gebe
 1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  21.220
  Beğenilen Mesajlar:
  599
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  İlginç 14 Şubat Adetleri

  Konu, 'Bunları Biliyor musunuz ?' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  14 şubat tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kutlanıyor...Tüm dünyada birbinden ilginç sevgililer günü adetleri varmış...Çoğu oldukça ilginç va çok hoş...
  [​IMG]

  Valentine, Valentinian, Valens ya da Valentius gibi değişik isimlerle anılan aziz, dünyanın dört bir yanında herkesin birbirine sevgi sözcükleri söylediği bu anlamlı güne ismini veren kişidir. İlk kutlamadan bu yana 2500 yıllık bir süre geçtiği dikkate alınırsa Sevgililer Günü’nün anlamı ve adetlerinde önemli değişiklikler olacağı muhakkaktır. Yaşanılan bölgenin ve içinde bulunulan toplumun adetlerine göre şekillenen Sevgililer Günü adetleri ve inanışları gün geçtikçe ilginç bir hal almaya devam etmektedir.

  Rivayete göre ilk Sevgililer Günü adeti, Aziz Valentine tarafından organize edilen çekiliş torbasına, kız ve erkek isimleri yazılıp atılmasıdır. Torbadan çıkan isim ile bir yıl boyunca sevgili olunuyormuş.

  Daha modern bir inanışa göre de 14 Şubat günü radyo veya televizyonda bayanın duyduğu ilk erkek ismi; erkekler için de ilk bayan ismi hayatının aşkı olacakmış.

  Başka bir yöresel adet de, İngiltere kırsallarındaki bir bölgede el yapması “aşk kaşıkları“dır. Tahtadan yontulan ve üzerine desenler işlenen bu güzel hediye, her Sevgililer Günü‘nde yani her 14 Şubat’ta sevgiliye hediye edilirmiş. Herkes de birbirinden daha güzel aşk kaşıklarını yapmak için çabalarmış. Desen olarak kalp, anahtar ve kilit figürleri kullanılırmış. Bunun anlamı ise, “Sen kalbimin kilidini açtın” demekmiş.

  Sevgililer Günü’nde bir eldiven bulursanız, gerçek aşkınız şu andaki sevgiliniz değil anlamına gelmektedir.
  Bazı ülkelerde genç bayanlar sevgili adaylarından 14 Şubat hediyesi olarak birer giyecek alır. Eğer kız bu kıyafeti giyerse anlamı, evlenme teklifini kabul etmiş olmasıymış.

  Bazı ülkelerdeki inanışa göre, Sevgililer Günü’nde bir kadın gökyüzünde bir ardıç kuşunun uçtuğunu görürse denizciyle evlenirmiş. Serçe görürse fakir bir adamla evlenir, ama çok mutlu olurmuş. Eğer saka kuşu görürse bir milyonerle evlenir, güvercin görenin ise huzur dolu bir yuvası olurmuş.

  Başka bir inanışa göre; evlenmeyi düşünebileceğiniz 5-6 kişinin adını aklınızdan geçirin ve elinize bir elma alın. Elmanın sapını çevirmeye başlayın ve bu sırada isimleri tekrarlayın. Elmanın sapı koptuğunda hangi isim aklınızdan geçmekteyse onunla evlenirsiniz.

  İtalya’da Sevgililer Günü’nü kutlamak ve Katolik azizlerini anmak için büyük ziyafetler verilmektedir. Kadınlar daha gün doğmadan kalkıyor ve pencereden bakmaya başlıyor. Çünkü dışarıdan geçen ilk erkeğin hayatlarının erkeği olacağına ve 1 yıl içinde evleneceklerine inanmaktadırlar.

  Bunlar ve benzeri ilginç adetler, 14 Şubat Sevgililer Günü’nü renklendirdiği gibi bu günün anlamını da bir nebze ortaya koymaktadır. Günümüzde “Anneler Günü”, “Babalar Günü” gibi yaygın olarak kutlanan Sevgililer Günü için özellikle hediyelik sektöründe büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Sevgililer Günü nedeniyle özel hediyeler hazırlanırken, bunların çoğunluğunu kalp biçimli hediyeler oluşturuyor.


   
İlginç 14 Şubat Adetleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. 14 Şubat mesajları

  14 Şubat mesajları

  14 şubat esprileri komik 14 şubat mesajları En güzel 14 şubat sevgililer günü mesajlarını arıyorsanız işte aşağıdaki mesajlar ve güzel sözler tam size göre :tik: Sen güneşin doğduğu, karanlığın bittiği yerdesin sen hep kalbimde yatan tek sevgilimsin. Sevgililer günün kutlu olsun! Eğer gökyüzü bir parça kağıt, deniz bir şişe mürekkep olsaydı yine de sana olan duygularımı yazmaya yetmezdi....
 2. 14 şubat tarihçesi

  14 şubat tarihçesi

  14 Şubat, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (St.Valentine's Day) olarak bilinir. Romantik aşk ile bağlantısı Orta Çağ'ın sonlarına doğru, o zamanki akımlardan kaynaklı oluşmuş ve zamanla dinsel özelliğini yitirmiştir. 1969...
 3. 14 şubat sevgini haykır

  14 şubat sevgini haykır

  Melekler 14 Şubat Sevgililer Günü yaklaşıyor belki sizde eşinize, nişanlınıza veya sevgilinize olan aşkınızı burda haykırmak istersiniz... 14 Şubat sevgililer günü size ne ifade ediyor şiir, mesaj ve güzel sözlerinizi bekliyoruz kızlar :tik:
 4. 14 Şubatta Ne Alınır

  14 Şubatta Ne Alınır

  14 Şubatta Ne Alınır ? Arkadaşalr ben düşündüm düşündüm bulamadım sizce 14 Şubatta Ne Alınır ?
 5. 14 şubat

  14 şubat

  Sevgililer günü hatırlanmayacak olan kaç melek var?

Sayfayı Paylaş