1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.652
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  IMSI yöntemi gerçekte ne kadar başarılı?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  mikroenjeksiyon nedir,mikroenjeksiyonla hamile kalanlar,mikroenjeksiyonla gebe kalma şanşı,mikro enjeksiyon tedavisi,mikroenjeksiyon hakkında bilgiler  < Konu Resmi..>


  ICSI (Intra Cytoplasmic Sperm Injection), sayı ve hareketlilik özellikleri bakımından, klasik IVF metodu ile (yumurta ve sperm hücrelerinin ayni ortama konularak döllenmenin sağlanması) döllenme sağlanma oranı çok düşük olan veya olmayan çiftlerde, mikrosktop altında seçilmiş spermlerin mikropipetler kullanılarak yumurta hücresi içerisine enjekte edilmesidir. Kısaca “mikroenjeksiyon” olarak ta adlandırılır. Klasik IVF metoduna kıyasla doğan çocuklarda ciddi bir problem oluşturmaması, buna karşın döllenme problemi nedeni ile oluşan tedavi iptallerinde belirgin bir azalma sağlaması nedeni ile pek çok merkezde 1993 yılından beri rutin olarak uygulanmaktadır.
  ICSI uygulamasında, döllenme işleminde kullanılacak spermler, hücrelerin mikroskop altında 400-600 kat büyütülmesi ile seçilir. İşlem için mümkün olduğu kadar normal morfolojide olan ve hızlı hareket eden sperm hücreleri kullanılır.

  IMSI nedir?

  IMSI, morfolojik olarak seçilmiş en iyi spermlerin oosit sitoplazması içine mikroenjeksiyonu (Intracytoplasmic Morphologically-selected Sperm Injection) işleminin kısaltılmış şeklidir. Diğer bir deyiş ile, klasik mikroenjeksiyon işlemine kıyasla, döllenme sağlaması beklenen sperm hücrelerinin morfolojik olarak çok daha detaylı, yüksek optik büyütme özellikleri kullanılarak (6000-8000 kat) seçilmesi sonrasında mikroenjeksiyon işleminin uygulanmasıdır. Yazılı ve görsel basında bu metodla sperm seçimi MSOME tekniği olarak ta adlandırılmaktadır.

  IMSI yöntemi gerçekte ne kadar başarılı? Kimler IMSI’den fayda görebilir?

  Her iki teknikte de (ICSI ve IMSI), doğru ve amacına uygun şekilde kullanıldığında, sperm değerleri ve sperm kalitesi iyi olan çiftlerde tedavide ciddi bir farklılık oluşması beklenmez. Yine de, kliniğin iş yüküne veya mevcut olanaklara göre mümkün olan en iyi sonuçların alınması için bazı çiftlerde sperm seçiminde IMSI’nin kullanımı tercih edilebilmektedir.

  IMSI uygulaması özellikle uygulanan laboratuvarda ciddi bir zaman ve iş yükü getirmektedir. Dolayısı ile iş yükünün fazla olduğu fakat yeterli sayıda personelin mevcut olmadığı laboratuarlarda IMSI yönteminden alınabilecek fayda, diğer aşamalardaki verimsizlikler nedeni ile beklenildiği kadar olmayabilir. Dolayısı ile IMSI uygulamasının teknolojik olarak yapılabilirliği her zaman etkin olarak kullanımını sağlayamayabilir.

  Bunun yanında, sayı, hareketlilik ve morfolojik (şekil bozukluğu) olarak sperm hücrelerinde ciddi azalma gözlenen çiftlerin tedavilerinde IMSI yönteminin tercih edilmesi sonrasında, iyi kalitede sperm kullanımı sayesinde embriyo kalitesi ve gebelik oranlarında varsa daha önceki tedavilere kıyasla belirgin artışlar gözlenebilmektedir.

  Gerek ICSI, gerekse IMSI uygulamalarında sperm seçimi, sadece spermlerin mikroskop altındaki dış görünüşünlerine göre yapılır. Bu nedenle, sperm hücrelerinin genetik yapılarında var olan veya tedavi sırasında artan/azalan genetik bozukluklar ve DNA hasarları bu yöntemler ile tespit edilemez. Bununla birlikte, yapılan bazı yeni çalışmalarda, IMSI ile seçilen sperm hücrelerinin bahsi geçen genetik bozukluklar yönünden daha sağlıklı oldukları, daha düşük genetik hasar taşısıkları bildirilmektedir.

  Doktorunuzun tedavinizde IMSI tekniğini kullanıp kullanmayacağı, adı geçen teknikten tedavi anlamında fayda görüp göremeyeceğiniz mevcut tıbbi bilgiler ve sonuçlara göre verilmesi gereken bir karardır. Pek çok yeni teknoloji gibi IMSI yöntemi de, teknik açıdan eğer fayda görülemeyecek veya kısırlık probleminin sperm dışında başka veya ek bir nedene bağlı olduğu vakalarda beklenen pozitif sonucu verememektedir. Bu durum, çoğunlukla tekniğin faydalı olmamasından dolayı değil, çocuk sahibi olamama nedeninin sperm seçimi dışında başka nedenlere bağlı olabilmesinden kaynaklanır.


   
IMSI yöntemi gerçekte ne kadar başarılı? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İlaçsız tüp bebek (IVM) yöntemi ne kadar başarılı?

  İlaçsız tüp bebek (IVM) yöntemi ne kadar başarılı?

  Çocuk özlemi çeken ve tüp bebek yöntemine başvuran hastalara sunulan ilaçsız tüp bebek uygulamaları ne kadar yararlı ve başarılı sorusuna cevap arıyorsanız Doç. Dr. Bülent Urman’ın kaleme aldığı bu yazıyı mutlaka okuyun. Tüp bebek uygulamasına alternatif olarak sunulan IVM, yani ilaçsız tedavi, yumurtaların laboratuar ortamında olgunlaştırılması ile gerçekleştiriliyor. Bu yöntem...
 2. ne kadar ürpersekte işte gerçek

  ne kadar ürpersekte işte gerçek

  ÖlÜm aninda ruh, bu dunyadaki insanlarin icinde yasadiklari boyuttan ayrilirken, geride cansiz bedenini birakir. Deri degistiren canlilar gibi, bu dunyadaki bedenini geride birakir ve asil hayatina dogru ilerler. Ancak geride kalan bedenin karsilasacaklari da ibret vericidir. Ozellikle bu bedene hayattayken gereginden fazla deger verenler icin. Peki oldukten sonra bu bedenin basina neler...
 3. Paralel evrenler ne kadar gerçek?

  Paralel evrenler ne kadar gerçek?

  İlk bakışta çılgınlık ya da bir bilimkurgu fantezisi gibi görünse de, bu teori tamamen matematiksel temellere dayanıyor. Stephen Hawking, "Sonsuz sayıda eşiz evrenler var" diyor. Hawking, Cambridge Üniversitesi'nin Matematik Bilimleri Merkezi'nde profesör olarak görev yapıyor. "Amyotrofik lateral skleroz" adı verilen bir sinir hastalığı nedeniyle, ünlü fizikçinin vücut...
 4. 3 aylık iğnelerle korunmak ne kadar başarılıdır?

  3 aylık iğnelerle korunmak ne kadar başarılıdır?

  3 aylık iğne nedir,3 aylık doğum kontrol iğnesi ,3 aylık doğum kontrol iğnesi gebelikten korurmu,3 ayllık iğneler kimler için uygundur,3 aylık doğum kontrol iğnesi hakkında bilgiler Yan etkileri: Düzensiz adet kanaması Amenore (adet görememe) Normalden fazla büyümüş folikül Kıllanmada artış Osteoporoz (kemik erimesi) Kilo değişiklikleri Lipid kolesterol üzerinde olumsuz değişiklikler...

Sayfayı Paylaş