Etiketler:
 1. Emre Açık

  Emre Açık Forum Okuru

  İlk Pil Ne Zaman İcat Edilmiştir üretilmiştir

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Emre Açık tarafından paylaşıldı.

  pil ne zaman icat edildi pil kaç yılında icat edildi pilin edildiği tarih pilin tarihi tarihi kaçtır pil ne zaman bulundu, pil ne zaman icat edildi, pil ne zaman üretildi, pili kim icat etti, pilin icadı, pilin tarihi
  Ya arkadaşlarım hayatın her alanında kullanıyoruz bu enerjiyi de ben merak ediyorum. Bu ilk pil ne zaman tam olarak icat edildi ve kullanılmaya başladı ? Kim icat etti, bilgi veirseniz sevinirim.

  [​IMG]
   
  ßeLeN bunu beğendi.
 2. Site Manager

  Site Manager Forum Okuru

  Günümüzden yaklaşık 2.000 yıl önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, küçük elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü dene-tim altına alarak, düzenli bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları için aradan çok uzun bir zaman geçmesi gerekliydi.
  [​IMG]


  1800´de Alessandro Volta (1745-1827), yaptığı ilk pile ilişkin ayrıntıları yayınladı. Bu pil, asitli suya batırılmış yuvarlak çuha ya da karton parçalarıyla birbirinden yalıtılmış bir çinko ve bakır disk dizisinden oluşuyor; son bakır diski son çinko diske bağlayan metal telden de akım geçiyordu. Cruikshank, bu pilin sakıncalarını (asitli suyun akarak parazit bağlantılara neden olması gibi) gidermek için, asitli su yalağına yatırılmış bir sütundan oluşan gözlü batarya’yı geliştirdi.  ilk pil
  1826’da Becquerel, bu pillerde ortaya çıkan gerilim düşümüne, kontak-lardaki yapı değişikliğinin ve özellikle, pozitif elektrot üzerinde, elektroliz etki-siyle toplanan hidrojen kabarcıklarının neden olduğunu açıkladı. Elektrotlar-daki bu kutuplanmayı azaltmak için, elektrolit içine kutuplanma gidericiler, yani hidrojen birikimini ortadan kaldırma yeteneği olan yükseltgenler katmak gerekiyordu. Böylece, sıvı (kromik asit, potasyum bikromat, nitrik asit vb.) ve katı (kurşun dioksit ya da manganez dioksit) kutuplanma gidericiler içeren piller yapıldı.

  Volta2nın ilk pili


  1842’de Poggendorff, daha sonra sırasıyla Grenet, Ducretet ve Trouvé’ nin yetkinleştirecekleri potasyum bikromatlı pil’i tasarladı. Bunsen pilinde (1843) ise kutuplanma giderici olarak nitrik asit kullanıldı.

  [​IMG]

  Tek bir katı kutuplanma giderici içeren pillerin en pratiği Leclanché öğesidir (1868). Bu pil türü, bir amonyum klorür çözeltisi içinde yer alan ve nega-tif kutbu oluşturan çinko çubuğu içeriyor, merkezde de gözenekli bir kap ya da kumaş içerisinde bir karni kömürü levhası (pozitif kutup) bulunuyor-du. Bu levha karşısında, basınç yoluyla manganez dioksit topraklaştırılmış hal-deydi. Bu pil 1,5 V luk gerilim vermesine karşın ancak zayıf akımlar üretebiliyor-du. Kesikli kullanımlar için uygun olan bu pili Féry yetkinleştirdi. Féry pilinde ne-gatif elektrot, kabın dibine yatay olarak yerleştirilmiş bir çinko levhadan oluşur. Pozitif elektrot, katalizör görevi gören gözenekli kömürdendir. Elektrolit, bir amonyum klorür çözeltisidir; havanın, sıvı üst katmanlarında çözünen oksijeni, kutuplanma giderici görevi yapar. Aynı ilkeden yola çıkılarak, günümüzde çok kullanılan ve kum pili denen, elektrolitleri soğurucu ya da jelatinli bir mad-deyle akışmaz kılınmış piller de üretilmiştir.

  Öte yandan, farklı iki metal lamı, her birini tuzlarından birinin çözeltisi içersine daldırarak, kutuplanmaz denen, iki sıvılı piller de geliştirilmiştir. Bu türün ilk örneğini Daniell, 1836‘da vermiştir.
   
  ßeLeN bunu beğendi.
 3. ßeLeN

  ßeLeN Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  14 Haziran 2009
  Mesajlar:
  5.866
  Beğenilen Mesajlar:
  1.304
  Ödül Puanları:
  113
  Bir misafirimizin konu açması ki bir icatla ilgili bilgi amaçlı olması güzel benim hoşuma gitti. Teşekkür ederim .
   
İlk Pil Ne Zaman İcat Edilmiştir üretilmiştir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ne, ne zaman icat edildi

  Ne, ne zaman icat edildi

  metro ne zaman icat edildi tren ne zaman icat edildi vinçin icadı ilk tren nerede uzay gemisi nasıl Geçmiş dönemden günümüze kadar bir çok icatlar bulunuyor.Ben özellikle de geçmiş dönemde ki icatlarla çok ilgileniyorum.Yani acaba tekeri kim buldu ne zaman buldu?vs...bir çok örnekleri var.Sizde benim gibi meraklıysanız bu tür konulara buyrunuz:) MÖ 4241 Tarihlenebilen ilk yıl. Bu,...
 2. bilgisayar ne zaman icat edildi

  bilgisayar ne zaman icat edildi

  bilgisayar ne zaman icat edildi ? Arkadaşlar her gün başına oturduğumuz araştırma yapıp bişeyler öğrendiğimiz bilgisayar ne zaman icat edildi ?
 3. buzdolabı ne zaman icat edildi

  buzdolabı ne zaman icat edildi

  buzdolabı ne zaman icat edildi ? Arkadaşlar buzdolabı ne zaman icat edildi bu konuda bilgi veriniz lütfen.
 4. faks ne zaman icat edildi

  faks ne zaman icat edildi

  faks ne zaman icat edildi - arkadaşlar faksın icadını biliyor musunuz acaba ne zaman ve kim icat etti faksı?
 5. telefon ne zaman icat edildi

  telefon ne zaman icat edildi

  telefon ne zaman icat edildi telefonun icadı hakkında bildiğiniz ne varsa yazarsanız çok iyi olacak kızlar

Sayfayı Paylaş