İlgİnÇ YaŞanmiŞ Olaylar

*MeleK*

♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥
İlgİnÇ YaŞanmiŞ Olaylar
ilginç yaşanmış olaylar ilginç olaylar oku yaşanmış
1964'de Pepsi'nin reklam ajansinin "Canlanin, siz Pepsi kusagindansiniz" slogani, tercümanlarin beceriksizligi yüzünden Almanca'ya, "Mezarinizdan diri olarak çikin"a, Çince'ye ise "Pepsi atalarinizi mezarlarindan çikarir" olarak çevrilmisti.

-Bir insaat isçisi Arkansas'taki bir marketi soyduktan kisa süre sonra yakalandi. Çünkü adam soygun sirasinda önünde ismi yazan bir sapka takmisti.

-Arizonali bir adam kelepçelerle oynarken kendini kelepçeledi ve anahtari bulamadi. Kendisini kurtarmak için çilingir çagirmak yerine polisi arayinca basi belaya girdi. Onu kelepçeden kurtaran polisler, ödenmemis bir kefalet borcu bulundugunu belirleyince onu yeniden kelepçelediler.

-Bir banka soyguncusu Florida'da bir veznedara sartli tahliye kartinin arkasina yazdigi soygun notunu verince yakalandi.

- Florida'da bir baska soyguncu ise parmak izlerinden yakalaninca sasirdi. Çünkü her soygunda eldiven giymeye özen göstermisti, fakat yarim parmakli golf eldiveni kullaniyordu.

-Ünlü Ingiliz avukat F.E. Smith, bir otobüs kazasinda kolu yaralandigi için dava açan ve kolunu sadece omuz mesafesine kadar kaldirabildigini belirten bir dolandiriciya, "Kazadan önce kolunu ne kadar yüksege kaldirabildigini" sordu. Adam kolunu basinin üzerine dogru kaldirarak gösterince, davayi Smith kazandi.

-Gillette sirketi 1902 yilinda güvenli jilet satmaya basladiginda yüzlerce erkek onlardan aldi. Sonra da bu jiletlerin sakallarini kesmedigini söyleyerek onlari çöpe attilar. Gillette yetkilileri, mutsuz müsterilerin tiras olmadan önce jiletin sarildigi kagidi çikarmadiklarini fark ettiler.

- Chevrolet, yeni model arabasi için "Nova" ismini buldu ama sonra arabayi Latin Amerika'da satamayacaklari anlasildi. Çünkü "Nova", Ispanyolca'da "gitmez" anlamina geliyordu.

-1897'de bir matador, bogayla bir bisiklete binerek güresmek istedi. Bundan hiç etkilenmeyen boga, adami bisikletiyle birlikte duvara firlatti.

-1932 yilinda Los Angeles olimpiyatlarinda Fransiz atlet Jules Noel'in disk atmada kirdigi olimpiyat rekoru sayilmadi. Çünkü atisi izlemesi gereken bütün hakemler, sirikla yüksek atlama yarismasini izlemek için arkalarini dönmüslerdi.

-1840'da ABD baskanligina seçilen William Henry Harrison, çok soguk bir günde Washington'da açik havada düzenlenen göreve baslama töreninde sapka ve palto giymeyi reddederek yaptigi uzun konusma sonucu zatürre oldu. Yeni baskan sadece bir ay görev yaptiktan sonra öldü.

-Meksika'daki bir saglikli yasam merkezinin sahibi, vasiyetine mezarligin sigara içilmeyen bölümünde gömülmek istedigini israrla ekletmeye çalisti.

-Sinema yildizi Brooke Shields, sigara hakkinda görüslerini açiklarken, ''Sigara içmek öldürür. Öldügünüzde hayatinizin önemli bir bölümünü kaybedersiniz'' dedi.

-George Orwell'in ünlü romani "Hayvan Çiftligi"ni geri çeviren kitap editörü, "Amerika'da hayvan hikayeleri satmak imkansizdir" dedi.

-Ünlü kemanci Zubin Mehta, "Bence bir orkestrada kadinlar olmamali. Erkeklesiyorlar. Erkekler onlara esit davraniyor. Bence bu çok korkunç bir sey" dedi.

-Washington D.C. Valisi Marion Barry sehri ile övünürken, "Cinayetler disinda en düsük suç oranina sahibiz" demisti.

-1962'de Marine 1 adli füze, rotayi belirleyen bilgisayar programinda bir - isaretinin yanlis yere konulmasi yüzünden rotasindan çikinca dünyaya çarpmamasi için havaya uçuruldu. Bu operasyon 18,5 milyon dolara mal oldu.

-1971'de toprak kaymalarini incelemek isteyen Japon bilim adamlari, büyük bir yagmur firtinasi efekti yaratmak için bir tepeyi yangin hortumlariyla adam akilli suladilar. Bu yüzden tepenin çökmesi sonucu meydana gelen heyelanda, dört bilim adamiyla 11 izleyici hayatini kaybetti.

-Fransiz ordusu, askerlerin mayin tarlalarinda yürüyebilmelerini saglayan patlamaya dayanikli botlar icat etti. Fakat botlar o kadar agir ve içinde yürünmesi o kadar zordu ki, askerler mayinlarla havaya uçmadan önce pusuya yatan düsman askerleri tarafindan vuruluyorlardi.

-16. yüzyilda bir müzisyen kedi orgunu icat etti. Kediler rezonansli bir kutuya konuyor, kuyruklari ise kutunun altindaki deliklerden disariya çikariliyordu. Sonra müzisyen kuyruklari çekerek orgu çaliyordu.

-Alman besteci Richard Wagner ne zaman Felix Mendelssohn'un bir eserini yönetse eldiven giyerdi. Müzik bittiginde de eldivenleri atardi. Çünkü Mendelssohn yahudiydi.

-Clinton-Levinsky skandalindan sonra Avustralya'nin Sidney kentindeki Madam Tussaud balmumu müzesinin yetkilileri Clinton'un balmumu heykeli yüzünden zor anlar yasadilar. Ziyaretçiler saka olsun diye Clinton'un balmumu heykelinin pantolonunun fermuarini açip duruyorlardi. Müze yetkilileri sonunda fermuari mühürleyerek kapatmak zorunda kaldilar.

-1985'de New Orleansli cankurtaranlar o yil sehrin havuzlarinda kimsenin bogulmamasini kutlamak için bir parti verdiler. Partide konuklardan biri boguldu.

-1975'de Ingiliz bir çift televizyonda en sevdikleri programi izlerken erkek yarim saat süren bir gülme krizi sonucu kalp krizi geçirerek öldü. Esi, cenazeden sonra programin yapimcilarina bir mektup yazarak, kocasini hayatinin son dakikalarinda bu kadar mutlu ettikleri için tesekkür etti.

-Ünlü oyun yazari Tennessee Williams, 71 yasinda burun spreyi sikmak için basini arkaya yatirdiginda, agzina düsen sprey kapagi bogazina takilinca bogularak öldü.

-1983'de magazada hirsizlik yaparken yakalanan San Diegolu bir kadin polislere eger onu birakmazlarsa morarana kadar nefesini tutacagini söyledi. Polisler kadini birakmadilar, o da gerçekten ölünceye kadar nefesini tuttu.

-Viktorya Ingiltere'sinde, kütüphane kurallarina göre kadinlarla erkeklerin yazdigi kitaplar, kisiler evli olmadigi sürece ayni rafta yan yana bulunamazdi.

-12. yüzyilda Avrupalilar kuslari agaçlarin dogurduguna inaniyordu.
-Binlerce yil kuyruklu yildizlarin, insanlarin günahlarinin sikistirilmis hali olduguna inanildi.

-17.yüzyil Avrupasi'nda hapsirmak, iyi bir aileden gelmenin ve iyi yetistirilmis olmanin bir isareti olarak kabul edilirdi. Bu yüzden üst siniflar enfiye çekmeye basladi.

-1600'lerde Fransa'da idam edilen katillerin kalintilarinin sans getirdigine inanilirdi. Yanan veya kafasi kesilen insanlardan kalanlari didiklemek için kalabaliklar toplanirdi.

-16. yüzyil Paris'inde popüler aktivitelerden biri, yazin ortasina denk gelen günde torbalar dolusuyakmakti.

-Bazi Afrika kabilelerinde öpüsmek insan yeme tehdidi olarak algilanirdi. Çünkü öpüsme eylemi insanlara, yilanlarin kurbanlarini yemeden önce yalamalarini hatirlatirdi.
 
Bir çok ilginç bilgi var en ilgincide bu geldi : 2. yüzyilda Avrupalilar kuslari agaçlarin dogurduguna inaniyordu. Hay Allah acayip güldüm :))))
 
Geri
Üst