Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.470
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  İlk Kez Okula Gidecek Çocukların Ailelerine Uzman Önerileri

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  okul korkusu, okul korkusu nasıl yenilir, çocuğum okula gitmek istemiyor, çocuğum okulu sevmiyor ne yapabilirim Öğrenciler için artık yaz tatilinin sonlarına geldiğimiz şu günlerde ilk kez anaokulu ve ilkokula gidecek olan çocukların ailelerinin bazıları için zor bir dönem başlıyor diyebiliriz.
  Bu sene yeni bir yasa çıkarak ilk kez lise ve orta eğitime başlayanlar, tıpkı ilkokul ve anaokula gidecek olanlar gibi eğitime bir hafta erken başlayacak.
  Bazı çocuklar okula gitmek için heyecanla can atarken bazıları içinde bu süreç biraz zorlu olabiliyor. Özellikle anneler bu durum karşısında ne yapacaklarını bilemeyerek zor zamanlar yaşıyorlar.

  Motive Psikolojik Hizmetler Aile Danışma Merkezi uzmanlarından Psikolog Pınar Akdemir Gandur, anaokulu ve ilkokula ilk kez gidecek çocukların aileleri için oldukça faydalı bilgiler içeren önerilerde bulundu. Bu önemli bilgileri sizler için aktarıyoruz.
  < Konu Resmi..>


  Anaokuluna ya da ilkokula yeni başlayacak çocuğu olan ailelerin, çocuklarının alışma ve uyum süreçlerine dair endişeleri var. Eğer sizin de, çocuğunuzun okula başlamasına ve uyumuna ilişkin endişeleriniz varsa, bu yazıya mutlaka göz atın.

  Motive Psikolojik Hizmetler Aile Danışma Merkezi uzmanlarından Psikolog Pınar Akdemir Gandur, çocuklar için sancılı olabilecek okula uyum sürecinde, anne ve babaların nelere dikkat etmeleri gerektiğini sıraladı.

  Gandur, her yeni eğitim ve öğretim yılının başlaması ile birlikte, çocuklar ve aileler için zorlu bir dönemin başladığı, bu dönemde çocuklarda bazen beklenen bazen de beklenmedik tepkiler görülebildiği konusunda aileleri uyardı.

  Anaokuluna gitmenin amacının çocuğu ilköğretime hazırlamak olduğunu belirten Gandur, bu açıdan bakıldığında aslında çocuk anaokuluna ne kadar hazır değilse aslında o kadar çok okul öncesi eğitim alması gerektiğini; eğer çocuk annesinden ayrılamıyorsa, özbakım becerilerini geliştiremediyse, kurallara uymakta zorlanıyorsa, davranış sorunları varsa, dil gelişimine ilişkin problemler yaşıyorsa, özel eğitim almaya başlamadan önce okul öncesi eğitime başlamasını, ailenin 2-3 ay çocuğu gözlemledikten sonra bu sıkıntılar geçmez ise uzmanlara başvurmalarını önerdi.

  Gandur ailelere yönelik uyarılarına şöyle devam etti;

  “Okula ilk adım sürecini kolaylaştırmak için, anne- babaların öncelikle kendilerinden emin olması, kendi aralarında net ve tutarlı davranmaları ve hem eğitimcilere hem de uzmanlara güven duyabilmeleri oldukça önemli.

  Bazen çocuklar okula gitme konusunda ailelerine zorlu saatler yaşatabilirler. Anne ve babalar çocuklarını okula bırakırken ya da okuldan alırken çocuklarının çeşitli protestolarıyla karşılaşabilirler. Çocukların okula gitmeyi reddetmelerine bazen baş ve mide ağrısı ya da mide bulantısı gibi fiziksel şikayetler de eklenebilir. Bu nedenle gideceği okul netleştikten sonra, okuldaki klasik bir gününün nasıl geçeceği konusunda çocuğunuzu bilgilendirin. Çocuğunuzun kafasındaki belirsizlik ne kadar az olursa, ilk günleri o kadar rahat geçecektir. Ona birçok şey öğreneceğini, arkadaşları ile birlikte yeni bir sürü faaliyet yapacaklarını söyleyin.

  İlk gün okula annesi ve babası ile birlikte giden çocuk kendisini daha çok güvende hisseder. Ailelerin çok önemli bir işi yoksa okulun ilk günü çocuklarına eşlik etmeliler. Hatta eğer mümkünse okul çıkışına da birlikte gitmeleri, çocuklarını mutlu eder. Okul sonrasında ailecek beraber bir aktivite yapmak (yemeğe gitmek, parkta oyun oynamak gibi) ve okulun ilk günü hakkında sorgulayıcı olmadan sohbet etmek çocuğu rahatlatır.”

  Gandur, okula başlamanın zihinsel, bedensel, duygusal ve sosyal açıdan bir hazır oluş ve olgunluk gerektirdiğini; bu hazır oluşun kronolojik yaştan çok, çocuğun gelişim düzeyi ile ilgili olduğunu vurguladı.

  Okula hazırlığın değerlendirildiği birçok envanter ve testin mevcut olduğunu, anaokulu ya da ilkokul 1. sınıfa başlayacak olan çocukların duygusal ve zihinsel olarak okul olgunluğunun değerlendirilmesi için, ailelerin uzmanlardan yardım alabileceğini, bu testler ile 5 ve 6 yaş düzeyindeki çocukların duygusal ve zihinsel olarak okul olgunluğu ölçümünün bilimsel metodlarla yapıldığını belirtti.
  Kaynak: haber7


   
İlk Kez Okula Gidecek Çocukların Ailelerine Uzman Önerileri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Okulun İlk Günlerinde Çocuklarınızı Cesaretlendirin...

  Okulun İlk Günlerinde Çocuklarınızı Cesaretlendirin...

  Okulların ilk günü, özellikle birinci sınıfa başlayan çocuklar için ürkütücü bir süreçtir. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Uzman Psikolog Aslıhan Kurt, çocuğun okula alışması sürecinde anne ve babaya düşen görevleri anlattı... Çocuklarımızın sosyalleşmeye başladıkları ilk yer, şüphesiz ailedir. İkinci durak ve en önemli basamak da okul hayatıdır. Konu 1. sınıf olunca bu, kimi çocuklar için iple...
 2. Mide Bandı İlk Kez Çocuklarda Denendi

  Mide Bandı İlk Kez Çocuklarda Denendi

  Mide bantları, ABD’de yaşları 13-17 arasında değişen 53 çocuk üzerinde denendi. Çocuklar yüzde 50 oranında kilo kaybetti. Türk uzmanlar ise çocuk ve gençlerde kelepçeye karşı çıkıyor. ABD’de yaşları 13-17 arasındaki 53 çocuk takılan mide bandıyla yüzde 50 kilo kaybetti. Türkiye’de ve dünyada yetişkin ölümlerine neden olduğu için çok tartışılan mide kelepçesiyle zayıflama yöntemi, şimdi...
 3. İlk Kez Topuklu Ayakkabı Giyeceklere Öneriler

  İlk Kez Topuklu Ayakkabı Giyeceklere Öneriler

  rüyada topuklu ayakkabı görmek rüyada yüksek topuklu ayakkabı giymek giymek ilk giydiğini görmek Topuklu ayakkabı giymek istiyorsunuz fakat daha önce hiç giymediniz nasıl giyeceğini ve yürüyeceğinizi bilmiyorsanız buyrun size topuklu ayakkabı giymenin incelikleri :tik: Her yeni başlangıçta olduğu gibi yüksek topuklar üzerinde yürümeye başlarken zorlanabilirsiniz. Ön hazırlık çalışmaları...
 4. Çocukla tatile gideceklere öneriler

  Çocukla tatile gideceklere öneriler

  tatil, çocukla tatil, nasıl gidilir, nelere dikkat edilir, neler yapmak gerekir, hakkında detaylı bilgiler burada Çocuklarıyla ilk kez tatile gidecekler nelere dikkat etmeli hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz melekler Bebek ve çocuk cildi güneş ışınlarından çok fazla etkilenir. Tatilde, keyif yerine sorun yaşamak istemeyen ailelere uzman uyarısı: "Çocuğun güneş kremi...
 5. Ailesiyle ilk kez tanışacağım ne giymeliyim ?

  Ailesiyle ilk kez tanışacağım ne giymeliyim ?

  Merhaba arkadaşlar. 3.5 yıllık bir birlikteliğim var ve bu pazar günü ilk kez ailesiyle tanışacağım. Aile gayet mütevazi bir aile, durumları normal. Yani ne giyeceğim bilemedim.Siz ne tavsiye edersiniz?

Sayfayı Paylaş