1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  İngiltere Krizde Çözümün Mimarı Oldu

  Konu, 'Ekonomi-Finans-Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Fransa’nın dönem başkanlığındaki ilk olağan AB devlet ve hükümet başkanları zirvesi küresel finansal kriz gündemiyle Brüksel’de başlarken, İngiltere Başbakanı Gordon Bown zirve öncesinde, bir daha küresel bir kriz yaşanmaması için ’dünya finans sisteminde reform yapalım’ çağrısında bulundu. Brown, modern finans dünyasının yeniden inşaa edilmesi gerektiğine dikkat çekti.
  İNGİLTERE Başbakanı Gordon Brown dün Brüksel’de başlayan Avrupa Birliği (AB) zirvesinde, yine küresel bir kriz yaşanmaması için ’dünya finans sisteminde reform yapalım’ çağrısında bulundu. Almanya ve Fransa’nın desteğini de alan İngiltere, Uluslararası Para fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi kurumları yeniden inşa etmek için biran önce harekete geçilmesini istedi. Avrupa’nın 2.5 trilyon doları, ABD’nin de 250 milyar doları bulan bankacılık sistemine güven aşılama planının ilk uygulayıcısı olan İngiltere’nin Başbakanı Gordon Brown, finans sisteminde istikrarı sağlamanın birinci aşama olduğunu belirterek, "İkinci aşama, finansal sistemde ortaya çıkan sorunların bir daha tekrarlanmamasını sağlamaktır. Bunun için modern finans dünyası yeniden inşa edilmelidir" dedi.

  Kaybedecek zaman yok

  Gordon Brown, Avrupa Birliği’nin (AB) Brüksel’de dün başlayan ve ana gündem maddesi küresel finans krizi olan iki günlük zirvede Avrupa’nın 2.5 trilyon doları bulan bankacılık sistemine müdahalesini hatırlatarak, "Krizin birinci aşamasında sona yaklaşıldı. Ancak başarının tadını çıkarmak için kaybedecek zamanımız yok" dedi. Finans sisteminde istikrarın sağlanmasının birinci aşama olduğunu söyleyen Brown, "Likidite yaratılması, bankalarımızın yeniden sermayelendirilmesi ve orta vadeli finansmanın harekete geçmesinin birinci aşama olduğuna inanıyorum. Ve yine inanıyorum ki, ikinci aşamaya geçmemiz gerekir" diye konuştu.

  Şeffaflık ve denetim

  Brown, bankacılık sistemine birkaç trilyon dolarlık müdahale yapan Avrupa, ABD ve diğer ülkelerin artık ikinci aşamaya geçmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle konuştu: "İkinci aşama, finansal sistemde ortaya çıkan, Amerika’dan kaynaklandığını bildiğimiz sorunların bir daha tekrarlanmamasını sağlamak. Finans piyasalarını yöneten uluslararası sistemin kuralları yeniden belirlenmeli. Daha önce denetim gerekmeyen, ancak şimdi artık gerekli olduğunu bildiğimiz alanlarda denetim, olması gereken saydamlık ve gerçek açıklığı sağlayacak biçimde olmasını mutlaka sağlamalıyız. Artık, bankalarımızın geleceğe daha güçlü ilerleyeceklerini görüyorum."

  Erken uyarı şart

  Dünya ekonomilerinin hiç bir zaman bu kadar birbirlerine bağımlı hale gelmediğine dikkat eden Brown, "Küresel finans piyasalarıyla karış karşıyayız. Krize müdahale etmek için sahip olmadığımız tek şey, ulusal veya bölgesel reçeteler" diye konuştu. Brown, şöyle devam etti: "IMF, modern finans dünyası için yeniden inşa edilmelidir. Dünya ekonomisi için erken uyarı mekanizmasına ihtiyaç vardır. IMF, gelecekte küresel piyasalarda bu tip bir krizin yaşanmasını önlemek için denetleyici bir görev üstlenmelidir. "

  Sarkozy: Gerçekçi ve bütün reform yapılsın

  FRANSA Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Bretton Woods Antlaşması ile şekillenen dünya finans mimarisinin artık yeterli olmadığını söyledi. Sarkozy’nin dün Brüksel’de başlayan iki günlük AB zirvesinin sonuç bildirgesinde de dünya finans sisteminde ’gerçekçi ve bütün bir reform’ yapılması için çağrıda bulunacağı belirtildi.

  Merkel: İnsani yüzü olan bir piyasa ekonomisi istiyoruz

  İNGİLTERE’nin dünya finans sisteminin yeniden inşa edilmesi çağrısına destek veren Almanya Başbakanı Angela Merkel, IMF’nin daha güçlü bir rol üstleneceği yeni uluslararası finans kurallarına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Merkel, hükümet olarak bankacılık sistemindeki güven bunalımını aşmak için 500 milyar Euro’luk bir hamle yaptıklarını hatırlatarak, "Bugün yaşadıklarımızı bir daha yaşamamak için radikal kararlar alıyoruz. 21’inci yüzyılda insani yüzü olan bir piyasa ekonomisi istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz" diye konuştu. Merkel, parlamentonun alt kanadı Bundestag’da yaptığı konuşmada da, Alman ekonomisinin güçlü olduğunu ancak, zor bir dönemle karşı karşıya bulunulduğunu ifade etti. "Zayıf bir büyüme beklemeliyiz" diyen Merkel, ancak keskin, uzun süreli bir sıkıntılı dönemin ufukta olmadığını belirtti.

  Plan toplam 27 ülkeyi kapsayacak

  FRANSA dönem başkanlığındaki ilk olağan AB devlet ve hükümet başkanları zirvesi küresel finansal kriz gündemiyle başladı. Zirvede, İngiltere önderliğinde 15 Euro ülkesi tarafından hayata geçirilen 2.5 trilyon dolarlık planın 27 AB ülkesini kapsayacak şekilde genişletilmesi bekleniyor.

  Yunanistan, 28 milyar Euro’luk paket hazırladı

  YUNANİSTAN Ekonomi ve Maliye Bakanı Yorgo Alogoskufis, hükümetin, uluslararası finansal kriz ortamında Yunan bankacılık sistemini ve ülke ekonomisini güçlendirmek için 28 milyar Euro hacminde bir önlem paketi hazırladığını açıkladı.

  Rus Globeks, mudilerin paralarını ödeyemiyor

  KÜRESEL ekonomik krizden etkilenen Rusya’nın "Globeks" bankası, mudilerin paralarını ödeyemez duruma geldi. Rus Kommersant gazetesine göre, banka yönetimi vadesi gelmeyen mevduat sahiplerine ödeme yapmama kararı aldı.

  Hurriyet
   
İngiltere Krizde Çözümün Mimarı Oldu konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Mimar

  Mimar

  İnsanların arasını bulan kimseye, şaire, ömrü uzun olan kimseye, dünyaya rağbet etmeye, ülfet ve muhabbete, yardımlaşmaya; bina yıkan mimar, sözünde durmayan kimseye delalet eder.Rüyanızda bir mimar gördüyseniz, işinizi değiştirmeniz olumsuz sonuçlar doğurabilir. Rüya sahibi bir kadınsa, evlilik planları suya düşecek demektir. Güzel bir devrenin başlayacağına işarettir.Rüyada görülen mimar,...
 2. Sagopa Kajmer - Kalbim Krizin Bekçisi Olmuş

  Sagopa Kajmer - Kalbim Krizin Bekçisi Olmuş

  (Ben yine anlatmak istiyorum HADİ !!!) Batımda gün yine sokaklar ıssız, şarapkolikler ve para peşinde eli bıçaklılar, sabah yumruk konuşur, gecelerimde silahın notaları, derinde bir sela sabahları, gazetelerde ölümün ibret etkisi, mafya evreninde yaratılan kahraman adamlar, haraçla kazanılan günahlar(GÜNAH),evimin önüne dizilen onca sarhoşun nağrası ve polisin etkisizce boş fiilleri,...
 3. Küresel kriz, Türk kotu için fırsat oldu

  Küresel kriz, Türk kotu için fırsat oldu

  Global ekonomik kriz, Türk denim (jean) üreticilerine fırsat kapısı açtı. Avrupalı büyük denim firmaları, kriz yüzünden stok maliyetleri artınca üretim siparişlerini Çin'den Türkiye'ye kaydırdı. Türkiye Denim Sanayici ve İşadamları Derneği (DENİMDER) Başkanı Nedim Özbek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünyada krizin başlamasıyla birlikte Avrupa'daki büyük denim firmalarının ve mağazalar...
 4. Philips Krizde işçisini sevindiren şirket oldu

  Philips Krizde işçisini sevindiren şirket oldu

  Küresel ekonomik kriz Hollandalı elektronik devi Philips'i olumsuz etkiledi. Şirket yaptığı açıklamada, bu yılın ilk çeyreğinde 57 milyon avro zarar ettiğini, ancak tekrar personel çıkarmayacağını bildirdi. Şirket geçen yılın ilk çeyreğinde 294 milyon avro kar etmişti. Dünyanın en büyük aydınlatma malzemeleri ve Avrupa'nın en büyük elektronik üreticisi Philips'in, bu yıl ilk çeyrekte...

Sayfayı Paylaş