İmitasyon Takı Takanlar Dikkat!

TİTAN

TİTAN

*Melekler Mekanı*
İmitasyon Takı Takanlar Dikkat!
imitasyon takı
taklit takı
Sevgili melekler, pek çoğumuz günlük hayatta imitasyon takıları tercih ediyoruz ama bu takılar zaman zaman bizde alerjiler meydana getirebiliyor. Kadınların büyük bölümünde görülen takı alerjisi hakkındaki bilgileri Denizli Devlet Hastanesi Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Nuran Uz Aktekin'den alıyoruz..


taki_alerjisi-108.jpgAlerjiye neden olan maddelerin başında nikelin geldiğini belirten Dr. Nuran Uz Aktekin, alerjik reaksiyonda hafif bir kızarıklık, yanma, kaşıntı, sulanma olabileceği gibi yara da açılabileceğini belirtti. Taklit takıların neredeyse hepsinde nikel kullanıldığını hatırlatan Dr. Aktekin şunları söyledi:

"Nikele hassasiyeti bulunan kişilerde terleme dermatiti şiddetlendirir. Nikel içeren objelerin terli bir deriye temasından 15-20 dakika sonra deride kaşıntı başlar. Döküntü bir iki gün içinde gelişir. Kolye, yüzük, küpe, metal tokalı kemer, kıyafetlerdeki düğme, fermuar, klips ve benzeri metal aksesuarlar da nikel içerdiği için alerjiye neden olabilir. Temas alerjisi özellikle kuru ve hassas cilde sahip kişilerde daha sık görülür. Hassas ciltlerin direnci az olup, kırılgandır. Bu tür durumlarda diğer önlemlerin yanında cildin kuruluğunu gidermek için nemlendiriciler kullanılması gerekir. Ayrıca sigara dumanı ve stresten uzak yaşamaya gayret edip yeşil çay, siyah üzüm çekirdeği gibi bol antioksidan içeren gıdaları tüketmeleri gerekir. Biz daha çok altın ve gümüş takı, kıyafetlerde de naylon aksesuarlar öneriyoruz."
 

Benzer İçerikler

Üst