İlginç Doğum Anıları

gulden81

Yeni Üye
Üye
İlginç Doğum Anıları
ilginç dogumlar doğum anıları ilginç doğumlar
"TEKRAR HAMİLE KALABİLİRİM !"

4.kez sezaryen olacağı için pekçok kişinin:" çok risklidir, üniversite hastanesine git !" demesine rağmen güvendiği bir doktorla hastanemizi tercih etmişti. Gerek çok sıkıntılı geçen hamileliği, gerekse anlatılan riskler ve kilosu (115 kg) sebebiyle çok heyecanlıydı ve bir daha hamile kalmamak için tüplerini bağlatmak istiyordu.Hastamıza spinal uyguladım. Ameliyat başladı. 4-5 dakika sona bebek çıktı. 10 dakika sonra bebeğini kucağına aldı. Herşey çok güzeldi, çok mutluydu veee "çok kolaymış tüplerimi bağlatmaktan vazgeçtim,tekrar doğurmak istiyorum !!" dedi. 5. sezaryenin risklerini anlatıp zor razı ettik.

İNANMIYORUM !!!

İkinci doğumunu bekleyen bir bacımıza epidural uygulamıştık. Annesi de yanında biraz endişe, biraz korku ile bekliyordu.Kadın doğumcu arkadaş; doğum kanalı açıklığını ölçmek için zaman zaman hastayı doğumhaneye alıp bakıyor sonra odasına gönderiyordu. Yine bir doğumhaneye alışta kanal açıklığı yeterli olmuş ki doğum gerçekleşti. Tekerlekli sandalye ile odasına gönderdiler. Annesi de doğumhanenin kapısında sabırsızlıkla beklerken kızının gülerek geldiğini görünce (Üstü örtülü olduğundan) "daha doğmadı mı? Ne zaman doğacak bu ?" diye sızlandı. Doğurdu dedik, inanamadı "Benimle dalga mi geçiyorsunuz ?!" dedi. Kızının üstündeki örtüyü alıp karnının ufaldığını gösterince gözlerine inanmadı. "Yahu bu kızda hiç doğum yapmış hali yok, gülüp duruyor, bir önceki doğumunda; doğum sonrası perişan haldeydi. Bitkinlikten parmağını oynatamıyordu. Bu ne biçim doğum böyle!!?"

BİR DAHA Mİ, ASLA !

İlk doğum: Anne adayı sancı çekiyor, açılma biraz uzamış, doğum gecikmiş, Genç annemiz bir taraftan sancı çekiyor bir taraftan söyleniyor: "nerden hamile kaldım, kalmaz olaydım, Ah Kaya, Ah ben sana bunun hesabını sormaz mıyım? Beni böyle hamile bıraktın ne sıkıntılar çekiyorum. Bir daha hamile kalmak mı asla, asla Allah göstermesin!.. "Derken nihayet doğum yolu açıklığı 4 cm oldu ve biz epiduralı yaptık. Sonra biraz bu yöntemin yardımı biraz da şansı yaver gitti, çabuk ilerledi ve kısa sürede doğum gerçekleşti. Bebeğini kucağına verince ilk söylediği "Kolaymış yaa, ben bir daha doğururum."Not: Bir Çin Atasözü der ki: "Unutmak olmasaydı; ne denizciler bir daha sefere çıkar, ne de anneler bir daha doğururdu !!"

"YA SİZ NE KULLANIYORSUNUZ ?!!"

2000 yılı nisan ayında Antalya'da Yale Üniversitesinin İstanbul üniversite ile birlikte Antalya düzenledikleri; Mezuniyet Sonrası Eğitim Kongresi'ne katıldık. Kongre sonrası Yale'den gelen misafir hocaları İstanbul'a Hastanemize davet ettik. Yemek esnasında beraber oturduğumuz Yale Universitesi Kadın Doğum Anestezisi direktörü Ferne Sevarino ve Akut Ağrı seksiyonu direktörü Raymond Sinatra'ya; normal doğumlardaki epidural oranlarını sordum. "Kontraendike olmayan bütün hastalara uyguluyoruz" dediler. Sonra bize sordu. "Siz de ?. "Biz de çok nadir uygulanıyor !dedim. "Peki siz ne yapıyorsunuz, doğum sancısı için ?" diye sordu . "Bazen kalçadan 50 mg Dolantin" dedim. "Başka?" dedi. "Başka yok !" dedim. Adam önce inanmadı. Yani doğum ağrısını çekiyorlar öyle mi? Dedi. "Evet" dedim. Adam biraz şaşkın, daha çok da acıyarak baktı yüzüme ! O yüz ifadesini hiç unutamıyorum.

Hamile Store Blog || İlginç Doğum Anıları

Geri