1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.280
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  infertilite testleri nelerdir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  kısırlık testleri,infertilite testleri nelerdir, kısırlık tedavisinde hangi testler yapıllır,infertilite testleri hakkında bilgiler

  < Konu Resmi..>
  infertil eşlerin değerlendirmesi, kadın doğum uzmanıyla infertiliteye yol açan nedenlerin ayrıntılı olarak görüşülmesi ile başlar.

  Adet düzeni,
  ilk adet görme yaşı,
  ağrılı adet görme hikayesi,
  meme başından süt Ya da sıvı gelmesi ,
  ilaç kullanım durumu,İnfertilite süresi,
  varsa daha önceki gebelikler ve sonuçları , uygulanmış olan tedaviler, operasyonlar ,
  bugüne kadar kullanılan korunma yöntemleri,
  geçirilmiş enfeksiyonlar , alışkanlıklar (alkol, sigara vs) değerlendirilir.
  Daha önceden yapılmış kan tetkikleri sonuçları, rahim filmi, geçirilen ameliyat raporları ve kullanılan ilaçlara ait belgelerin getirilmesi, değerlendirmelerin kısa zamanda sonuçlandırılması açısından yararlı olacaktır.

  Kadının değerlendirilmesinde genel ve jinekolojik muayene büyük önem taşır. Bu muayenelerde infertilitenin nedeninin saptanması yönünden ipucu teşkil edebilecek bulgular saptanabilir. Bazı hormonal hastalıklar (guatr ve şeker hastalığı gibi) üreme organlarının fonksiyonunu yakından etkilemektedir.. Muayenede saptanacak olan genel rahatsızlıklar tedavi öncesinde çözüme ulaştırılmalıdır. Jinekolojik muayenede, eğer kısa süre önce yapılmamışsa rahim ağzı hastalıklarının önceden tanımlanmasını sağlayan sürüntü testinin (Pap-smear) alınması önemlidir. Kadında mevcut olabilecek mikrobik (iltihabi) rahatsızlıklar tedavi edilmelidir.

  Muayenenin ikinci kısmını ultrasonografi incelemesi oluşturur. Ultrasonografide rahim ve yumurtalıkların yapısı değerlendirilir. Bu organlarda veya komşuluklarında yer alabilecek hastalıklar belirlenilerek infertilite ile ilişkisi araştırılır. Rahimde myom, polip gibi patolojilerin olup olmadığı değerlendirilir. Vajinal ultrasonografi sırasında rahim içerisine yerleştirilen ince bir plastik borudan çeşitli özelliklerde sıvılar verilerek sonohisterografi incelemesi yapılabilir. En basit olarak steril tuzlu su çözeltileri kullanılır. Sıvının etkisiyle üst üste duran rahim duvarları ayrılır ve rahim içi ayrıntılı bir şekilde incelenir. Rahim içerisindeki yer kaplayan oluşumlar, yapışıklıklar, polipler yüksek doğrulukla tanımlanabilir.Gözlenen problemlerin çözümü yoluna gidilir. Ultrasonografi esnasında , ileride uygulanacak olan tedavinin seçiminde ve tedavinin başarı şansının belirlenmesinde önemli rol oynayan “over rezervi” değerlendirmesi yapılır.

  Yumurtalıkların ultrasonografideki görünümü, yapılacak olan diğer testlerle birlikte değerlendirilerek yumurtalıkların uygulanacak olan tedaviye ne oranda cevap vereceği tahmin edilmektedir. Tedavi bilgiler doğrultusunda planlanır.

  İnfertil bir çiftin değerlendirilmesinde laboratuar incelemeleri önemli yer tutmaktadır.Kadının muayeneleri göz önünde tutularak genellikle aşağıdaki kan testleri istenir.
   
infertilite testleri nelerdir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnfertilite

  İnfertilite

  Bir çiftin düzenli bir ilişkiye rağmen, bir yıl içinde gebelik oluşturamaması olarak tanımlanır. Genel olarak toplumlarda evli çiftlerin %10-15'ibu sorunu yaşamaktadır.
 2. Kısırlık (infertilite) varlığında yapılan tahliller testler

  Kısırlık (infertilite) varlığında yapılan tahliller testler

  kısırlık varlığında yapılacak testler infertilitede yapılacak tahlilller Bir çok çift çocuk sahibi olamamaktan yakınıyor.Daha evliliğinin ilk 6 ayına kadar eğer çiftler gebelik elde edememişse hemen panikleyip,korkuyorlar.Oysa uzmanlara göre 1 yıl gibi zaman zarfında henüz gebelik yoksa o zaman kısırlıktan bahsedilebilir.Gebelik için doktora ilk başvurduğunuzda yapılan muayene sonrası...
 3. ENTEGRE TEST NEDİR?

  ENTEGRE TEST NEDİR?

  gebelikte entegre tarama testi nedir,hamilelikte entegre test nedir,basamaklı tarama testi nedir,entegre test hakkında bilgiler Gebelikte entegre test (entegre tarama testi) iki testin ardışık yapılması ile uygulanır. 1) 11-14 haftalar arasında anne kanında PAPP-A ölçümü ve bebeğin ense kalınlığı (NT) ölçümü yapılır. Bu ölçümlere göre bir risk belirlenmez, sadece daha sonra yapılacak olan...
 4. Sizce test sonucu nedir ???

  Sizce test sonucu nedir ???

  Merhaba, 21 günde bir adet oluyorum yumurtlama Döneminde eşimle düzenli iliskiye girdik adetime bir hafta var dayanamadım Predictor erken gebelik testi yaptim sizce bu test pozitif mi ???
 5. Kadınlar da kısırlık nedenleri ve tedavisi

  Kadınlar da kısırlık nedenleri ve tedavisi

  İnfertilite vakalarının yaklaşık üçte biri kadının sorunlarından kaynaklanmaktadır . İnfertilite bir yıl düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edememektir. İnfertilite, fallop tüplerine zarar veren, yumurtlamayı bozan veya hormonal komplikasyonlara neden olan altta yatan bir tıbbi durumdan kaynaklanabilir.Makalemizin devamın da kadın infertilitesinin nedenlerine değinicez....

Sayfayı Paylaş