1. HaYaL

  HaYaL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2009
  Mesajlar:
  10.558
  Beğenilen Mesajlar:
  227
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Şehr-i HaYaL

  İnsan Denen Varlık

  Konu, 'En İlginç Bilgiler' kısmında HaYaL tarafından paylaşıldı.

  İnsan vücudunun yaklaşık % 70'i sudur. Hücre ve dokuların etrafında ince bir hücreler arası sıvı vardır. Hususi işlerle vazifelendirilmiş hücrelerle onların toplu hâldeki organizasyonu olan dokulardaki hayatî biyokimyevî süreçler, içlerindeki sitoplâzma denen sulu vasatta cereyan edebilir. Hayatın olmazsa olmazlarından olan suyun ehemmiyeti, Kur'ân-ı Kerîm'de, mealen "Her canlı şeyi sudan yarattık." âyetiyle de üzerinde durulması gereken bir unsur olarak vurgulanmaktadır. Birçok kimyevî maddenin içinde eriyeceği ve reaksiyona gireceği suyun miktarı ve diğer maddelerle yapacağı terkipler, hayatın sürdürülmesi için çok hassas ve kompleks süreçlerle sonsuz bir ilim ve kudretin tecellisi olarak kendisini gösterir.
  Vücuttaki yüzlerce reaksiyonda gerekli olan su, bir taraftan atıklarla yüklenip atılırken, bir taraftan da devamlı yenilenir. Kandaki, doku aralarındaki ve hücre içindeki suyun miktarı ve terkibi her an kontrol edilir ve eksilen su derhal tamamlanır. Suyun fazlası da, eksikliği de vücut için zararlıdır. Su ihtiyacı veya fazlalığı sinir sisteminin susuzluk veya suya doygunluk sinyalleriyle düzenlenir. Rahmeti Sonsuz'un insan vücuduna dercettiği bu hormon ve sinirlerle işlenmiş program olmasaydı, susuzluktan kuruyabilir veya suyla şişip çatlayabilirdik.   
İnsan Denen Varlık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. İnsan”ın Allah’ın Varlığına Delilleri

  İnsan”ın Allah’ın Varlığına Delilleri

  Allah’ı bildiren bir başka delil, belki de en önemlisi, bizim iç dünyamızda gerçekleşiyor Her insan kendi yaratılışını ve kendisine her gün verilen nimetleri düşünerek Rabbini bulabilir İnsanın kâinat içinde her bir şeyde gördüğü delillere “afakî”, yani “dışsal” deliller; kendi şahsında gördüğü ve hissettiği delillere ise, “enfüsi”, yani “içsel” deliller denir İçsel deliller, anlaşılması daha...
 2. denemedir :)

  denemedir :)

  -5530063763638673026olmuyo yaa :)video ekleyemiyorum :D
 3. Denemedir..

  Denemedir..

  herkese merhaba ben kocaeli- gebze' den esma...hepinize iyi eğlenceler diliyorum.

Sayfayı Paylaş