İlişkiden sonra spermin vajinadan geri akması kısırlık nedenimidir ?

Uzman SühaN

Administrator
İlişkiden sonra spermin vajinadan geri akması kısırlık nedenimidir ?
Bir çok çift, düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edemediğinde cinsi münasebetten sonra vajinadan sızan spermin gebe kalmaya engel olup olmadığı konusunda sitemize sayısız soru yönlendirmiştir. Daha önce bu konu ile ilgili makale hazırlasakta bunun yetersiz olduğu kanısına vararak , geniş içerikli bir makale yazma gereği duyduk. İlişkiden hemen sonra vajinadan sperm akması gebe kalmayı engellermi,ilişkiden sonra spermin geri akması hamile kalmayı zorlaştırırmı, ilişkiden sonra spermin dışarı çıkması kısırlık nedenimidir , ilişkiden sonra sperm neden dışarı akar ? Bu soruların yanıtlarını detaylı olarak makalemizin devamında bulabilir, sorularınızı bu başlık altından yönlendirebilirsiniz.


spermlerin vajinadan geri gelmesi.jpg


Vajinadan sperm sızıntısı cinsi münasebet sonrası normaldir, ejakülatın yeterli olduğu anlamına gelir. Boşalma olduktan sonra, sperm hemen fallop tüplerinde fertilizasyon için rahim ağzına ve rahim içine doğru hareket etmeye başlar. Sperm, vajinadaki ejakülasyondan birkaç dakika sonra tüplere girer. Ejakülat vajinanın içinde olduğunda, vajinal sekresyonlar spermin çoğunu yok etmeye başlar. Serviks ve rahim içine hareket ettikleri zaman, vajinal asidik salgılardan korunurlar. Bazı kadınlar, cinsel ilişkiden hemen sonra bir miktar akıntı olduğunu fark ederler ve bunun infertilite nedeni olduğunu düşünürler. Vajinadan çıkan sıvı, orgazmdan sonra sadece ejakülatın bir kısmıdır. Ejakülatın % 5 inden azı aslında spermdir % 95'inden fazlası diğer sıvılardan oluşur. Ejakülatın vajinadan sızması, gebe kalmanızı önlemek için çok olası değildir. Aslında, spermin cinsel ilişkiden sonra sızması normaldir.SORU :


3 yıldır evliyim ama hala bir çocuğumuz olmadı. Her ikimiz de her şey normal. Ovulasyon oluyor , adetlerimde düzenli. Cinsel ilişkiden sonra, kocam penisini geri çektiği an, tüm spermlerin vajinadan dışarı çıktığını gözlemledim . Semenin birkaç dakika içinde kalmasına yardımcı olan yastık kullanmayı denedik. Fakat 10 dakika sonra meni vajinadan dışarı çıkıyor. Bu kısırlığın sebebi olabilir mi? Bu normal mi? Çözüm nedir? Kayganlaştırıcılar hamile kalmayı engellermi ?Cevap :

Bu normal. Cinsel ilişkiden sonra spermin çoğu vajinadan dışarı akar. Bu doğurganlığı etkilemez. Semenin cinsel ilişkiden sonra vajinadan dışarı akması beklenir. Semen milyonlarca sperm içerir. Çok az miktarda spermin rahime girmesi gerekir ve yalnızca tek bir sperm gebe kalmak için yeterlidir. Yapay kayganlaştırıcıların hiç biri sperm dostu değildir. Hepsi spermleri yakalar, doğal hareketlerini kısıtlar ve doğurganlığı etkiler.

Vajinadan sızan ejakülat normaldir. Çok fazla spermin cinsel ilişkiden sonra dışarı sızdığını görseniz bile, binlerce spermin vajinanın arkasında kaldığını ve bazılarının serviks ve hatta yumurtaların olduğu fallop tüplerinden geçtiğini unutmayın. İlişkiden sonra 10-15 dakika kadar yatakta kalabilirsiniz. Gebe kalmaya çalışan çiftler için ideal olduğu söylenen pozisyonları da deneyebilirsiniz.
Soru : Hamile kalmak için yumurtlama gününü nasıl belirleyebilirim ?Döngününüzü kontrol edin.Adet döngüsünüzün günlerini saymak, en verimli olduğunuz günleri belirlemek adına yardımcı olacaktır, ancak sadece döngünüz düzenli ise. Düzenli, 28 günlük bir döngünüz varsa, yumurtlama son döneminizin başlamasından yaklaşık 14 gün sonra başlamalıdır. Hastalık, stres ve egzersiz gibi faktörler yumurtlamanın zamanlamasını etkileyebileceğinden, bu kadından kadına değişebilir. Ayrıca, daha uzun bir döngünüz varsa, biraz daha matematik yapmanız gerekir. Ancak, gün saymak yararlı bir tahmin aracı olmasına rağmen, bu yöntemin kesin bir bilim olmadığını ve özellikle düzensiz döngüleri olan kadınlar için yanlış olabileceğini unutmayın.


Bu durumda mukusunuzu yani akıntınızı inceleyin. Yumurtlama döneminde vajinal akıntınızda artış olacaktır ve çiğ yumurta akına benzeyen bir mukus gözlemleyeceksiniz. Gebe kalmaya alverişli pozisyonları deneyin. Bu yöntemle ilgili bilimsel bir kanıt olmasa da, bazı uzmanlar, misyoner pozisyonun spermin servikse daha yakın olmasına yardımcı olabileceğini ileri sürmektedir. Bununla birlikte, cinsel pozisyondan bağımsız olarak, servikal mukusun spermi yumurtaya doğru taşımak için yeterli olması gerekir . Daha detaylı bilgi için aşağıda yer alan linki ziyaret edin..


Yumurtladığımı nasıl anlarım ? Yumurtlama belirtileri nelerdir ?Kilom hamile kalmamı etkiler mi?Kilonuz sadece ne kadar hızlı hamile kaldığınızda rol oynayamaz, çünkü ovulasyon sıklığını etkileyebilir, hamilelik sırasında sağlığınızı da etkileyebilir .

Detaylı bilgi için ----> Obezite kısırlık yaparmı ?Hangi gıdalar hamile kalmanıza yardımcı olur?Diyet sadece sağlık için değil, aynı zamanda doğurganlığınızı da etkileyebilir. İşte önerimiz:

ıspanak

Muz

Yumurta

Güçlendirilmiş tahıllar

Fasulye, mercimek, fındık

Ispanak, çinko içerdiği için sağlıklı yumurta ve sperm üretimi için anahtar olan yapraklı bir sebzedir.Muz Vitamin hormonları düzenlemeye yardımcı B6 açısından zengindir. Konu ile daha detaylı bilgiler için aşağıda yer alan linki ziyaret edin


Hamile kalmak için beslenme önerileri
Hamilelik nasıl gerçekleşir?Hamileliğin gerçekleşmesi için spermin bir yumurta ile buluşması gerekir. Her şey sperm hücreleri ve bir yumurta ile başlar.Yumurtlama iki adet döneminin ortasında gerçekleşir. Yumurtlamaya bir kaç gün kala ve yumurtlama gününde ilişkiye girmek hamile kalmayı kolaylaştırır. Bu konu ile ilgili detaylı bilgilerimiz aşağıdaki linkte yer almaktadır.


YUMURTA 'dan EMBRİYOYA YOLCULUK ( Nasıl hamile kalınır resimli )Erken gebelik belirtileri nelerdir?Birçok insan hamileliğinde erken belirtileri fark eder, ancak diğerlerinde hiçbir belirti olmayabilir.

Gebeliğin ortak belirtileri ve semptomları şunları içerebilir:

Cevapsız dönem

Şişmiş veya yumuşak göğüsler

Bulantı ve / veya kusma

Yorgun hissetmek

Şişkinlik

Kabızlık

Her zamankinden daha sık idrara çıkmakGeri çekme yöntemi hamile kalmayı engellermi ?Geri çekme yöntemi erkeğin ejakülasyondan önce kadının vajinasından erkeklik organını çıkarmasıdır. Bu, spermin kadının rahmine girmesini engeller.Bununla birlikte, erkeklik organı ejakülasyondan önce çekilse bile, ejakülat sıvısı hamileliğe neden olabilen sperm hücrelerini içerebilir ve HIV de dahil olmak üzere cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) neden olan organizmaları da içerebilir. Çekilme ana kontrasepsiyon yöntemi olarak önerilmemektedir.Zevk suyuyla hamile kalınırmı ?Erkek arkadaşımla bir ilişki yaşadık . İçime boşalma olmadı. Erkek arkadaşım boşalacağı zaman geri çekildi . Ama zevk suyundan şüpheleniyorum bu durumda hamile kalırmıyım ? Sitemize sıklıkla aldığımız sorulardan biri. Zevk suyuyla hamile kalmak mümkündür. İhtimal düşükte olsa imkansız değildir. Cinsel yönden aktif bireyle gebelik istemedikleri durumunda uygun bir doğum kontrol yöntemi ile korunmalarını öneriyoruz.Semen sızıntısını anlamak için ilk önce spermi anlamak zorundayız. Bir erkek boşaldığında, erkeklik organından salınan beyazımsı sıvıya semen denir. Öncelikle prostat ve seminal veziküller tarafından üretilen seminal sıvıdan oluşur . Seminal veziküller prostatın arkasında bulunan küçük bezlerdir. Spermanın küçük bir yüzdesi spermden oluşur. Cinsi münasebet faaliyeti sırasında semen sızıntısı sık görülen bir durumdur. Semen sızmasına neden olabilecek durumlar da vardır. Antidepresanlar , duygudurum düzenleyiciler ve bazı hormon tedavileri gibi ilaçlar da semen sızmasına neden olabilir.


Konumuza geri dönersek, cinsi münasebet sonrası spermlerin vajina dan dışarı akması normaldir. Bu gebe kalmayı engellemez ve kısırlık nedeni değildir. Hamile kalmak istiyorsanız ilişki sonrası kalçanızın altına yastık koyun ve 45 dakika kalkmayın. Sperm yine vajinadan dışarı akacaktır endişelenmeyin. Döllenmeyi sağlayacak yeterli sperm rahminizde yer almaktadır. İlişki esnasında tükürü, kayganlaştırıcı kullanmayın. İdrara hemen çıkmayın ve duş almayın. İlikiden 30 - 45 dakika sonra bu eylemleri gerçekleştirebilirsiniz. Düzenli birlikteliğe rağmen 1 yılı aşkın bir sürede gebelik elde edilmedi ise mutlaka bir kadın doğum doktorunuza görünmenizi tavsiye ederiz. Gebe kalmanıza engel durumlar olabilir. Çift olarak birlikte değerlendirileceksiniz. Yapılacak hormon tetkitleri , muayene, usg , ve görüntüleme testleri durumunuz hakkında bilgi verecek uygun bir tedavi alacaksınız.
 
Bizde yeni evliyiz yaşımızdan dolayı bebeğimizin çabucak olmasını temenni ediyoruz. İlişkiden hemen sonra spermler dışarı dökülüyor bende sanıyordumki bu durum kısırlık nedeni meğersem durum normalmiş. Spermlerin hemen akmaması için arkadaşlar ilişkiden hemen sonra eşiniz ayaklarınızdan tutup sizi sallasın ve en az 10 dakika ayaklarınızı yüksekte tutmaya çalışsın bu uygulama gebe kalmayı sağlıyormuş bebek isteyenler mutlaka denemeli
 
Sevgili aytoş senin gibi yeni evli olanlar yada bebek sahibi olmak isteyenler için spermin vajinadan geri akması endişe verici olabiliyor. İşe yarayan sağlıklı spermler rahimde ilerler işe yaramayanlar vajinadan dışarı dökülür. İlişkiden sonra kalça altına yastık koymak ve ayakları yükseğe dikmek gebe kalma şansınızı artırabilir.
 
Geri
Üst