Etiketler:
 1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İmam-ı Gazali'den Gençlere Evlilik Öğütleri

  Konu, 'Tasavvuf' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  imamı gazali imamı gazali sözleri imamı gazali ey oğul ile ilgili bilgiler burada melekler. Sevgili melekler, pek çok tasavvuf büyüğü tarafından söylenmiş çok kıymetli, üzerinde uzun uzun düşünülmesi ve tatbik edilmesi gereken tasavvufi sözler vardır. Bu sözler insanlığın yönünü bulması, doğru yolda ilerleyip, düzgün bir insan olması için verilmiş öğütlerdir. Ünlü tasavvuf büyüklerimizden biri olan İmam-ı Gazali de çok güzel sözler söylemiştir, ibret alınacak. İmam-ı Gazali sözleri içinden evlilikle ilgili olanları sizler için derledik. Feyz almak ve hayatımıza uygulamak üzere bu güzel İmam-ı Gazali sözlerini sizler için paylaşıyoruz..


  [​IMG]  Ey oğul öğretisini,
  Ey kızım olarakta düşününe biliriz,

  Ey oğul,evlen istediğin kızı seçerken şunlara dikkat et; Bilmiş olki kadınlar parmaklarımız kadar birbirindan farlıdırlar.

  Bir kızla evlenmek istediğinde ailesini iyice araştır ve öğren. Çünkü temiz ve asil bir aile ,tatlı meyveler yetiştirir

  Şirret ve karaktersiz kızdan sakın. Onların dış görünüşlerine aldanma.
  Böyleleri kocasına karşı kaba ve hırçındır .Kocası kendisine saygılı olduğu zaman bunu bir üstünlük kabul eder.

  Hiç bir iyiliğe karşı teşşekür etmesini bilmez .Az şeye kanaat etmez. Dünyaya çocuk getirilmesi yüzündeki haya perdesini açar.

  Ne ev halkında,nede konu komşusundan utanmaz. böylelerinin gizli hali olmaz.Aile sırrını sokağa dökerler.

  Yılan gibi sokar,akrep ısırırlar.Kocası " evet dese, " hayır der. Geri zekalı, hantal ağır canlı ve kıt anlayışlı kızlardanda uzak dur.

  Bir tür kız da vardır ki huzur ve sükunet kaynağıdr. Sevimli ve merhametli bu kızlar bereketli ve feyizlidir.

  Soylu çocuk doğurur. Kendisine herzaman güvenilir.Komşuları arasında itibarlıdır. Aile sırlarını korur , kimsenin yanında açmazlar.cömert ve eli açıktırlar.Bağırıp çağırmaz ,alçak sesle konuşurlar.

  Evi tertemiz tutarlar.Çocukları çicek gibi gönül alıcıdır.Kocasıda o nispette yumuşak huyludur. Namus onun şiarı ,terbiyesi değişmez vasıflarındardır.
   
İmam-ı Gazali'den Gençlere Evlilik Öğütleri konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İmam-ı Azamdan Müthiş Cevaplar!!!...

  İmam-ı Azamdan Müthiş Cevaplar!!!...

  Allah'a İnanmadıklarını Söyleyen 3 Kişiye İmam-ı Azamdan Müthiş Cevaplar!!!... Allah'a inanmadıklarını söyleyen üç kişi İmam Azam Hazretleri’ne birer soru sordular. Büyük imam hepsine birbirinden güzel cevaplar verdi: 1- Bize Allah’ı gösterebilir misin? 2- Cehennem ateş olduğuna göre, ateşten yaratılan cinler ve şeytanlar orada nasıl azap göreceklerdir? 3- Hem kaza ve kadere...
 2. imam rabbani k.s'dan gençlere

  imam rabbani k.s'dan gençlere

  imam rabbani rüya tabirleri imamı rabbani rüya tabirleri Ey oğul! İbadete yönelme vakti gençliktir. Akıllı olan bu vakti kaçırmaz, fırsatı ganimet bilir. Zira iş önemlidir. İnsan yaşlılık zamanına kalmayabilir. Kaldığını farz edelim, derlenip toparlanmak nasip olmaz. Böyle bir derlenip toparlanmanın mümkün olduğunu farz edelim, bir amel işlemeye güç yetiremez. Zira o zaman, zaafın ve aczin...
 3. İmam-ı Azamın cevapları

  İmam-ı Azamın cevapları

  1’den önce sayı var mı? Allahü teâlâyı inkâr eden zeki bir dehri [ateist] vardı. Hıristiyan din adamları bu dehriye cevap veremeyince, sana ancak İslam âlimleri cevap verebilir diyerek onu Basra’ya gönderirler. Basra’ya gelip, dünyada bana cevap verebilecek bir âlim bulamadım der. Herkese meydan okur. Hammad hazretleri (hele önce bizim çocuklarla tartış, gerekirse âlimlerle görüşürsün)...
 4. İmam-ı Azam'ın Tebihatı

  İmam-ı Azam'ın Tebihatı

  imamı azamın tesbihatı imamı azam tesbihatı imami azamin tesbihati azam tesbihat imam gazalinin en kuvvetli ve müthiş duası İMAM–I AZAM'IN TESBİHATI İmam–ı Â'zam Hazretlerinin gece gündüz dilinden düşürmediği rivayet edilen meşhur tesbih duası şöyledir: "Ebed ve ebedî olan Allah'ı tesbih ederim. Bir ve tek olan Allah'ı tesbih ederim. Tek ve herşey kendisine muhtaç olan Allah'ı tesbih...
 5. imam-ı gazali den evlilik hakkında öğütler

  imam-ı gazali den evlilik hakkında öğütler

  İmami gazalinin söylediği evlilikle ilgili öğütler ve yazıları istiyorum paylaşırsanız sevinirim.

Sayfayı Paylaş