İlişkiden sonra gebelik 1 hafta sonra belli olurmu?

Uzman SühaN

Administrator
İlişkiden sonra gebelik 1 hafta sonra belli olurmu?
gebe,gebelik,gebelik testi,ilişkiden sonra gebelik testi, sonuçları,hamile,hamilelik,

Sitemize en çok yöneltilen sorulardan biride 1 hafta önce ilişkiye girdim midem bulanıyor başım dönüyor halsizim hamile miyim? Öncelikle belirtelim; Hamilelik belirtileri hamileliğin 4 -5 ci haftasından itibaren başlar . Sağlıklı bir bayanda ovülasyon dönemi hamile kalmaya en uygun dönemdir, Ama düzensiz ovülasyonla adetten bir veya bir kaç gün önceside hamile kalmak mümkündür . Bunun nedeni spermin rahimde 5 gün yaşayabilmesidir. Yani her kadın ayda bir kez ve belli günlerde hamile kalabilir. Bir aylık adet döngüsünün süresi 21-35 gün arasında değişir. Yumurtlama günü beklenen adet tarihinden genellikle 14 gün önce gerçekleşir. Aslında bir aylık adet periyodunda hamile kalabileceğiniz zaman 4 gün kadar kısa bir zaman dilimidir. Düzenli bir şekilde adet görülüyorsa ve beklenen tarih geçtiği halde adet görülmediyse hamile kalınmış olunabilir. Düzenli olarak adet oluyorsanız ve yaşadığınız ilişkiden sonra adetiniz gecikmişse hamile kalmış olabilirsiniz. Hamile olup olmadığınızı anlamanın en garanti yollarından birisi Kan ( hcg) tahlilidir. ilişkiden yaklaşık 3-5 gün sonra gebe olup olmadığınız anlaşılmaz. En garanti yol beklenen adetten en az 3 günlük gecikmenin olmasıdır. Eğer 3 günlük bir gecikme söz konusuysa hcg testi yaparak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. İdrar testleri hatalı sonuç verebildiğinden kesinle hcg testini yapmanızı öneriyoruz.


g.jpgUygun zaman

Gebelik isteyen çiftler için cevaplandırılması gereken ilk soru en uygun zamanın ne olduğudur. Düzenli adet gören kadınlarda yumurtlama genelde adet döngüsünün 14. gününe denk gelir (adet kanamasının başladığı günden itibaren 14. gün). Ancak yumurtlama tarihinde sapmalar olabileceği ve sperm ile yumurta hücresinin kadın vücudu içinde yaşama potansiyeli göz önüne alındığında 9 ile 15. günler arasıdır.

Her an hamile kalınamaz. Ergenlik döneminden menopoz sonuna kadar kadının rahminde her ay bir yumurta (dişi üreme hücresi) olgunlaşarak döllenmeye hazır hale gelir. Yani her kadın ayda bir kez ve belli günlerde hamile kalabilir. Bir aylık adet döngüsünün süresi 21-35 gün arasında değişir. Bu aranın kaç gün sürdüğü önemli değildir. Yumurtlama günü beklenen adet tarihinden genellikle 14 gün önce gerçekleşir. Bu günlerde yumurtalıkların birinden olgunlaşmış bir yumurta dışarı atılır ve tüplere geçer. Olgun yumurta burada 24-48 saat kadar canlı kalabilir. Bu nedenle kadın, yumurtlamadan yaklaşık 2 gün önce ve 2 gün sonra, toplam en fazla 4 gün içinde hamile kalabilir.

Bu arada cinsel birleşme olmuşsa hazneye dökülen spermler (erkek üreme hücresi) rahimde ilerleyerek tüplere ulaşır ve orada bulunan yumurtayı döller. Döllenme olmazsa olgun yumurta adet kanaması ile hazneden atılır. Kadın yumurtası ile erkek üreme hücresi olan sperm birleştiğinde bebeğin ilk hücresi ortaya çıkar ve bebeğin cinsiyeti belirlenir. Cinsiyeti belirleyen erkek üreme hücresidir ve kadının çocuğun cinsiyetini belirlemede hiçbir etkisi yoktur.
Döllenmiş yumurta tüpler tarafından yaklaşık 3-4 gün içinde rahim boşluğuna taşınır. Kendisi için hazırlanmış olan rahmin iç tabakasına 2-3 gün içinde gömülür. Artık gebelik oluşmuştur. Gömülme süreci genellikle rahmin üst bölümlerinde olur. Bu bölge anne karnında gelişmekte olan bebeğin (fetüs) büyümesi ve gelişmesi için en uygun ortamdır. Yaklaşık iki hafta sonra plasenta (eş) gelişmeye başlar. Plasentanın hamilelikte yaşamsal bir görevi vardır.

Ne Zaman Hamile Kalınır?


Çiftler genelde hamile kalmamak için büyük çaba sarf ederler ve çeşitli yöntemlere başvururlar. Ancak bir bebek sahibi olmaya karar verdikleri an şaşırtıcı gerçekle karşılaşırlar. Bu şudur; aslında bir aylık adet periyodunda hamile kalabileceğiniz zaman 4 gün kadar kısa bir zaman dilimidir. Bu kısa zaman dilimi döllenmeye hazır olgun bir yumurtanın yumurtalığınızdan atılarak tüplerden rahme geçişine kadar olan zaman dilimini kapsar. Eğer bu 4günlük kısa dönemde yumurta döllenmezse adet kanamanız başlar.


Hamileliğin Anlaşılması

Düzenli bir şekilde adet görülüyorsa ve beklenen tarih geçtiği halde adet görülmediyse hamile kalınmış olunabilir. Bunun cevabını kesin olarak öğrenebilmek için bir doktora gidilebilir. Ayrıca Ana-Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerine gidilerek de gebelik testi yaptırılabilir. Bunun yanı sıra eczanelerde satılan ve sonuçları son derece güvenli olan testler evde kişi tarafından kolaylıkla uygulanabilir.
 
Üst