İmam-ı Gazali'den Gençlere Evlilik Öğütleri

İmam-ı Gazali'den Gençlere Evlilik Öğütleri
imamı gazali imamı gazali sözleri imamı gazali ey oğul ile ilgili bilgiler burada melekler. Sevgili melekler, pek çok tasavvuf büyüğü tarafından söylenmiş çok kıymetli, üzerinde uzun uzun düşünülmesi ve tatbik edilmesi gereken tasavvufi sözler vardır. Bu sözler insanlığın yönünü bulması, doğru yolda ilerleyip, düzgün bir insan olması için verilmiş öğütlerdir. Ünlü tasavvuf büyüklerimizden biri olan İmam-ı Gazali de çok güzel sözler söylemiştir, ibret alınacak. İmam-ı Gazali sözleri içinden evlilikle ilgili olanları sizler için derledik. Feyz almak ve hayatımıza uygulamak üzere bu güzel İmam-ı Gazali sözlerini sizler için paylaşıyoruz..Ey oğul öğretisini,
Ey kızım olarakta düşününe biliriz,

Ey oğul,evlen istediğin kızı seçerken şunlara dikkat et; Bilmiş olki kadınlar parmaklarımız kadar birbirindan farlıdırlar.

Bir kızla evlenmek istediğinde ailesini iyice araştır ve öğren. Çünkü temiz ve asil bir aile ,tatlı meyveler yetiştirir

Şirret ve karaktersiz kızdan sakın. Onların dış görünüşlerine aldanma.
Böyleleri kocasına karşı kaba ve hırçındır .Kocası kendisine saygılı olduğu zaman bunu bir üstünlük kabul eder.

Hiç bir iyiliğe karşı teşşekür etmesini bilmez .Az şeye kanaat etmez. Dünyaya çocuk getirilmesi yüzündeki haya perdesini açar.

Ne ev halkında,nede konu komşusundan utanmaz. böylelerinin gizli hali olmaz.Aile sırrını sokağa dökerler.

Yılan gibi sokar,akrep ısırırlar.Kocası " evet dese, " hayır der. Geri zekalı, hantal ağır canlı ve kıt anlayışlı kızlardanda uzak dur.

Bir tür kız da vardır ki huzur ve sükunet kaynağıdr. Sevimli ve merhametli bu kızlar bereketli ve feyizlidir.

Soylu çocuk doğurur. Kendisine herzaman güvenilir.Komşuları arasında itibarlıdır. Aile sırlarını korur , kimsenin yanında açmazlar.cömert ve eli açıktırlar.Bağırıp çağırmaz ,alçak sesle konuşurlar.

Evi tertemiz tutarlar.Çocukları çicek gibi gönül alıcıdır.Kocasıda o nispette yumuşak huyludur. Namus onun şiarı ,terbiyesi değişmez vasıflarındardır.
 
Thread starter Similar threads Forum Replies Date
K imam-ı gazali den evlilik hakkında öğütler Soru-Cevap 1
T İmam nikahı Büyü ve Cinler 1
Uzman SühaN Hangi hallerde imam nikahı tazelenir? Tüm İslami Bilgiler 0
K kadın ve imam nikahı Soru-Cevap 0
Üst