1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15.274
  Beğenilen Mesajlar:
  2.285
  Ödül Puanları:
  113

  İlişki sonrası vajinal akıntı normalmi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  ilişki sonrası vajinal akıntı olması normalmi,ilişki sonrası vajinal akıntı neden olur,birliktelik sonrası vajinal akıntı,vajinal akıntının sebepleri,vajinal akıntının tedavisi hakkında bilgiler < Konu Resmi..>  İlişki sonrası vajinal akıntı genellikle normal bir durumdur. Vajinal akıntıların bazı türleri cinsel yada genital herpes, vajinal enfeksiyonlar ya da tıbbi müdahale gerektirebilen vajina tahriş edici olumsuz tepkiler gibi cinsel olmayan nedenlerle tetiklenir.

  Vajina ilişkiden sonra boşalabilen çeşitli sıvı yada salgılar üretebilir. Çeşitli sıvılar cinsel organların normal olarak çalıştığını gösteren bir işarettir. Fakat bazıları cinsel yolla bulaşan hastalıkların yada diğer bozuklukların bir göstergesi olabilir. İlişki sonrasındaki akıntının rengi, kokusu ve yoğunluğu sizin durumunuzun hastalıkla mı ilişkili yoksa normal mi olduğunu belirlemek için kullanılabilir.
  İLİŞKİ SONRASI NORMAL AKINTI
  Normal ilişkiden sonra vajinadan boşalan sıvılar vardır. Bu sağlıklı fonksiyonun bir göstergesidir ve sizde telaşa neden olmamalıdır. Bu sıvıların görünümü hormon düzeyleriniz, yaşınız ve diğer faktörlere göre değişebilir. Bir histerektomi (rahimin çıkarılması operasyonu) geçirmiş olanlar da vajinal akıntının düzeyi veya görünüşünde bir değişiklik görülebilir.
  Cinsel uyarılma sıvısı – Cinsel uyarılma sıvısı vücudun uyarılmasından sonra ilişki esnasında harekete yardımcı olmak için üretilmektedir. Bu sıvı, her iki taraf için de ilişkinin daha rahat ve keyifli hale getirilmesine olanak tanır. Genellikle açık renkli, kaygan ve sulu bir yapıya sahiptir. İlişki bittikten sonra dahi bu sıvı üretilmeye devam edebilir.
  Servikal mukus – Adet döngüsü boyunca, serviks, yumurta ulaşmak için, üreme sisteminde spermin seyehatına yardımcı olmak amacı ile farklı mukuslar üretir. Bu mucus, adet döneminin sonunda vajinadan deşarj edilebilir. Çoğu durumda bu mucus, parmaklar arasında esneyebilen bulanık yapıya sahiptir. yumurtlama zamanı yaklaştıkça bu sıvının şeffaflığı ve gerilmesi artacaktır. Dönem sona erdikten sonra, mukus kalın bir yapıda olmaktadır.
  Kadının Boşalması – Vajinadaki küçük bir bez boşalma sıvısı üretir. Bazı durumlarda, cinsel olarak uyarıldığı zaman vücudunuz sizin hissedebileceğiniz ölçüde bu sıvı salgılar yada püskürtür. Kadın boşalma sıvısı idrara çok benzer ve çok suludur. Cinsel olarak tüm kadınlar uyarıldığında boşalmayabilir ve boşalmak için bir orgazm olması gerekli değildir.
  İLİŞKİ SONRASI ANORMAL AKINTILAR
  Sağlıklı akıntılar vücuttaki herhangi bir yan etki nedeni ile olmamaktadır. Eğer akıntınız size rahatsız hissettiriyor, alışılmadık sıklıkta meydana geliyorsa bunun sağlıksız ve normal olmadığını söyleyebiliriz.
  ANORMAL AKINTININ ORTAK BELİRTİLERİ
  Vajinal akıntıdaki herhangi bir ani değişiklik bir vajinal enfeksiyon ya da vajinaya zarar veren diğer konulara işaret ediyordur. Pelvik bölgede ıslaklık ve ağrı hissedebilirsiniz. Vajinadan gönderilen sıvının kıvamı yada yoğunluğu sizin dikkatinizi çekebilir. Bu durumlara daha önce mevcut olmayan ani bir koku ve vajinal kanama eşlik edebilir.
  Anormal Akıntının Ortak Nedenleri. Vajinadan anormal akıntı cinsel olmayan ve cinsel nedenler olmak üzere ikiye ayrılabilir. Yoğunluk, renk ve eşlik eden diğer belirtiler size rahatsızlığınızın altında yatan neden hakkında fikir sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.
  Cinsel Nedenler
  Korunmasız cinsel ilişki bakteri ve virüslerin her iki taraf arasında iletilebilmesini sağlamaktadır. Bu mikroorganizmalar vajinal akınıtının değişmesine ve rahatsızlığa neden olabilmektedir.
  Bakteriyel vajinozis – Bakteriyel vajinozis anormal vajinal akıntının en sık görülen nedenlerinden biridir. Bu akıntı, bir balık gibi koku ve genellikle gri renge sahiptir. Bakteriyel vajinozis cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir, ancak cinsel aktivite yapılması sık sık bakteriyel dengesizliklere yol açabilir.
  Trichomoniasis - Bu hastalık sarı veya yeşil köpüklü akıntıya neden olan yaygın bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Bu akıntı bir balık kokusunu andırmakta ve vajinal bölgede şişme veya kaşıntıya neden olmaktadır. Özellikle idrar yaparken vajinal bölgede ağrı fark edebilirsiniz.
  Chlamydia veya Gonore – Eğer idrar yaparken ya da ilişki sonrası ağrı deneyimi yaşıyorsanız klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapmış olabilirsiniz. **** yaptıktan sonra kanama ya da rahatsız edici bir vajinal akıntı ile karşılaşabilirsiniz. Bu da sık sık görünmesini yeşil bir akıntı neden olur.
  Genital Herpes – Genital Herpesin neden olduğu akıntı gerçekte genital bölge çevresinde görünen kabarcıklar ve yaraların oluşturduğu akıntılardır. Bu kabarcıklar vajina boyunca kırmızı şişlikler olarak başlar ve sonrasında ise patlayana kadar şişmeye devam edecek ve beyaz akıntı oluşturacaktır. Bu tür akıntılar genellikle yeşil bir akıntıya neden olur.
  Cinsel olmayan nedenler
  Vajina kendi kendini temizleme ve korunmasından sorumlu olan mükemmel bir organdır. Bu salgı ile vajinaya zarar verebilecek şeylerin atılma mekanizması olarak işler.
  Alerjik reaksiyonlar – İlaçlar, diyet ya da genel sağlığı olumsuz etkileyen bir madde vajinada bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu faktörler vajina ortamındaki iyi bakterileri öldürür ve onların salgılanmasına yol açar.
  Vajinanın PH değişimi – Eğer vajina pH’ sı değişirse bu size akıntı şeklinde yansıyabilir. Vajinaya sabun gibi maddelerin alınması, vajinal bölgede kullanılan kimyasallar, adet kanı, hormonal değişiklikler, cinsel aktivite ve vajinal duş vajinanın pH’ sını değiştirerek akıntıya neden olabilir.
  Mantar – Vajinal Mantar süzme peynire benzer, ya ince ve sulu ya da kalın ve beyaz bir akıntıya neden olur. Vajina yaralı olarak hissedilir ve ekmek ya da bira kokusuna benzer benzer bir koku olabilir. Yoğun bir kaşıntı sık sık bu duruma eşlik edecektir.
  Genç kızlar ve menopoz sonrası kadınlarda – Genç kızlarda nadir görülen bir vajinal akıntı ile karşılaşabilir. Yaşlı kadınlar, menopoz başlangıcında kendi vajinal akıntılarında ani bir değişiklik fark edebilirler. Bu akıntının kanserden kaynaklandığından emin olmak için doktor tarafından muayene edilmelidir.

   
İlişki sonrası vajinal akıntı normalmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Vajinal akıntı hamilelik belirtisimi?

  Vajinal akıntı hamilelik belirtisimi?

  vajinal akıntı gebelik belirtisimi,gebeliğin belirtisi vajinal akıntı,hamilelikte vajinal akıntı neden olur,vajinal akıntı hakkında bilgiler Kadınların önemli bir kısmında hiç bir hastalık söz konusu olmamasına karşın akıntı vardır. Fizyolojik akıntı olarak nitelendirilen bu akıntının en önemli özellikleri akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması,...
 2. Genç kızlarda vajinal akıntı normalmidir?

  Genç kızlarda vajinal akıntı normalmidir?

  genç kızlarda vajinal akıntının nedenleri,genç kızlarda vajinal akıntı neden olur,genç kızlarda vajinal akıntının tedavisi,genç kızlarda vajinal akıntı hastalık belirtisimi,genç kızlarda vajinal akıntı hakkında bilgiler Kadınların ergenlik döneminden itibaren tümünde meydana gelen vajinal akıntı, belirli durumlarda tehlikeli sonuçlar meydana getirebilmektedir. Kokusuz ve şeffaf olan...
 3. Sezeryan sonrası ağrı olması normalmi?

  Sezeryan sonrası ağrı olması normalmi?

  sezeryan sonrası ağrı,sezeryan sonrası ağrı olurmu,sezeryan sonrası ağrı neden olur,sezeryan ameliyatı ve iyleşme süresi hakkında bilgiler Sezaryen doğum sonrası ağrının başlıca nedeni her karın ameliyatında olduğı gibi cilt ve cit altındaki kas, fasya v.b dokuların kesilmesidir. Normal doğumdan sonra olduğu gibi sezaryenden sonra da rahim kanamayı durdurmak için kasılır, bu kasılma da...
 4. Sezeryan sonrası göbek sarkması normalmi?

  Sezeryan sonrası göbek sarkması normalmi?

  sezeryan sonrası göbek eritme,sezeryan sonrası göbek toparlama,sezeryan sonrası karın toparlama,sezeryan sonrası karın egzersizleri hakkında bilgiler Sezeryan ve normal doğum sonrası egzersiz ve spor sadece göbek eritme amaçlı değil her annenin sağlığını ve vücut formunu koruması için önerilir. Ancak hamilelerin en çok merak ettiği konu ve spor yapmak istemelerindeki en sık neden göbekte...
 5. Korumasız ilişki yaşadım Bu Hamilelik mi?

  Korumasız ilişki yaşadım Bu Hamilelik mi?

  Kizlar lutfen yardım..10gün önce adet oldum adetim bittikten 4 gün sonra ilişki yaşadım korunmasız ama boşalma olmadı.ilişkiden sonraki gün sarı yapışkan akıntım geldi.1 gün sonrada yumurtalıklarımda agri yasadim. İlişki sırasında kuruluk yaşıyorum..bir sonraki adetime 15gun var. Yumurtlama donemim de degil.hamile olabilirmiyim?

Sayfayı Paylaş