İleri Yaşta Hamile Kalan Anne Adaylarını Neler Bekliyor?

LaViNYaM

>>>ιкιz αηηєѕι<<<
Yönetici
İleri Yaşta Hamile Kalan Anne Adaylarını Neler Bekliyor?
İleri Yaşta Hamile Kalan Anne Adayları- Günümüz şartları gereği hem parasını kazanan hem kariyer yapan kadınların artması ile tabii hem evlilik yaşı doğal olarak anne olma yaşı da ileri yaşlara kaydı. Eskiden olduğu gibi yaşı geldi hemen evlensin diye bir anlayış kalmadı şimdilerde. Aslında bence kadın önce ayaklarının üzerinde durabilmeli ki bu devirde bu en gerekli şey çünkü artık kadının da çalışması gerekiyor yoksa geçim zor. Tabii bunları sağlayamayana kadar kadınlar evlenmiyor. Evlenme yaşı buna bağlı olarak ilerilere kayınca anne olma yaşı ileri kaydı. Yani düşünecek olursak bir genç kız lise bittiğinde kariyerinin daha çok başında yani üniversite oluyor önünde, bu zamanlarda 17-18 yaşlarında oluyor. Üniversitede de 4-5 yıl geçtiğini düşünürsek 21-22 oluyor yaş. Üniversite sonrası kariyer ve iş dünyasına atılan hanımlar uzun yıllar çalışarak ayakları üzerinde durmayı sağlamak için mücadele veriyor belki ailesine maddi açıdan yardımcı oluyor.

ileri yaşta hamilelik.jpg


Hal böyle olunca evlilik 30 lu yaşlara kalabiliyor. Evlendi anne oldu diyene kadar 30 u epey geçmiş olabiliyor. Tabii bu dediğim durum ilk konu bir de evli olup aslında çocuk yapan ileri yaşında da yine hamilelik yaşayan kadınlarda ikinci konu oluyor. Aslında her ne kadar da tıp ilerlemiş olsa ileri yaşta anneler artmış olsa da yine de bunun riskleri göz önünde bulundurmak gerekir. Özellikle 35 sonrası anne olacaklar hem biraz daha zor hamilelik geçiriyor hem de bebekte riskli faktörler gözlemlenebiliyor. İleri yaş anne adaylarında bebek tam anlamı ile gelişemeyebiliyor. Tabii şimdi diyeceksiniz belki de 40 yaşında anne olup çocuğu sağlıklı olan anneler var. Evet var bir istisna olabilir ama her hamilelik aynı sağlıklı geçecek diye bir durum söz konusu değil. İleri yaşta kadınlar hem kendilerini hem bebeklerini neden riske atsınlar ki. Ama tabii bunun örneklerini ünlü isimler arasında da görüyoruz. İyi mi örnek oluyorlar yoksa kötü mü taktiri size bırakıyorum.

Aslında çok risk faktörü var ama çoğu ünlü de daha ileri yaşta hamile kalmanın doğum yapmanın insana pozitif etki canlılık kattığını da söylemişler. Tabii şöyle bir durum da var. Çocuk sahibi olmak isteyip ileri yaşlara kadar hamile kalamayan kadınlar için ileri yaşlarda da olsa bu piyango onları vurduğunda dünyanın en mutlu insanı oluyorlar. Hatta anne olma özlemlerini giderebilecek bu mutluluğu iyi ki de denemişim diyen kadın çok fazla. İleri yaşlarda hamileliklerde bebek ölümleri, erken doğum, kromozom anomalileri, düşük kiloda bebek doğumları gibi durumlar gözlemlenebiliyor. Bu açıdan çoğunlukla sezaryen doğum görülse de sonucunda nadiren de olsa normal doğum yapan da çıkıyor.

ileri yas gebelik riski.jpg


Özellikle siz ileri yaşlarda hamile kalmayı düşünüyorsanız kadınlarda ileri yaşlarda artık yumurta rezervinde azalma oluyor ayrıca menopoza girme durumu söz konusu olabiliyor. Bunları göz önüne alınarak daha erken anne olmaya çalışılmalı. Yine araştırmalara göre 35 yaş sonrası down sendromlu bebek doğurma oranı artış göstermektedir. Tabii ki erken yaşta hamile olan kadınla ileri yaşta hamile kalan kadın bir olmaz. Erken yaşta hamile kalan anne adayı daha avantajlı daha kolay hamilelik geçirir risk faktörleri daha azdır. Sağlıklı bebek dünyaya getirme durumu daha fazladır. Eğer kazara da hamile kalan ileri yaşta anne adayı varsa mutlaka sık sık doktor kontrollerinden geçmeli. Özel bir beslenme programı, egzersiz sağlıklı yaşamı kendine kural edinmelidir. Yüksek tansiyon, diyabet, hamilelikte görülen çeşitli rahatsızlıkların olabileceği için dikkatli davranmaları gerekir.
 
Üst