1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  İnek Sütü Alerjisi

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  inek sütü alerjisi, nedir, nasıl olur, yapılması gerekenler, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz

  [​IMG]

  Sevgili melekler,
  Bebeklere en az 6 ay sadece bebek sütü verilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz.Daha sonra verilecek ek besinlerde de dikkat edilmesi gereken şey bunları bebeğimize alerji yapıp yapmadığıdır.

  Araştırmalar gösteriyor ki ,bebeklerde en çok alerji yapan besin inek sütüymüş.
  Konuyla ilgili olarak Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mahir Gülcan'ın makalesine göz atalım..


  Çocuklarda en çok alerjiye neden olan besinler

  Bütün besinlerde allerji yapma özelliği vardır. İçinde protein olan her besin allerji yapabilir ama bazı maddeler daha çok allerji yapabilir. Bunların başında inek sütü gelir. Ardından yumurta akı, kabuklu yemişler, kabuklu deniz ürünleri ve buğday unu da çok allerji yapan besinlerdendir.

  Anne sütü alan bebeklerde de besin allerjisi olabilir

  Evet, sadece anne sütü alan bebeklerde de besin allerjisi görülebilir. Annenin beslenmesindeki süt ve süt ürünleri ve diğer allerji yapan besinlerin allerjiye neden olan protein bölümleri bebeğe geçer ve bu nedenle bebekte besin allerjisi görülebilir.

  Besin allerjisinin belirtileri

  Allerjiler en çok cilt, akciğerler ve sindirim sisteminde belirti gösterir. Akciğerlerde hırıltı, geçmeyen öksürükler, nefes darlığı, ciltte egzama benzeri döküntüler, sindirim sisteminde de gaz, karın ağrısı, bulantı, ishal, kabızlık ve kanlı kaka gibi belirtiler gösterir.
  Son yıllarda besin allerjisi görülme oranı arttı. Bunun da doğal olmayan, katkı maddeli gıdalarla beslenme nedeniyle olduğunu düşünüyoruz.

  Besin allerjisi tanısı

  Tanı için ciltte testi ve kanda allerji testleri yapıyoruz. Sadece solunum ve cilt belirtileri olan hastalar çocuk allerji uzmanları tarafından tedavi edilirlerken gaz, karın ağrısı, bulantı, ishal, kabızlık ve kanlı kaka gibi sindirim sistemi bulguları olan çocuklar ve bebekler çocuk gastroenteroloji uzmanları tarafından tanıları koyulup takip ve tedavileri yapılır. Özellikle kanlı kaka ile ortaya çıkan allerjik kolit düşündüğümüz bebeklerde tanıyı kesinleştirmek için kolonoskopi yapıyoruz. Kolonoskopide kalın barsağın görüntüsü bize besin allerjisi olup olmadığını gösteriyor.

  Tedavi yöntemleri

  Besin allerjisi tanısı koymuşsak tedavide öncelikle en sık rastlanan allerji olduğu için bebeğin beslenmesinden minimum altı ay süt ve süt ürünlerini çıkarıyoruz. Eğer bu sürede bebekte mesela kanlı kaka geçmezse ikinci sık rastlanan neden olan yumurtayı da listeden çıkarıyoruz. Düzelmediği takdirde sırayla allerjiye neden olan diğer gıda maddelerini aynı şekilde çıkararak bebeği takip ediyoruz. Sadece anne sütü alan bebeklerde bu diyet tedavisi anneye uygulanır. Eğer allerjen tespit edilemezse veya bebek mama ile besleniyorsa bu bebeklere altı ay özel allerji maması veriyoruz. Besin allerjisi olan bebekler doğru tanı, tedavi ve iyi bir tahiple yüzde 90-95 oranında iki yaşından önce düzeliyor.

   
  necokoray bunu beğendi.
 2. Arzu_76

  Arzu_76 Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  7 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul
  Merhaba,
  Uzun zamandır üyeyim ama bir türlü sayfaya girme şansım olmuyordu nihayet burdayım.

  Benim kızım 10,5 aylık ve ne yazık ki inek sütü alerjisi var. Sütümde olmadığı için emmiyor kas gelişimi için kalsiyuma ihtiyaç var ve ben ne yapacağımı çok şaşırdım
   
İnek Sütü Alerjisi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnek Sütü Allerjisi

  İnek Sütü Allerjisi

  İnek Sütü Allerjisi Çocukluk çağında en sık görülen gıda allerjisi, inek sütü allerjisidir. İnek sütü proteinlerine karşı, vücut anormal bir reaksiyon vermektedir. Günümüzde bebeklere 1 yaşa kadar inek sütü önerilmiyor. Fakat; bebek inek sütü bazlı mamalar veya emziren annenin kendisinin aldığı süt vasıtasıyla, inek sütüyle temas edip allerjik yakınmalar gösterebilmektedir. Bazen de...
 2. İnek sütü ..

  İnek sütü ..

  İnek sütünün pH değeri 6’dır.
 3. inek sütü veren varmı

  inek sütü veren varmı

  selam hanımlar acaba aranızda 1 yaşından önce bebeğine inek sütü veren varmı sakıncalı diyorlar acaba sakıncaları nelerdir bende bebeğime versem bişey olurmu acaba
 4. Bebeğinde inek sütü alerjisi olan var mı aranızda ?

  Bebeğinde inek sütü alerjisi olan var mı aranızda ?

  Melekler, merhaba bebeğime inek sütü alerjisi teşhisi kondu. Kahvaltı için milupa 8 tahıllı mama ile neocate karıştırıyorum. Ayrıca yumurta veriyorum. Akşam da pirinçli mama ve neocate karışımı. Aralarda da emiyor. Sizler öğünleri nasıl düzenlediniz yardımcı olabilirmisiniz ?
 5. Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilir? İnek Sütü Nasıl Verilmeli?

  Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilir? İnek Sütü Nasıl Verilmeli?

  Bebeklere İnek Sütü Ne Zaman Verilir- Bebeğinize her ayına uygun olarak besin ihtiyacını karşılamalısınız. İlk 6 ay anne sütünden başka bir besine ihtiyacı yoktur ama 6 ay bebeğinizin bir dönüm noktasıdır. Ek gıdaya yavaş yavaş giriş çabaları neleri yiyebildiği nelerden şuanlık uzak durması gerektiği önemlidir. Özellikle 6 ay 1 yaş arası çok dikkat edilmesi gereken bir dönemdir bebekler için....

Sayfayı Paylaş