1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  İlişki sırasında vajinada derin ağrı nedenleri

  Konu, 'Herşeyin başı sağlık !' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Cinsel ilişkideki ağrı nedenlerini anlamak için kadın vücudu hakkında bilgi sahibi olmak yararlı olur. Vajina, rahmi vücudun dışına bağlayan bir yoldur. Rahim ağzı rahmin alttaki dar ucudur. Vajinaya yukarıdan çıkıntı yapar. Kadın genital bölgesinin dış kısmına vulva denir. Vajinanın girişinde küçük ve büyük dudaklar vardır. Klitoris küçük dudakların tepesindedir. Çoğu kadın için klitoris cinsel haz merkezidir. Perine, anüs ve vajina arasındaki alandır.

  Cinsel ilişkide ağrı sebepleri hem bedensel hem de duygusal olabilir. Ağrının neden oluştuğunu anlamak için cinsel ilişki sırasında vücudunuza ne olduğunu bilmelisiniz.
  Kadın vücudu cinsel ilişki sırasında düzenli bir sıra takip eder. Dört evre vardır:


  İstek – Cinsel İlişkide bulunma isteği
  Uyarılma – Bedensel değişiklikler oluşur. Vajina ve vulvanız ıslanır ve vajina girişindeki kaslar gevşer. Klitoris şişer ve büyür. Rahim yukarı kalkar ve vajina derinleşir ve genişler.
  Orgazm – Cinsel cevabın doruğu. Vajina ve rahim kasları kasılır ve güçlü bir zevk duygusu yaratırlar. Klitoris de orgazmı hissedebilir.

  < Konu Resmi..>  Çözülme – Vajina, klitoris ve rahim normal durumlarına geri döner.
  Uyarılma dönemi önemlidir çünkü eşinizin içinize girmesi için vajinanızın kendisini hazırladığı dönemdir. Eğer bu doğal düzenin herhangi bir kısmı oluşmazsa cinsel ilişki sırasında rahatsızlık veya ağrı hissedebilirsiniz.


  Kadınlarda, cinsel ilişkide ağrı vulvada, vajinanın girişinde ve içeride derinde hissedebilir. Vulva ağrısı vajinanın yüzeyinde (dışında) hissedilen ağrıdır. Vajina ağrısı vajinanın içinde hissedilir. Derin ağrı belde, alt karın bölgesinde, rahimde ve idrar torbasında oluşur.

  Farklı ağrı çeşitlerinin farklı nedenleri vardır. Sebebi bulmak önemlidir çünkü ilaç, ameliyat veya psikolojik danışma gerektiren problemleriniz olabilir.  İlişki sırasında vulva ağrısı, acısı
  Vulvanın bir kısmına dokunulduğunda ağrı oluşabilir. Sabun kullanımı, vajinal sprey veya duş kullanımına bağlı olarak vulva hassaslaşmış veya tahriş olmuş olabilir. Diğer nedenler yara izleri, kistler veya enfeksiyonlardır.

  İlişki sırasında vajinada acı
  Vajina kuruluğu
  Vajina içindeki acının en sık nedeni ıslaklık olmamasıdır. Bazı ilaçlar, bazı hastalıklar nedeniyle veya sadece uyarılmadığınız için acı oluşabilir. Hamilelik sırasında veya sonrasında, emzirirken veya menopoza yaklaşırken veya menopozdan sonraki dönem gibi yaşamınızın belirli zamanlarında vajina kuruluğu nedenli ilişkide acı oluşabilir.

  Menopoz civarında öströjen seviyeleri azalır. Sonuçta vajina dokusu incelip kuruyabilir. Bu, ilişki sırasında rahatsızlık nedeni olabilir. Menopozdaki bazı kadınlar kuruluğu gidermek için öströjen tedavisi alırlar. Vajinayı ıslatmaya yardımcı olması için suda eriyen kayganlaştırıcılardan da satın alabilirsiniz.

  Vajina kuruluğu ilişki sırasında yeterince uyarılmadığınız zaman da oluşabilir. Sizi neyin uyardığını eşinizle konuşmalısınız. İlişki için gereken kayganlığı sağlamak için çiftin krem, jel veya fitil kullanması sıklıkla yararlıdır. Bununla birlikte, kondomla birlikte asla hiçbir çeşit yağ (örneğin vazelin, bebek yağı veya mineral yağ) kullanmayın. Bu maddeler kondomu eritebilir ve yırtılmasına neden olabilir. Su bazlı krem veya jellerin kondomlarla birlikte kullanılması güvenlidir.

  Vajinit nedir
  İlişkide vajina ağrısının diğer bir nedeni vajinittir (vajina iltihabı). En sık görülen vajinit belirtileri akıntı, kaşıntı ve vajina ile vulvada yanma hissidir. Vajinitin mantar veya bakteri enfeksiyonu gibi muhtemel birçok nedeni vardır. Vajinit ağızdan alınan veya vajinaya yerleştirilen ilaçlarla tedavi edilebilir.

  Vajinismus nedir
  Vajinismus vajina girişindeki kasların spazmıdır. Eşiniz vajinaya girmeye çalıştığında acıya neden olur. Bazı vakalarda vajinismus bir kadın ilk kez ilişkide bulunduğunda (veya bulunmayı denediğinde) ortaya çıkar. Ağrı, pelvik muayene sırasında da oluşabilir. Vajinismusun birçok tıbbi nedeni olabilir. Bunlar:

  Vajinada yaralama, doğum veya ameliyata bağlı yara izleri
  Duş, sperm öldürücüler veya prezervatif lastiğine bağlı tahriş
  Vulva veya vajinanın enfeksiyonları
  Vajiniusmus “hamile kalmaktan korkmak” gibi bir çeşit korkuya yanıt da olabilir. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki bir acı veya travma nedeniyle olabilir. Çoğu vakada bu durum başarıyla tedavi edilebilir.

  Doktorunuz sizi muayene edip bazı testler isteyebilir. Muayene sırasında odada bir arkadaş veya akrabanızın yanınızda olmasını isteyebilirsiniz. Bu kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir. Muayene konusunda herhangi bir soru veya endişeniz varsa doktorunuzla konuşun.

  Eğer belirtileriniz enfeksiyon nedeniyle ise tedavi etmek için size ilaç verilecektir. Diğer sebepleri tedavi etmek için ameliyat gerekli olabilir.

  Cinsel ilişkide derin ağrı
  Cinsel ilişkide içeride derinde oluşan ağrı içerideki bir problemin uyarı işareti olabilir. Penis rahim ağzına dokunduğunda oluşan ağrının birçok sebebi olabilir:

  Rahim-yumurtalık enfeksiyonu
  Rahim problemleri
  Endometriozis
  Alt karın bölgesinde kitle
  Bağırsak veya idrar torbası hastalığı
  Yapışıklıklar
  Yumurtalık kistleri
  Pelvik (alttan) muayene sıklıkla derin ağrının sebepleri konusunda ipuçları verir. Doktorunuz karnınıza ve üreme organlarınıza bakmak için laparoskopi önerebilir. Laparoskopi bu problemlerin bazılarını tedavi etmek için de kullanılabilir.

  Cinsel ilişkide ağrı psikolojik mi?
  Cinsel ilişkide ağrı bazen ruh durumu ile bağlantılıdır. Geçmişteki anılar veya korkular gibi duygusal faktörler gevşemenizi engelleyebilir. Bazı kadınlar cinsel ilişkiden suçluluk duyabilirler. Veya bazı kadınlar hamile kalmaktan veya cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanmaktan korkabilirler. Bazen tecavüz veya cinsel suiistimal gibi geçmişteki kötü bir cinsel deneyim sebep olabilir. Tüm bu faktörler ilişki sırasında gevşemenizi zorlaştırabilirler. Bu, uyarılmayı ve ıslanmayı engeller.

  Bazı kadınlar, eğer eşleriyle problemleri varsa cinsel ilişkide ağrı yaşayabilirler. Endişelerinizi eşiniz ve doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir. Doktorunuz problemlerinizle baş edebilmeniz için bir psikologa başvurmanızı önerebilir.

  Sonuç Olarak…
  Cinsel ilişkide ağrı duymanız vücudunuzdaki bir sorunun göstergesi olabilir. Nedenin bulunup mümkün olduğunca erken tedavi edilebilmesi için doktorunuzla ağrı konusunda konuşun. Uygun tedavi cinsel yaşamınızdan keyif almanıza yardımcı olabilir.
   
İlişki sırasında vajinada derin ağrı nedenleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. kürtaj sırasında ağrı duyulurmu?

  kürtaj sırasında ağrı duyulurmu?

  13 haftalık gebeyim ve bugün doktor kontrolüm var bebeğim alınacak.Acaba kürtaj sırasında acı duyarmıyım?Çok korkuyorum..
 2. İlişki Sırasında Kayganlaştırıcı Kullanmak

  İlişki Sırasında Kayganlaştırıcı Kullanmak

  birliktelik esnasında jel kullanmak zararlımıdır,kayganlaştırıcı düşüğe neden olurmu,ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcılar gebeliği önlermi,kayganlaştırıcılar hamile kalmayı engellermi,kayganlaştırıcılar hakkında bilgiler İlişki sırasında kayganlaştırıcı olarak tükürük veya diğer krem vs. gibi maddelerin kullanılması spermleri öldürerek hamileliği önleyebilir. Ayrıca yer çekiminin...
 3. İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI OLMASI (DİSPARONİ)

  İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI OLMASI (DİSPARONİ)

  birliktelik sırasında ağrı hissetme,birlikte olurken neden ağrı olur,ilişkide neden ağrı olur,disparoni nedir,disparoninin tedavisi varmı,disparoni hakkında bilgiler Cinsel ilişki sırasında ağrı duyulması disparoni olarak adlandırılır. Sebepleri: - Lubrikantların yokluğuna bağlı olarak gelişen vajinal kuruluk - Atrofik vajinit (sıklıkla menopoz sonrası kadınlarda görülen vajinal mukozanın...
 4. İlişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önlermi?

  İlişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önlermi?

  vajinal duş nedir,vajinal duş nasıl yapılır,vajinal duşun zararları,vajinal duşla gebeliği önleme hakkında bilgiler Evli olmayan yada evli olan çiftler tarafından sayfamıza sık yöneltilen sorulardan biride ilişki sonrası vajinal duşun gebeliği önleyip önlemediği.Öncelikle belirtelimki bu tür yöntemler gebeliği %100 engelleyen doğum kontrol yöntemleri değildir.Ayrıca vajinal duş yaparak...
 5. Hamileyim vajinal ağrım var normalmi?

  Hamileyim vajinal ağrım var normalmi?

  Gebeliğin ilk aylarında kadın bunu ancak mide bulantısı ve kusma ile anlayacaktır. Daha sonra regl olamama ya da regl öncesi kahverengi lekelenme ile gebeliğin farkına varacaktır. Yani gebeliğin ilk zamanlarında bunlar ancak hissedilir. Ne yoğun bir Gebelikte Vajinal Ağrı ne de devamlı hareket halinde bir karın ağrısı vardır. Bu ağrıların görülmeye başladığı süre bebeğin daha da büyüdüğü ve...

Sayfayı Paylaş