IMF Başkanı Strauss-Kahn'dan Krize Dair

Bilge Gökçen

Bilge Gökçen

Yeni Üye
Üye
IMF Başkanı Strauss-Kahn'dan Krize Dair
IMF Başkanı Strauss-Kahn, IMF’nin 2009 dünya büyüme projeksiyonunu Ocak ayında yeniden düşüreceğini bildirirken, 2009 yılından "gerçekten kötü bir yıl" diye söz etti. Hükümetlerden dünya ekonomisinin canlandırılmasını isteyen Strauss-Kahn, bu konuda "gerçek bir fark" için 1.2 trilyon dolarlık harcama gerekeceğini söyledi.

ULUSLARARASI Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, IMF’nin 2009 dünya büyüme projeksiyonunu Ocak ayında yeniden düşüreceğini bildirirken, 2009 yılından "gerçekten kötü bir yıl" olarak sözetti. Hükümetlerden dünya ekonomisinin canlandırılmasını isteyen Strauss-Kahn, bu konuda "gerçek bir fark" yapılabilmesi için 1.2 trilyon dolarlık bir harcamanın gerekeceğini de söyledi.

G20 önlemleri

Dominique Strauss-Kahn, İngiliz BBC Radio 4 ile yaptığı söyleşide IMF’nin, dünya büyüme projeksiyonunu yeniden düşüreceğini açıkladı. Dünya ekonomik büyümeyi teşvik etmek amacıyla hükümetlerin daha çok harcama yapması gerekeceğini ifade eden Strauss-Kahn, geçen ay G20 grubunca alınan önlemlerin yeterli olmamasından korktuğunu da söyledi.

Kötü bir yıl olacak

IMF’nin 2009 dünya büyüme tahmini düşürdüğünü anımsatan Dominique Strauss-Kahn, IMF’nin önümüzdeki ocak ayında açıklayacağı yeni projeksiyonun daha da düşük olacağını kaydetti. Strauss Kahn, 2009 yılından "gerçekten kötü bir yıl" olarak sözederken "Zaten çok kara olan tahminimizin eğer yeterli mali teşvik uygulanmasa daha da kara olmasından özellikle endişe duyuyorum" dedi.

Dominique Strauss-Kahn, gerçekten bir fark yaratılabilmesi için dünyanın GSYİH’sının yüzde 2’sine eşit 1.2 trilyon dolar tutarında bir harcamanın yapılması gerekeceğini vurguladı. Sosyal kargaşa sorunun medya tarafından vurgulandığını ve bunu anlayabildiğimi de ifade eden IMF Başkanı, ancak bunun sadece sorunun bir parçası oluşturduğunu belirterek "Sorun, tüm toplumun acı çekecek olmasıdır" diye konuştu. BBC de, IMF’nin geçen Kasım ayında dünya ekonomik büyüme tahminini yüzde 3’dan yüzde 2.2’ye düşürdüğünü anımsattı.

hurriyet.com
 

Benzer İçerikler

Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
815
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
571
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Cevaplar
0
Görüntüleme
522
Bilge Gökçen
Bilge Gökçen
Üst