İman nedir imanın şartları nelerdir?

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
İman nedir imanın şartları nelerdir?
Sözlükte mutlak tasdik anlamında olan İman, Cenabı Hakkın varlığına, birliğine Hz muhammedin (s. a. v )onun elçisi olduğuna inanmaktır. Her müslümanın bilmesi gereken zaruri iman bilgileri vardır. Bu bilgileri madde madde sizlere anlatacağım inşallah.


İman amentü de belirtilen altı şarta inanmaktır. Amentü de belirtilen esaslar Allaha, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna, ölüme, öldükten sonra dirilmeye, inanmaktır. Allah’tan başka ilah olmadığına ve benim Onun kulu ve resulü olduğuma şehadet etmektir.imanın şartları.png


İmanın şartları nelerdir?


Allaha inanmak: Yüce Allah yegane mabuddur . Dinimiz islam da Allahtan başkasını mabud görmek, kabullenmek küfürdür. Cenabı hak zamandan ve mekândan münezzehtir. Ondan başka ilah yoktur.

Meleklere inanmak: Melekler Allah’ın yarattığı akıl sahibi nurani varlıklardır. Yüce Allah’ın en değerli ve sevgili kullarıdır. Meleklerin cinsiyeti yoktur. Doğurmazlar, yiyip içmezler, asilik yapmazlar Allaha hep itaat ederler. Günahsız olan meleklerin kanatları da vardır lakin nasıl kanatlara sahip oldukları hakkın da bilgimiz yoktur. Melekler insanların amellerini yazarlar bu meleklere Kirâmen Kâtibin denir. Cebrail, İsrafil, Mikail, Azrail, en üstün meleklerdir.


Kitaplara inanmak: Yüce Allah birçok kitap göndermiştir. Bize nakledilen kitap sayısı 104 tür. Bu kitaplar dan 100 olanı küçük kitaptır. Küçük olan kitaplara suhuf denmektedir. Dört büyük kitap Tevrat, Zebur, İncil ve Kuranı kerimdir. Tevrat Musa peygambere, Zebur Hz Davuda, İncil Hz İsaya, Kuranı kerim ise Peygamberimiz Hz muhammede inmiştir.


Peygamberlere inanmak:
İnsanların babası Hz âdem ilk peygamberdir. Son peygamber ise Hz muhammeddir. Her iki peygamber arasında birçok peygamber gelmiş ve gitmiştir. Sayıları tam belli olmamakla birlikte bir rivayete göre 124 bin, diğer rivayete göre de 224 bin peygamber olduğu söylenmektedir. Her bir peygamber Allah tarafından seçilmiştir. Her bir peygamber doğru sözlü ve sadık olmuşlarıdır. Her bir peygamberin varlığına ve sözlerine inanmak gerekir. Bu peygamberlerden birine inanmamak hiç birine inanmamış olur. Müslümanlar gelen geçen tüm peygamberlere inanmış ve iman etmiştir. Fakat hristiyanlar Hz isaya inanıp Hz muhammedi red etmişlerdir. Ayrıca yahudilerde sadece Hz musaya inanmış, Hz isa ile Hz muhammedi red etmişlerdir. Peygamberler vasıtası ile Cenabı Hak dinler göndermiştir. Cenabı Allah son peygamber olarak Hz Muhammedi (s.a.v) yollamış ve ondan sonra başka bir peygamberin gelmeyeceğini bildirmiştir.

Ahiret gününe inanmak: Tüm insanlık ölecek ve baki olan cennet ve cehenneme gidecektir. Öldükten sonra her insan diriltilecek ve amelleri sorgulanacaktır. Cennet ve cehennem sonsuzdur. Cennette ameli salih olan müslümanlar ebedi kalacak kafir ise cehennemde sonsuza dek kalacaktır. Biz müslümanlar ölümden sonra olan ahiret hayatına iman ediyoruz. Allah cümlemizi cennetine nail etsin.

Kadere, hayır ve şerrin Allahtan olduğuna inanmak:
Kader hayır ve şerrin yani yarar ya da zararın Cenabı Hakkın takdiri ile oluşan gelişmelerdir. Cenabı Allah ezeli olan ilmi ile yarattığı her mahlûkatın ne yaptığını bilir. Her şeyi dilediğince yapan Allah insanlara cüzi irade vermiştir. Kişinin kaderi yaptıklarıyla iradesiyle şekillenir. Yani Cenabı Hak kuluna zorla günah işletmez. Kul iyilik yapmışsa sevap kazanır, kötülük yapmışsa günah kazanır. Bunlar kişinin cüzi iradesi ile gerçekleşir. Kader konusuna başka bir konumuzda bilahare değineceğiz

Kardeşlerim en büyük felaket bu dünyadan imansız göçmektir. İmanlı yaşamaya özen gösterin. Haramlardan kaçının ibadetlerinize ağırlık verin. Cenabı Hak hepimize imanlı yaşamayı, imanlı ölmeyi nasip etsin. Selam ve dua ile.
 

Benzer İçerikler

İ
Cevaplar
3
Görüntüleme
1K
Sevimli cadı
Sevimli cadı
İ
Cevaplar
0
Görüntüleme
641
İslami Yazar
İ
İ
Cevaplar
3
Görüntüleme
700
İslami Yazar
İ
Üst