla susuz almayın!


ilk işim kızkardeşlerime bu yazıyı okutmak olacak onlarda çocuklara şurup verdikten sonra su vermeyenlerden güyaa etkisi azalmasın diye
paylaşım ve bilgilendirme için teşekkürler adminimm
 
*jellibon*

*jellibon*

Daimi Üye
Üye
Cevap: ilacı asla susuz almayın!

emeğinize sağlık bende hep su kullanırım birkez az su ile içtim o da geçmedi boğazımdan ve ords erimeye başladıkça acım arttı dolmuştaydım suda bulamadım ama 4 gün göğsümden geçmedi acısı su içerken bile yakıyodu.....
 

Benzer İçerikler

Üst