1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  İlişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önlermi?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  vajinal duş gebeliği önlermi,vajinal duş hamileliği önlermi,ilişkiden sonra vajinal duşla gebeliği önleme hakkında bilgiler
  Hangi amaçla yıkanır ise yıkansın döl yolunun yıkanması hem amacına hizmet etmiyor hem de üreme organları iltihabından dış gebeliğe ve hatta kansere kadar varan çok ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor.
  Birçok kadın cinsel ilişkiden sonra döl yolunu suyla yıkamanın gebeliği önlediğine, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruduğuna inanıyor ve bu amaçla her cinsel ilişkiden sonra döl yolunu yıkıyor.

  Oysa bunlar tamamen yanlış bilgi. Çünkü döl yolunu yıkamanın hem gebeliği hem de cinsel yolla geçen hastalıkları önlemedeki etkisi çok zayıf. İstemsiz gebeliklerin çoğunda bu tür etkisiz yolla korunma yatıyor. Cinsel birleşme sırasında erkeğin boşalmasından birkaç saniye sonra spermler rahme geçiyor ve döl yolunu yıkamak bu spermleri etkilemiyor.


  Aynı şekilde cinsel yolla bulaşan mikroplar da cinsel birleşmeden çok kısa bir süre sonra döl yolu hücrelerine tutunuyor. Dolayısı ile de döl yolunu yıkamanın gebeliği önleme anlamında da cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleme anlamında da etkisi yok denecek kadar az. Buna karşılık kendisini getirdiği sağlık sorunları daha ciddi sonuçlara yol açıyor.

  Başka bir anlatımla gebeliği ve bulaşıcı hastalıkları önlemek için döl yatağını su ile yıkamadan medet uman kadınlar, hem bunlardan korunamıyor hem de döl yolunu yıkamanın sakıncalarına maruz kalıyorlar. Hamile kalmak istemeyenler, böyle sakıncalı ve etkisiz bir yola başvuracaklarına etkili ve sağlıklı bir yöntem kullanmalıdır. Bu amaçla aile hekimlerine başvurmaları omların yardımını almaları daha yerinde olur. En azından kondom kullanmak hem bulaşıcı hastalık hem de gebelikten korunmak için çok daha emin ve sakıncasız bir yol.

  Kadınlardan bazıları adet kanamasından sonra döl yolunda kalan kanı temizlemek için, döl yolunu yıkıyorlar. Bu döl yolunu yıkamanın en zararlı olanı. Çünkü adet kanaması sırasında, kanın rahimden boşalabilmesi için rahim ağzı da açık oluyor . Dolayısı ile döl yoluna verilen sudaki mikroplar rahim içine kadar ulaşarak daha tehlikeli sonuçlar yaratabiliyor.

  KENDİ KENDİNİ TEMİZLEMELİ

  Döl yatağı yıkamanın diğer nedenlerinden biri de döl yolu akıntılardan ve kokularından arınmak. Bu da çok zararlı bir yıkama zamanı ve gerekçesi. Çünkü döl yolu akıntısı ya da kötü koku var ise, burada iltihap var demektir bu durumda döl yolunu yıkanmak daha da sakıncalıdır. İltihabı yayar ve ağırlaştırır. Bu durumda döl yatağını yıkamaktan çare ummak yerine gecikmeden mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Döl yolu temizliği amacı ile satılan eriyikler hekim önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Döl yolunu temizlemenin en güvenli yolu onun kendi kendini temizlemesine fırsat verilmesidir.

  Hangi amaçla olur ise olsun döl yolunun su veya başka bir sıvı ile yıkanması döl yolunun kimyasal yapı ve dengesini bozuyor. Döl yolunun kimyasal yapısı ise bulaşıcı hastalıklar açısından son derece önemlidir. Bu yapı bozulur ve döl yolunun kendi kendini koruma mekanizması bozulmuş oluyor. Buna ilaveten döl yolu yıkama sırasında buraya mikrop taşınmış oluyor. Bu iki faktör birleşince döl yolunun iltihaplanması kolaylaşmış hatta kaçınılmaz oluyor. Bu iltihap rahim ağzı ve içine hatta tüplere ulaşarak çok ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Tüm araştırmalar sık sık veya düzenli olarak döl yolunu yıkayan kadınlarda üreme organları iltihaplarının %70-80 oranında daha sık görüldüğünü gösteriyor. Düzenli. Bu enfeksiyonlar zamanında tedavi edilmez ise hayati tehlike yaratabiliyor ve kısırlığa neden olabiliyor.

  Döl yolunu yıkamanın sakıncası sadece enfeksiyon ya da istemsiz gebelik ile de sınırlı değil. Döl yolunu uzun yıllar ve sık sık yıkayanlarda rahim ağzı (serviks) kanseri oluşumunun daha sık olduğu biliniyor. Bu nedenle de kadınlar her ne nedenle olursa olsun döl yataklarını yıkamamalıdırlar.


   
  Son düzenleme: 9 Ağustos 2016
 2. Sevimli cadı

  Sevimli cadı Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2016
  Mesajlar:
  1.220
  Beğenilen Mesajlar:
  154
  Ödül Puanları:
  63
  Olacağı varsa olur kimse engel olmaz. Vajinal duş ile gebelik önlenmez .Her ne kadar uzamanlar ilişki sonra kalkamayın vajinayı hemen yıkamayın desede düşük olasılıklar gerçekleşebiliyor. Bu yüzden çocuk sahibi olmak istemeyenler etkili bir korunma yöntemi seçerek ilişkiyi sağlayabilir.İstenmeyen gebeliği önleyebilir.
   
İlişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önlermi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlişkiden sonra vajinanın temizlenmesi hamileliği önlermi?

  İlişkiden sonra vajinanın temizlenmesi hamileliği önlermi?

  ilişkiden sonra vajinayı yıkamak hamileliği engellermi,ilişki sonrası vajinaya su tutmak gebeliği engellermi,ilişkiden sonra duş almak hamileliği engellermi,ilişki sonrası genital bölge temizliği ve gebelik hakkında bilgiler Cinsel ilişkiden sonraki genital bölge temizliği hiç bir şekilde hamileliği önlemez çünkü spermler hızlı bir şekilde içeri girer ve gebeliği başlatabilirler. Gerçek bir...
 2. İlişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önlermi?

  İlişkiden sonra vajinayı yıkamak gebeliği önlermi?

  vajinal duş nedir,vajinal duş nasıl yapılır,vajinal duşun zararları,vajinal duşla gebeliği önleme hakkında bilgiler Evli olmayan yada evli olan çiftler tarafından sayfamıza sık yöneltilen sorulardan biride ilişki sonrası vajinal duşun gebeliği önleyip önlemediği.Öncelikle belirtelimki bu tür yöntemler gebeliği %100 engelleyen doğum kontrol yöntemleri değildir.Ayrıca vajinal duş yaparak...
 3. İlişkiden hemen sonra duş almak gebeliği önlermi?

  İlişkiden hemen sonra duş almak gebeliği önlermi?

  Çocuk sahibi olmak isteyen bir çok bayan tarafından sayfamza yöneltilen sorulardan biride ilişkiden sonra hemen duş aldım vajinamı suyla temizledim hamile kalırmıyım ? Cinsel ilişki sonrası vajinal duş uygulamalarına çok sık rastlanır.Hamile kalmak isteyen hanımlar ilişki sonrası hemen duşu önermiyoruz.Bebek sahibi olmak istiyrsanız ilişki sonrası en az yarım saat uzanın 1 saat sonra duş alın....
 4. İlişkiden sonra gebelik 1 hafta sonra belli olurmu?

  İlişkiden sonra gebelik 1 hafta sonra belli olurmu?

  Sitemize en çok yöneltilen sorulardan biride 1 hafta önce ilişkiye girdim midem bulanıyor başım dönüyor halsizim hamilemiyim?Hamilelik belirtileri hamileliğin 4 -5 ci haftasında başlar bu kadar erken gebelik belirtisi olmaz.Ayrıca her an hamile kalınmaz ama korunmasız ilişkiylede her dönem gebe kalmak mümündür.Sağlıklı bir bayanda ovülasyon dönemi hamile kalmaya en uygun dönemdir,Ama düzensiz...
 5. Spermlerin vajinadan geri akması gebeliği önlermi?

  Spermlerin vajinadan geri akması gebeliği önlermi?

  Hamile olma sorunu ile karşı karşıya kalan veya kısırlık (infertilite) tedavisi gören hastaların bir kısmı, cinsel ilişki esnasında erkeğin boşalması ile vajina içerisine bırakılan spermlerin yeniden dışarı kaçması (atılması, akması) gibi şikayetlerde bulunurlar ve bu durumun da hamileliğe engel olmasından, kısırlığa sebebiyet vermesinden endişe duyarlar. Cinsel ilişki esnasında erkeğin...

Sayfayı Paylaş