imam nikahı nasıl bozulur

• Konbuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

Forum Okuru
imam nikahı nasıl bozulur
imam nıkahı başka bir erkekle yakınlaşınca bozulur mu

Ona yaklaşma derecesine göre göz zinası veya zina denir ama nikahtan düşmek için benim bildiğim eşin seni boşaması gerek boş ol boş ol boş ol diye üç kere tekrarlaması gererk hoş bu konuda fetva veremem ama böyle olduğunu biliyorum siz ne biliyorsunuz arkadaşlar

Bir erkeğin kadına defol git seni istemiyorum bıktım senden gibi laflar etmeside nikahı düşürüyor. Mutlaka tazelenmesi gerekiyor üç kere eğer bu olayı erkek eşine yaparsa yani üç kere bu tür laflardan sonra nikah tazelenirse ondan sonra nikah tehlikeye giriyor.

Bu hususta Cenab-ı Hak Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurmaktadır:
''Yine erkek karısını (üçüncü defa olarak) boşarsa, on-dan sonra kadın kendinden başka bir ere nikahlanıp varıncaya kadar (ve o erkek onunla cinsi münasebette bulu-nuncaya kadar) ona (birinci kocasına) helal olmaz Bununla beraber, eğer bu (yeni) koca da onu boşar da, onlar (birinci koca ile aynı karı) Allah'ın sınırlarını ayakta tutucaklarını (tatbik edeceklerini) zannederlerse (iddet bittikten sonra) tekrar birbirine dönmelerinde, (evlenmelerinde) her ikisi hakkında da vebal yoktur Bunlar, bilir, anlar bir kavim için Allah'ın açıkladığı sınırlardır "
(Bakara Süresi, ayet: 230)

Geri