1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İMKB Nedir?

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  imkb nedir imkb ne zaman kuruldu ımkb nedir istanbul menkul kıymetler borsası menkul kıymetler borsası ne zaman kuruldu İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ya da kısaca İMKB , sermaye piyasasında faaliyet gösteren banka ve aracı kurumlara saklama ve takas hizmeti veren kuruluştur. Aynı zamanda özel bütçesi ve gelir kaynakları olan özerk nitelikli, tüzel kişiliğe sahip bir mesleki kuruluştur.


  < Konu Resmi..>
  6 Ekim 1983 tarih ve 18183 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "Menkul Kıymetler Borsaları Hakkında 91 sayılı KHK", Türkiye'nin sermaye piyasalarını daha etkin hale getirmek perspektifi ile Türkiye'de menkul kıymet alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesine elverişli ortam yaratmak amacıyla Türkiye'de menkul kıymetler borsalarının kuruluş esas ve şartlarını düzenlemektedir.

  6 Ekim 1984 tarih ve 18637 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan "Menkul Kıymetler Borsalarının Kuruluş ve Çalışma Esasları Hakkında Yönetmelik" ile Türkiye'de menkul kıymetler borsalarının kuruluş, çalışma, denetlenme ve borsada alım satım esasları ile borsa üyelerinin kuruluş, çalışma ve yükümlülükleri düzenlenmiştir.

  İMKB, genel kurulca seçilen beş üyeden oluşan bir yönetim kurulu tarafından yönetilir. Osman BİRSEN 25 Ekim 1997 tarihinde üçlü kararname ile İMKB’ye Başkan olarak atanmıştır. Yönetim Kurulu'nun diğer dört üyesi, yatırım bankaları, ticari bankalar ve aracı kurumlar olmak üzere Borsa üyelerini oluşturan üç ayrı kategorideki aracı kuruluşları temsilen seçilmektedir.


  91 sayılı KHK'de öngörülen görevleri yerine getirmek üzere kurulan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, Sermaye Piyasası Kurulu'nun gözetim ve denetimi altında olan tüzel kişiliği haiz bir kamu kurumudur. İMKB çalışma usul ve esasları, 19 Şubat 1996 tarih ve 22559 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan "İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Yönetmeliği"nde düzenlenmiştir.
  İMKB, bir meslek kuruluşu olarak, yatırım ve kalkınma bankaları, ticari bankalar ve aracı kurumlardan oluşan üyelere sahiptir.


  İMKB Hisse Senetleri Piyasası'nda dört sürekli pazar bulunmaktadır. Bunlar; Ulusal Pazar, İkinci Ulusal Pazar, Yeni Ekonomi Pazarı ve Gözaltı Pazarıdır. İMKB Tahvil ve Bono Piyasasında ise Kesin Alım Satım Pazarı, Repo-Ters Repo Pazarı ve Gayrimenkul Sertifikaları Pazarı bulunmaktadır.


  Borsada ortaklık hakkı veya alacaklılık hakkı sağlayan ve Sermaye Piyasası Kurulunca menkul kıymet olarak kabul edilen sermaye piyasası araçları işlem görebilmektedir. İMKB'de hisse senedi, devlet tahvili ve hazine bonosu işlem görmektedir.


  Yatırımcıları Koruma Fonu'ndan aracı kuruluşların yaptıkları sermaye piyasası faaliyetleri nedeniyle müşterilerine karşı sadece hisse senedi işlemlerinden doğan nakit ödeme ve hisse senedi teslim yükümlülükleri için ödeme yapılabilmektedir.
  wikipedia.org


   
 2. tuqqce

  tuqqce Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  19 Mart 2008
  Mesajlar:
  6.067
  Beğenilen Mesajlar:
  399
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Wuppertal-Germany
  Bilgi için tşkler..
   
İMKB Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Borsalar Coştu, İMKB %6.7 Yükseldi

  Borsalar Coştu, İMKB %6.7 Yükseldi

  FED'in faiz indirim kararından sonra dünya borsaları adeta uçtu. İMKB yüzde 6.7 ile dünyanın en hızlı yükselen borsası olurken endeks 53.884 puandan kapandı Dünya borsaları, FED'in faiz indiriminden sonra son zamanların en sert yükselişini yaşadı. İstanbul borsası dünkü yüzde 6.7'lik artışıyla dünya borsaları arasındaki en hızlı çıkış yapan borsa oldu. Endeks 3.383 puanlık yükselişle 53.884...
 2. Yurtdışı coştu, İMKB beklemede

  Yurtdışı coştu, İMKB beklemede

  ABD Merkez Bankası'nın (FED) önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz indiriminin neredeyse kesinleşmesi, hatta ibrenin yarım puanlık bir indirime dönmesi, borsalara bayram yaptırıyor. Dün tüm global borsalara hakim olan iyimserlik gece ABD ve bu sabah da Asya ile sürerken, Türkiye ise hızlı yükselişin ardından beklemeye geçti. FED'in 11 Aralık'ta yapacağı yılın son faiz toplantısı,...
 3. İMKB yüzde 4.16 değer kaybetti

  İMKB yüzde 4.16 değer kaybetti

  Tatil sonrasındaki ilk işlem gününde İMKB yüzde 4.16 değer kaybetti. Şirketlerin piyasa değeri 18 milyar dolar eridi. Dolar ise 1.31’i gördü Bayram tatili nedeniyle kapalı olan İstanbul Borsası, dün gün içinde yüzde 6.75’i bulan değer kayıpları yaşadı. Günü yüzde 4.16 (1.498 puan) değer kaybıyla 34 bin 553 puandan tamamladı. Şirketlerin piyasa değeri ise 18 milyar dolar eridi. Dolar 1.31...
 4. İMKB yönetmeliğinde değişiklik

  İMKB yönetmeliğinde değişiklik

  Piyasa yapıcılığı için başvuran İMKB üyeleri arasından, belirlenen şartları taşıdığı tespit edilenler İMKB tarafından hazırlanan ve SPK tarafından onaylanmış olan ''Piyasa Yapıcılık'' taahhütnamesini imzalamak zorunda olacak. Aksi takdirde piyasa yapıcılık faaliyetlerine başlayamayacak. Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK), İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında faaliyet gösteren Hisse Senetleri...
 5. İMKB Ambleminin Anlamı Nedir?

  İMKB Ambleminin Anlamı Nedir?

  imkb nedir imkb ne demek nin açılımı açılımı istanbul ambleminin anlamı İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın amblemi üzerinde daire şeklinde olup, amblem küreselliği çağrıştırırken, alt kısmındaki yatay çizgi Türkiye’nin 36. ve 42. paraleller arasındaki yerini gösterir. Yukarı doğru eğri çizgi, Türkiye’nin Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki köprü görevini temsil ederken, kuzey ve güney...

Sayfayı Paylaş