İnfertilite (kısırlık) nedir risk faktörleri nelerdir ?

Uzman SühaN

Administrator
İnfertilite (kısırlık) nedir risk faktörleri nelerdir ?
İnfertilite , düzenli korunmasız birliktelikten sonra gebe kalmanın yetersizliğine işaret eder. Birçok ülkede infertilite kontrasepsiyon kullanmadan 12 ay düzenli ilişki sonrası gebe kalmayı başaramayan bir çift anlamına gelir . Doğurganlık sorunları kadınlarda ve erkeklerde görülebilir ve birçok nedene sahip olabilir. Bazı insanlar hamile kalmaya veya hamile kalmakta zorlanırlar. Bir yıl veya daha fazla çalıştıktan sonra hamile kalmazsanız veya çoklu düşükleriniz varsa genellikle kısırlık teşhisi konur . Bir çok infertilite tedavisi vardır. Makalemizin devamın da infertiliteye dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

infertilite.jpgDünyada milyonlarca insan fertilite problemleri yaşıyor. Ve bu sadece bir kadının sorunu ya da yaşla ilgili bir sorun değildir. Birçok şey infertiliteye yol açabilir ve her cinsiyetten ve yaştan insanı etkileyebilir. Kısırlığın olası bir çok nedeni vardır. İnfertilite konusunda uzmanlaşmış bir doktora görünmek, doğurganlık sorunlarınızın nedenini bulup sizin için en iyi tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir. Bazen infertilite için bilinen bir sebep yoktur , buna açıklanamayan infertilite denir.

İnfertiliteye neden olan risk faktörleri

Tıpta bir risk faktörü, bir durum, hastalık veya semptom geliştirme riski yaratan bir şeydir. Örneğin, obez insanlar normal kilolu insanlara kıyasla tip 2 şeker hastalığı geliştirirler ; Bu nedenle obezite , tip 2 diyabet için bir risk faktörüdür.

aşırı kilo alımı veya kaybı,
yaş,
cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE),
sigara içilmesi
alkol kullanımı.


Birçok farklı sağlık durumu ve diğer faktörler doğurganlık sorunlarına katkıda bulunabilir ve tek bir vakanın tek bir nedeni, birkaç nedeni olabilir veya bazı durumlarda tanımlanabilir neden yoktur.
Sigara içmek, hem kadınlarda hem de erkeklerde kısırlık riskini önemli ölçüde artırır. Sigara da doğurganlık tedavisinin etkilerini zayıflatabilir. Bir kadın hamile kaldığında bile, sigara içerse, düşük yapma riski daha yüksektir. En yaygın nedeni kadın kısırlığı olan yumurtlama bozuklukları . Yumurtlama ile ilgili sorunlar infertilite durumlarının% 25 ini etkiler . Kadın infertilitesinin diğer nedenleri arasında, bir kadın pelvik inflamatuvar hastalık veya endometriyoz olduğunda tıkanmış fallop tüpleri ; Doğum anomalileri ( doğum kusurları ), uterusun yapısını ve tekrarlanan düşüklerle ilişkili uterin fibroidleri içerir ; ve yumurta nın kalitesiz olması. Yumurta üretme yeteneği, özellikle 35 yaşından sonra yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir .

İnfertilite, ovulasyon sorunları, yumurta sayısı düşük veya yumurta kalitesi düşük, tubal yaralanma veya tıkanma, düşük sperm sayısı veya anormal sperm, rahim malformasyonları, tıbbi durumlar (diyabet, kontrol edilemeyen tiroid hastalıkları veya otoimmün hastalıklar gibi)

Bazı alerjik reaksiyonlar da infertiliteye neden olabilir. Bununla birlikte, bu durumun belirlenmesi ve tedavisi oldukça zordur. Fallop tüpleri tıkanırsa, bu durum sperm ve yumurta birleşmesini engeller. Bu durumda gübreleme ve gebelik meydana gelemez. Hasarlı fallop tüpü, enfeksiyon, endometriozis veya daha önceki ameliyatın bir sonucu olabilir. Ayrıca, fallop tüpleri, daha önce bir ektopik hamilelik oluştuğunda zarar görebilir.Kadınlarda görülen infertilitenin en yaygın nedeni yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama olmazsa döllenme ve gebelik sağlanamaz. Yumurtlama bozuklukları, yumurtlamanın veya düzensiz ovulasyonun olmamasıdır. Adet döneminde görülen sorunlar, bir yumurtlama bozukluğu sorununu gösterebilir. Bununla birlikte, adet döngüsünde herhangi bir sorun görülmese dahi, yumurtlama problemleri görülebilir. Serviksden salgılanan mukus, spermlerin genital yol boyunca hareket etmesini kolaylaştırır. Östrojen ve progesteron hormonu etkisinde kalan mukus miktarı ve kalitesi dönem boyunca değişebilir. Polipler gibi iyi huylu tümörler veya servikal bölgede uygulanan cerrahi işlemler infertiliteye neden olabilir.

Endometriozis rahim dışındaki endometriyal doku görünümünden kaynaklanan ve pelvik ağrıya neden olan bir durumdur. Endometrioz genellikle rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıkların yüzeyinde görülür. Endometriyozun en yaygın semptomları, dönem boyunca ve öncesinde ağrı, ilişki sırasında ağrı ve düzensiz menstrüel döngüdür.Endometriozisi olan kadınların yaklaşık yarısında gebe kalabilmek için tedavi gereklidir. Ayrıca, kısırlık merkezlerine sevk edilen kadınların % 25 i endometriozis olarak teşhis edilmektedir.Gebeliğin ortaya çıkması için, birçok karmaşık süreçler ve faktörlerin sıraya girmesi gerekir. Bir kadın sağlıklı bir yumurta üretmelidir; bir erkek sağlıklı bir sperm üretmelidir. İyi derecede rahim sıvısının bulunması gerekir. İlişki zamanlaması önemlidir, çünkü bir yumurta genellikle 24 saat yaşar. Sperm ve yumurta birleştiğinde, bu tek hücre büyümeden önce rahim astarına düzgün bir şekilde yerleşmesi gereken bir embriyo haline gelecek şekilde bölünür. Bu hassas aşamalarından herhangi birinde veya birkaçında bir sorun olduğunda çiftler infertilite yaşayabilir. İnfertilite tedavisi protokolü en az 6 ay devam etmelidir. Çift, bu işlem sırasında sabırlı olmalıdır. Erkeklerin infertiliteye etkisini de hesaba katmalı ve herhangi bir tedaviye başlamadan önce hem erkek hem de kadın birlikte muayene edilmelidir.
 

Uzman SühaN

Administrator
Doğurganlık sorunları kadınlarda ve erkeklerde görülebilir ve birçok nedene sahip olabilir. Bir yıl veya daha fazla denemenize rağmen gebe kalamazsanız veya çoklu düşükleriniz varsa genellikle infertilite teşhisi konur . Basitçe tanımlamak gerekirseuzun süredir herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamamanıza rağmen hamileliği elde edemiyorsanız kısırlık teşhisi alırsınız . Milyonlarca insan fertilite problemleri yaşıyor ve bu sadece kadından kaynaklı değil. Kısırlık genelde ya kadından ya erkekten yada her ikisinde birlikte olabilir. Şayet bir çift gebelik elde edemiyorsa birlikte değerlendirmeye tabi tutulur. Hem kadın hemde erkek muayene edilecek bir çok teste tabi tutulacaktır. Kısırlığın olası bir çok nedeni vardır. Altta yatan neden ancak muayene ve testlerle anlaşılır . Tedavi de altta yatan nedene bağlı olarak yapılır. Uzun süredir düzenli ilişkiye rağmen hamile kalamıyorsanız üremenizle ilgili bir sorun olabilir . Bu nedenle hekime görünmeniz de fayda vardır.
 
Üst